Manuál pro zklamané: Jak se vypořádat s rozchodem?

Rozešli jste se a ty už jsi spálila všechny fotky svého bývalého, přihlásila se na kurz tance a našla si novou oblíbenou kavárnu, ale pocit úlevy stále nepřichází? Možná se snažíš až moc ho překonat. Tak už se nesnaž! Máme pro tebe manuál, jak se vypořádat s rozchodem utříděný podle typu vztahů. Určitě v něm najdeš i ten svůj.

Vztah: Dominantní partner vs Puťka domácí

Jak ustát rozchod? Stačí změnit maličkosti

Tak po tomhle vztahu nemusíš vyjíždět na půl roku do zahraničí, nebo kdoví jak překopávat svůj život, měnit zaměstnání a zkoušet extravagantní účesy. Postačí, když budeš sama sebou. Musela jsi chodit na fotbalové zápasy místo toho, abys sobotní odpoledne trávila v kině nebo kavárně? Tak teď už ti nic nebrání.

Nemusíš dělat veliké kroky, úplně postačí ty malé. Obzvlášť pokud tě poslední roky vedl tvůj partner, tak možná ještě pevně nestojíš na vlastních nohách a vyrážet někam do Jižní Ameriky ještě není nutné. Možná bys jen několikrát na cestách zalitovala, že není s tebou, protože si s něčím nevíš rady.  Nemusíš přeci nikomu nic dokazovat, jen si konečně žij po svém.

Vztah: Ideální pár

Jak ustát rozchod? Chce to změnu od základu

Tak ideální pár jste asi tak úplně nebyli, jinak byste se nerozešli, že? No, ale stejně nevíš, jak zahnat smutek a zastavit ty litry slz? Rady, že si konečně můžeš dělat, co chceš, jsou k ničemu, protože on ti v ničem nebránil. Poslouchali jste stejnou hudbu, milovali pěší turistiku, v zimě jezdili na hory a dokázali jste společně i lenošit ve stejný čas. Stejný humor, stejný vkus a stejné názory. Říkáš si, že takového chlapa už nenajdeš.

Tak ho ani nehledej a vyzkoušej něco nového, co by tě samotnou ještě před několika týdny ani nenapadlo. Ty bys možná tu Jižní Ameriku zkusit měla. Nebo odjet na rok do Anglie a naučit se pořádně jazyk. Hlavně se nemuč činnostmi, které jste oba dělali a šlo vám to všechno tak krásně od ruky. Nebraň se novým věcem, možná potkáš muže, který je úplně jiný než ty a zjistíš, že to je právě na vztahu to krásné.

Vztah: Přišel ti na nevěru

Jak ustát rozchod? Sebemrskačství ti nepomůže

Všechno bylo super, jenže ty jsi jednou selhala, nechala se unést hormony a podlehla kouzlu jiného muže. On ti na to přišel a byl konec vašeho ideálního vztahu. A ty se teď mučíš výčitkami a nepomáhají rady, že si tě nezasloužil, nebo že váš vztah už neměl cenu, že jste se k sobě nehodili. Protože kdyby nebylo oné osudné noci, tak byste se k sobě hodili i nadále. Jenže ta osudná noc byla a toho se drž. Kdybyste byli opravdu tak ukázkový pár, asi bys nezahnula. Možná jsi byla opravdu v něčem nespokojená, jen zapátrej v paměti, jestli bylo vše ok.

Je nám jasné, že se trýzníš a žádná terapie po rozchodu nepřichází v úvahu, protože máš pocit, že tě všichni odsoudili. Za kamarádkami truchlit nechodíš, protože se bojíš odsouzení a na nové chlapy nemáš ani pomyšlení, protože jeden z nich ti zničil vztah. Přestaň se litovat. Byla to tvoje chyba a chybami se člověk učí. Nikomu se nevyhýbej, klidně o tom s kamarádkami mluv. Možná zjistíš, že i ony si něčím podobným prošly a nyní s odstupem času nelitují. Třeba jim nevěra otevřela oči, jako otevře tobě.

Vztah: Rozešli jste se z rozumu

Jak ustát rozchod? Vypusť emoce ven

Ty řekneš bílá, on řekne černá, často se hádáte a vaše domácnost je jedna velká Itálie. Přesto se vášnivě milujete a každá vaše hádka končí dlouhým milováním. Jenže oba víte, že zamilovanost není všechno a vaše neshody, které jsou čím dál častější, ubližují vám oběma. Rozchod ale není nic jednoduchého, obzvlášť když víte, že se oba máte nesmírně rádi. Máš pocit, že zabíjíš cit, který možná měl zůstat naživu. Co s tím?

Pokud jste si oba opravdu racionálně vysvětlili důvody rozchodu, ber to jako hotovou věc, ale nebraň se pláči. Tady je na místě. Jsi pravděpodobně hodně citově založená a dáváš prostor svým emocím. Tak i tentokrát neudělej výjimku a pořádně si zabreč, spal jeho věci nebo společné fotky, vyraz do lesa a tam se pořádně vyřvi. On dělá pravděpodobně to samé, takže si nemusíš nalhávat, že on za slzy nestojí. A buď ráda, že jste to ukončili dříve, než byste se začali nenávidět.

Vztah: Ani spolu ani bez sebe

Jak ustát rozchod? Nepouštěj si ho už do ložnice

Rozešli jste, řekli jste si konec, tys to obrečela, ale stejně jsi nepřestala doufat, že možná to konec není? A pak se náhodou potkáte a skončíte v posteli. A ne jednou. A ty si říkáš, že to určitě ani pro něj není jednoduché, že tě možná chce zpátky, a že se nemůže úplně odloučit. Tak to pozor. Chlapi myslí jinak než my. My totiž kolikrát ve vztahu problémy řešíme tím, že se jako na oko rozejdeme a doufáme, že mu to dojde. Pro nás prostě rozchod není nic definitivního a v našich romantických hlavinkách si spřádáme fantazijní představy. Muži jsou však přímočaří, slovo rozchod berou opravdu jako rozchod a příležitostný sex, neuraz se, je pro ně prostě jen zpestření, než si najde další holku.

A jak zvládly rozchod naše čtenářky?

„Rozchod s Pavlem pro mě byl jedním z těch nejtěžších. Milovala jsem ho, ale věděla jsem, že náš vztah nemá žádnou budoucnost.“ Svěřila se nám Tereza (27 let). „Byli jsme moc rozdílní, neshodli jsme se ani na tom, kam půjdeme na nákup, natož snad na svatbě, dětech nebo společném bydlení. Trvalo mi ale dlouho, než jsem se z toho dostala a pomohl mi až nový vztah.“

„Jirkovi jsem byla nevěrná,“ přiznává Klára (31 let). „Bohužel se mu ten pitomec pochlubil a Jirka mě poslal k vodě. Byla jsem z toho zdrcená a trvalo mi snad rok dát se dohromady. Ale dnes jsem za to ráda. Kdyby se se mnou Jirka nerozešel, nepotkala bych nikdy Mirka, s nímž náš čeká brzy svatba a je to má druhá půlka.“

„Každý rozchod má něco do sebe, děje se z nějakého důvodu, protože je to pro mě tak nejlepší,“ myslí si Jitka (25 let). „Bez toho bych se nemohla posunout a vyvíjet dál. A já se ráda v životě posouvám, takže každý rozchod beru tak trošku s nadhledem ve smyslu, že nebyl tím pravým.“

Ptát se, jestli sis prošla rozchodem, je hloupost. Tak tedy, vyrovnávala ses s rozchodem podobně jako Samantha ve videu? 

Foto zdroj: shutterstock.com

28.11.2016 4:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist