Nerozumíte si s partnerem? Nejspíš každý z vás mluví jiným jazykem lásky

Míváte občas pocit, že váš partner vás nechápe a nerozumí vám? Zkrátka a jednoduše nic, co po něm chcete, nedokáže splnit, byť mu to jasně říkáte? Váš vztah se dostal do krize, a přitom někde v jádru stále máte pocit, že stojí za to za něj bojovat, jenom nevíte jak? Možná máte s partnerem odlišné jazyky lásky.

Babylonské zmatení

„Někdy mám pocit, že já mluvím čínsky a on anglicky, prostě se nedomluvíme skoro na ničem. Pořád si ale hýčkám pocit, že se stále máme rádi a nerada bych ho ztratila. Jenom nevím, jak z toho ven,“ říká třicetiletá Jitka o vztahu se svým přítelem Jirkou.

„Je od něj hezké, že mi často nosí květiny a dárky, jenomže já o to moc nestojím. Mnohem raději bych byla, kdyby mi trochu pomohl s domácností. Zbylo by nám pak víc času věnovat se sami sobě,“ vysvětluje, co pro ni partner dělá, a co by naopak ona byla ráda, kdyby pro ni dělal. Neví, ale jak to zařídit a má pocit, že u nich doma dochází k jakémusi zmatení jazyků, kdy každý zkrátka mele to svoje.

Naplňování citové nádrže

Příčina problémů Jitky a Jirky tkví v tom, že každý z nich hovoří trochu jiným jazykem lásky. Jak popisuje americký manželský poradce Gary Chapman ve své knize 5 jazyků lásky, každý z nás je nastavený na svůj jazyk lásky. Partneři nemají vždy stejný jazyk lásky a z toho vyplývají různá nedorozumění.

článek

Uvítá hlavně pomoc v domácnosti

Jednoduše vysvětleno, Jirka může Jitce donekonečna nosit pugéty, poukazy na wellness víkendy nebo sladkosti. Ona si toho všeho stěží všimne, protože to není projev lásky, kterému ona rozumí. Co v takovém případě dělat? Zkusit naučit Jirku, aby hovořil jejím jazykem lásky, ale přitom ocenit, že se snaží jí projevit náklonnost, i když způsobem, který ona příliš nectí. Věta: „Jirko, je od tebe moc hezké, že jsi mi přinesl růže, ale mně by teď velmi pomohlo, kdybys vyluxoval byt. Moc bys mne tím potěšil“ přináší dostatečně jasnou nápovědu. Jitka mu dá najevo, co je pro ni důležité. Pokud je Jirka dostatečně chápavý, pomůže Jitce s úklidem. A bude-li dobrým žákem v učení se jazyku lásky toho druhého, třeba jí dokonce nabídne, že si luxování vezme na starosti úplně.

Ocení odpočinutou manželku

Na druhou stranu ani Jirka nemá pocit, že je v jejich partnerství všechno úplně v pořádku. „Oceňuji Jitčinu snahu být dobrou manželkou a zvládat domácnost i práci. Ale mnohem raději bych byl, kdyby toho třeba nedělala tolik. Nebyla každý večer tak unavená a mohli bychom v posteli strávit společné chvilky. Nemám na mysli jenom sex, ale i mazlení a objímání. To mi moc chybí,“ říká. Jinými slovy, nebude mu vadit, neuvaří-li Jitka denně teplou večeři a dokonale neuklidí byt, ovšem o to víc ocení voňavou a umytou manželku, která se s ním před usnutím pomazlí.

článek

Pět dialektů, jak vyjádřit city

A co na to Chapmanova teorie? Vysvětluje hned pět jazyků lásky. Prvním z nich jsou slova ujištění, kdy ten druhý očekává, že mu partner slovy vyjádří, co pro něj znamená, jak ho má rád, jak si ho váží jako člověka pro jeho dobré vlastnosti a další věci. Pokud to nedostane, strádá. Druhým jazykem lásky je pozornost. Člověk, který slyší na tento jazyk lásky, touží po tom, aby si na něj partner udělal čas a alespoň chvíli se věnoval jenom jemu a jeho starostem. Třetím jazykem je přijímání darů. Čtvrtým potom skutky služby, tedy pomocí, kterou pro něj vykonáte. Ať už třeba konkrétní fyzická pomoc vyluxováním bytu, nebo doprovod na koncert kapely, kterou vy zrovna nemusíte, zkrátka konkrétné činy. Pátým a posledním jazykem lásky je fyzický kontakt, teď ne vy smyslu přímo sex, ale objímání, dotyků a mazlení.

Krůček ke spokojenosti

Z Chapmanova výkladu vyplývá, že Jitčiným jazykem lásky jsou skutky služby, nikoli přijímání darů, jak se mylně domnívá její partner Jirka. Pokud jí tedy nabídne pomoc v domácnosti, bude Jitka velmi šťastná a nepochybně jeho snahu také ocení. Večer pak Jitka navíc díky Jirkově pomoci nepadne únavou rovnou do postele, ale bude příjemně naladěná a připravená se mazlit. Tím vystihne zase Jirkův jazyk lásky, kterým je zcela určitě fyzický kontakt. Oba udělají krůček k větší spokojenosti obou a příjemné změny v soužití na sebe nenechají dlouho čekat.

A jaký je váš jazyk lásky? Chápete jeden druhého, nebo máte také pocit, že každý z vás chce něco jiného?

Foto zdroj: profimedia.cz

30.7.2013 12:00| autor: Helena Stejskalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist