7 dost dobrých důvodů, proč se zbavit profilu na facebooku. Tohle je síla!

Facebook, Twitter, Instagram… Je jedno, jaká sociální síť je tvoje parketa, protože beztak všechny fungují na stejném principu. Chceš radu? Zbav se jich! Budeš víc v pohodě a získáš mnoho dalších výhod. Jakých?

Podle posledních statistik má profil na nějaké sociální síti 78 procent Čechů. Kdo z nich tuší, že tahle sranda je škodlivá? Asi málokdo. A důkazy? Těchto sedm pozitivních věcí tě čeká, když svůj profil zrušíš!

1. Zůstanou ti mraky času navíc

Studie uskutečněná na prestižní americké univerzitě Harvard prokázala, že denně nám spolkne sociální síť v průměru 2,5 hodiny. Ano, 150 zbytečných minut čtení komentářů, udělování „lajků“ a sledování, kdo je s kým ve vztahu, kdo ho právě ukončil a proč. Ruku na srdce, nedalo by se s tímhle „zabitým“ časem naložit trochu líp? No jéje! Napadá nás sto a jedna činnost.

2. Posílíš starou dobrou anonymitu

Kdo je na očích, ten nemá žádné soukromí. A nejen nepřející uživatelé čekají na příležitost, jak ti zkritizovat nový účes, stravovací návyky nebo výběr letní dovolené. A kolikrát je to ještě horší! Prokázalo se totiž, že celých 50 procent zaměstnavatelů sleduje profily žadatelů o práci a podle nich se ujišťuje, jestli splňují předpoklady, které uvádějí v životopise. Jo, tohle je fakt tenký led. Konec svobody slova! Snadno můžeš přijít o svůj vysněný flek.

3. Ochráníš svůj majetek

Říkáš si, že už zacházíme moc do extrému? Co tě nemá! Krádeže se na sociálních sítích dějí dnes a denně. Aby toho nebylo málo, levou zadní je svede i ten, kdo nemá valné počítačové znalosti. Nejpoužívanější fígl je fiktivní soutěž o super cenu, kdy se odpovídá na jednoduchou otázku. Soutěživec uvede své telefonní číslo, na něj přijde ověřovací kód a ten zločincům poslouží k tomu, aby dotyčnému vybílili bankovní účet.

Ovšem praktiky zločinců zacházejí ještě dál. Nejeden chlubil, který zveřejnil fotku z letiště se zmínkou, že odjíždí na prázdniny, se po příjezdu domů nestačil divit. Holt když kocour není doma, lupiči mají pré! Mlčeti zlato, fakt…

4. Vztah zůstane funkční 

Nepřítel lásky číslo jedna je sociální síť. Ta už měla prsty v tolika rozchodech, že to ani nejde spočítat. Podle výzkumu zveřejněného v časopise Cyber Psychology & Behavior Journal jsou partneři, kteří mívají založený profil, na sebe mnohem žárlivější.

Dvojice si lustruje své příspěvky a i to, kdo si koho přidává do přátel, což nezůstává bez odezvy. Ke všemu se taky zjistilo, že 36 procent uživatelů mladších 35 let si hned po sexu běží překontrolovat příchozí zprávy. Tak to taky jednomu nepřidá, co?

5. Lépe překonáš rozchod

Jasný, dal ti kopačky a ty si pouštíš romantické cajdáky a hlídáš, co právě tvůj ex označuje jako „to se mi líbí“. Čím víc se v tom budeš plácat, tím déle to bude bolet. To potvrzuje nejen logika, ale i závěry psycholožky Tary C. Marshall z londýnské univerzity Brunel, která se na tuto problematiku zaměřila ve své studii. I ona je pro na sociální síti radši nebýt… No, a následující případ se taky týká vztahů – a možná tě to přesvědčí k radikálnímu kroku…

6. Tvůj ex má utrum

Když se dva rozjedou, rádi se sledují na síti. Už se ví, proč je tohle tolik oblíbená forma mučení! Podle vědců je to způsob, jak zjistit, jestli je na tom ten druhý psychicky bídně. Jenže bacha!

Odborníci z Ohia se domnívají, že toto chování trvale poškozuje budoucí vztahy. Nechceš se snad dočkat toho, že až to všechno přebolí a najdeš novou lásku, tvůj ex bude mít všechno nejen z první ruky, ale ještě tě bude zásobovat kritikou a snažit se ti to překazit!? Šlápni mu na kuří oko!

7. Zůstaneš sama sebou

I tenhle aspekt rozhodně nelze podceňovat, protože visí ve vzduchu, ať chceme nebo ne. V loňském roce došlo v České republice k vloupání na cizí účet asi v 35 procentech případů. A v 11 procentech to byla regulérní krádež identity! Takže každý, kdo se pohybuje na síti – a to každý den – riskuje, že jednoho dne mu někdo ukrade jeho osobnost. Vypadá to jako scéna z akčního filmu, ale všichni si v něm můžeme zahrát. Bohužel. Jistý si nemůže být vůbec nikdo!

Jo a mimochodem, kdybys nevěděla, jak vypadá taková závislost na sociálních sítích, mrkni na video. Je to vtipné a děsivé zároveň!

Jsi toho názoru, že profil na sociální síti je nebezpečná zábava, nebo ti to celé přijde přitažené za vlasy a za žádnou cenu by ses ho nevzdala? Napiš nám o tom do diskuze pod článkem!

Foto: Shutterstock.com, maxpro / Shutterstock.com

24.3.2016 4:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist