Single život? Známe všechny výhody i nevýhody

Podle seriálů jako je Sex ve městě nebo Přátelé, vypadá single život jako super zábava. Ale je to opravdu tak skvělé být single? Zjisti všechny výhody i nevýhody!

Trocha historie

Časy se mění a nejen v módě nebo technice, ale také ve vztazích. Naši rodiče zakládali rodiny už ve dvaceti letech a kdo nebyl do pětadvaceti pod čepcem, byl terčem kritiky, protože k takovým lidem společnost nebyla tolerantní. Dnes je však situace jiná. S větším počtem singles přišla i tolerance společnosti, a tak dnes již není toto téma nic výjimečného. Ba právě naopak! Jde vlastně o moderní trend.

Kdo jsou singles?

Napadlo tě někdy, jestli se tito jedinci vyznačují nějakými společnými znaky a rysy? To, jestli člověk bude nebo nebude single, do jisté míry ovlivňuje nejen společnost, ve které žije, ale také třeba zkušenosti z předchozích vztahů nebo i to, zda pochází z vesnice či města. Výzkumy totiž ukazují, že velké procento singles žije ve městech.

Mohlo by se zdát, že to jsou svým způsobem samotáři, introverti, nebo lidé o které nikdo nemá zájem, ale opak bývá často pravdou. Singles jsou jedinci, kteří se mnohdy sami rozhodli, že nepůjdou s davem a budou v tomto směru odlišní. Často to jsou mladí lidé, kteří si velmi zakládají na své kariéře a partner by je v tomto ohledu pouze omezoval. Také si chtějí užívat svobody, poznávat svět, bavit se a cestovat.

Singles jsou většinou

 • mladí lidé od 20 do 35 let
 • jedinci budující svou kariéru, mnohdy jsou velmi úspěšní
 • lidé, kteří velmi dbají na svůj vzhled
 • lidé, kteří rádi cestují a užívají si života
 • jedinci, co nechtějí trvalý vztah
 • lidé, co mají hodně přátel, se kterými tráví svůj volný čas
 • lidé, kteří si užívají vztahy na jednu noc

Výhody singles:

 • Nemusíš se nikomu zpovídat, prostě si jdeš na party a nikdo nemá plnou pusu řečí.
 • Tak jak z domu odejdeš, v takovém stavu ho i později najdeš. Uklidíš, neuklidíš… Je to jen na tobě.
 • Když máš zrovna den blbec, nic se nedaří, máš blbou náladu, nechceš s nikým mluvit, nic se neděje. Klidně si zalezeš do postele s kafem a dobrým filmem.
 • Na diskotéce můžeš flirtovat, s kým se ti zachce.
 • Můžeš si užívat nezávazné vztahy na jednu noc a nemít přitom výčitky svědomí.

Singles se mnohdy vysmívají svým zadaným přátelům, kteří řeší běžné partnerské problémy. Často také uvádějí, že jejich styl života, jaký si zvolili, má své výhody. Například čtyřiadvacetiletá Kristýna říká: „Být single mi přijde skvělé. Nemusím se nikomu zpovídat, kam jdu, kdy přijdu, nebo co jsem dělala. Mám všechno, co chci a nikdo mě neomezuje. Spím s kým chci a že střídám partnery na jednu noc? No a co? Je to jen moje věc. A že se to někomu nezdá? Jeho problém! Mně to takhle vyhovuje.“

Také Petra (29 let) to potvrzuje: „Single život mi naprosto vyhovuje. Mám za sebou několik nevydařených vztahů a teď prostě chci být sama. Když si vzpomenu na svůj poslední vztah, tak ani nemám náladu hledat si někoho dalšího. S bývalým jsme spolu začali bydlet, všechno bylo super, ale jen do doby, než se projevily všechny jeho vlastnosti. Když pominu, že doma s ničím nepomohl a všechno bylo na mně – úklid, vaření, praní, atd., tak ale ani mi tuto práci neusnadňoval. Nechával věci ležet tam, kam je zrovna hodil. Postupně měl víc a víc práce, chtěl si budovat kariéru a na mě už neměl ani chvilku času. Když jsem pak zjistila, že má jinou, byl konec. Takže, když si teď představím nějaký další takový vztah? Děkuji, nechci!“

K tématu se vyjádřil také třicetiletý Pavel: „Jsem single a vyhovuje mi to. Necítím se ještě na vážný vztah, rodinu, dítě.. na to je času dost. Užívám si života, poznávám nové lidi, spím s kým chci, nikomu se nehlásím! Na to nejsem zvyklej! A popravdě? Jestli někdy budu mít někdy v budoucnu vztah, tak ani pak nehodlám slevit ze svých návyků. Buď mě bude ta dotyčná brát takového, jaký jsem, nebo ať si jde.“

Nevýhody singles

 • Když přijdeš domu, tak sice vše je tak, jak jsi to zanechala, ale nikdo na tebe nečeká, nikdo tě nepřivítá a nezeptá se, jaký jsi měla den.
 • Nikdo se o tebe nepostará, když jsi nemocná, neuvaří ti horký čaj, nedojde ti pro léky.
 • Jestliže jsou tvoje kámošky zadané, je jisté, že se budou setkávat spíše s dalšími zadanými páry.
 • Počítej s tím, že někteří lidé ve tvém okolí tě budou litovat a někteří ti naopak budou závidět. Každopádně budeš neustále pod drobnohledem a terčem kritiky a „dobrých“ rad.
 • Až budeš chtít jednou skutečný vztah, tak budeš mít problém vzdát se svých stereotypů.

Své o tom ví i šestadvacetiletá Jana: „Jsem už dlouhou dobu single a nepopírám, že to zpočátku bylo něco úžasného, měla jsem tolik času, jak sama na sebe, tak na své zájmy, kamarády, atd. Časem jsem si ale uvědomila, že z nadšeného single života jsem se, ani nevím jak, přesunula do nedobrovolného single života. Jsem ve fázi, kdy už bych chtěla vážný vztah, ale najednou to nejde. V  mém okolí není nikdo, kdo by za to stál. Uvědomila jsem si, že dobu, kdy jsem si užívala, tak plno lidí v mém okolí již budovalo nějaký dlouhodobý vztah. Teď už nechci být sama, ale najít někoho, kdo by za to stál, je problém“.

Život single má své výhody i nevýhody. Na jednu stranu bezstarostný život, na druhou stranu život poměrně samotářský až osamocený. Dříve bylo běžné, že páry trávily hodně času společně, prožívaly dobré i špatné chvíle a všechno tak nějak zvládly. Slovo „láska“ nebylo vnímáno jako něco naivního, tak jako je tomu dnes. Ale kdo ví? Třeba za všemi singles jsou jen obyčejní lidé, kteří ve skrytu touží po spřízněné duši, jen si to nechtějí přiznat. Stejně tak je ale možné, že skutečně existují lidé, kteří se nechtějí vázat a pouze si chtějí užívat bezstarostného života.

Jak vnímáš singles ty? Jsou to bohémové, co nechtějí dělat kompromisy a jsou radši sami? Nebo jsou to samotáři, kteří se za singles trendem skrývají? Napiš nám do diskuze!

Foto zdroj: shutterstock.com

31.3.2016 4:00| autor: Zuzana Černochová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist