Vztah po nevěře: Kdy odpustit podvod?

Podvedla jsi buď ty, nebo on a teď nevíš, jestli to znamená konec, nebo se to dá ještě spravit? Jedno je jisté, nevěra vždy zacloumá vztahem, ale ne vždy to musí končit nenávistným sbohem. Jsou situace, kdy stojí za vztah bojovat, i když se do něj vkradla nevěra.

vztah-po-nevere-2-1100x618.png Zdroj: Shutterstock

Kdy odpustit nevěru?

Záleží ale na tom, jestli z vašeho vztahu něco zbylo, jestli je v něm ještě láska. Pokud ano a nevěra byla jen pouhou jednorázovkou, je zbytečné pálit mosty. Někdy naopak nevěra může vztahu pomoci tím, že ukáže na problémy.

Nevěra jako vyústění problémů

Určitě jsi někdy zažila, že se tvůj vztah dostal do slepé uličky. I když sis byla vědoma kladů, které soužití s tvým partnerem přináší, zamilovanost zmizela a sexuální apetyt jakbysmet. A potíže nejsou jen v posteli, ale prostě jste si přestali rozumět, ty máš najednou pocit, že ti málo rozumí a on si připadá, že vedle tebe nemůže dýchat. V takovém vztahu je nevěra jen logickým vyústěním. Samozřejmě, že je lepší, když si pár problémy uvědomí dříve, než jeden skočí do postele někomu cizímu, ale kolikrát nám až nevěra ukáže, že náš vztah už delší dobu volal SOS.

Pokud jste si oba nevěrou uvědomili, že něco není v pořádku, může vám paradoxně pomoci. Ukázat to, co bylo špatně, a jestli jste oba ochotni pracovat na vašem vztahu a jste rozhodnuti, že k sobě patříte, tak existuje šance, že váš vztah zachráníte. Stejně jako naše čtenářka Alice.

Alice (38 let): „Když jsem zjistila, že má muž bokovku, málem jsem běžela pro rozvodové papíry. Nechápala jsem, jak mohl pro několik nocí vášně zničit to, co jsme dlouho budovali. Až mi jedna kámoška, u které jsem si vylévala srdce, na rovinu řekla, že on zas toho tolik ničit nemusel, že si už dlouho všímala, že my spolu zkrátka netáhneme za jeden provaz. Došlo mi, že máme řadu problémů, které jsem prostě zazdívala s tím, že to do manželství patří. Našla jsem odvahu, spolkla uraženou ješitnost a s mužem si otevřeně promluvila. Mluvili jsme spolu celou noc a to ráno jsme k sobě měli blíže než kdy předtím. Nevěru jsem mu odpustila a od té doby máme spolu lepší vztah než na začátku,“ libuje si Alice.

Sexuální frustrace

Na začátku ze sebe strháváte šaty, jen za vámi zapadnou dveře anebo rovnou ve výtahu. Jiskří to mezi vámi a ty máš pocit, že on je sexuální bůh. Jenže postupem času vášně opadnou, ty i on se přestanete snažit a dopadne to tak, že vaše někdejší erotické reje se promění v občasný sex podle stále stejného scénáře. Takže není divu, že začneš ty nebo on toužit po někom jiném. A i když svého muže miluješ, do tvých erotických představ patří ten sexy barman v baru, kam chodíš s kámoškou na drink. Ve tvých myšlenkách tě už několikrát hodil na postel, serval z tebe šaty a vášnivě tě pomiloval. A je dost možné, že nějaký podobný scénář má ve své hlavě i tvůj muž s novou sekretářkou v jeho firmě. Co když ale nezůstane jen u myšlenek a vášni jeden z vás propadne?

Pokud se to stane, je jasné, že na vině je stereotyp, který se vloudil plíživě do vaší ložnice. A není to vždycky na škodu, někdy ti totiž takový úlet může dokonce pomoci. Své o tom ví Tereza.

Tereza (31 let): „Když jsem se svým mužem byla tak osm let, vzbouřily se mi hormony. Prostě se mi začali líbit různí chlapi a já vzpomínala na dobu, kdy mi bylo dvacet, byla jsem singl a mohla si spát, s kým jsem chtěla. Najednou jsem nemohla unést představu, že už nikdy neprožiju takové to sexuální napětí, co je jen mezi čerstvými milenci. Takže jsem propadla jednomu chlápkovi, který mě přitahoval, i když nic víc v tom nebylo. Manžel o tom dodnes neví, bylo to jen jednou, ale mně to pomohlo. Prožila jsem krásné chvíle a musím říct, že jsem pak byla žhavější v posteli i s mým mužem,“ svěřila se nám Tereza.

Dlouhodobá nevěra se odpouští těžko

Mít paralelní vztah je vždy náročné a riskuješ tím, že přijdeš o toho, koho opravdu miluješ. Jestli ty nebo tvůj přítel udržujete citové pouto ještě někde jinde, je dost pravděpodobné, že se na to přijde. Chápeme, že je to těžké, pokud potkáš krásného a chytrého chlapa zrovna v době, kdy jsi zadaná, a to dokonce šťastně. Když už se to stane, tak se rychle rozhodni, ať ti pak neutečou oba dva.

Dlouhodobé nevěry jsou úplně nejhorší, těžko se žehlí a vztah vážně naruší, obzvlášť pokud ten, kdo podvádí, neumí druhý vztah ukončit. Tady se pak opravdu nabízí konec. Jestli ale chceš vztah ještě zachránit, je lepší začít od začátku, zkrátka si budete muset s partnerem najít opět k sobě cestu a začít znovu budovat vše, a to včetně ztracené důvěry. Ne vždy se to však povede.

Lída (26 let): „Já sice nebyla podváděna, ani jsem nikoho nepodváděla, ale chodila jsem se zadaným klukem. A to celé dva roky. Vlastně to už byl vztah, akorát tajný. Pořád jsem nechápala, proč Zdeněk s tou ženou stále zůstává, když s ní nebyl ženatý ani neměli děti. Nakonec náš vztah praskl a ona ho opustila. A on si pak uvědomil, že ji miluje více než mě a nechtěl být se mnou, protože jsem byla příčina jeho smutku. Odnesli jsme to tedy všichni tři. Bylo mi dvacet a byla jsem hloupá, dnes bych se zadaným nechodila,“ říká smutně Lída.

Čtěte také:

Podvod jako životní styl

Jsou muži i ženy, co s nevěrou nedělají okolky a mají pocit, že se to jejich protějšek nedozví. Zkrátka se chovají, jako by byli singl, nechtějí se omezovat jen kvůli tomu, že mají vážný vztah. Mají pocit, že náhodný sex prostě nemá nic společného s láskou, kterou doma budují.

Takové nevěry se těžko odpouští, navíc je víc než jisté, že se budou opakovat. Málokterá žena dokáže zůstat s chlapem, který je prostě lovec a nedokáže se vzdát jiných žen. Svou zkušenost s tím má i čtenářka Hanka:

Hanka (39 let): „Já s chronickým nevěrníkem žila přes deset let. Byl na mě hodný, galantní a nosil mi kytky, ale já věděla, proč to dělá. Možná bych mu i odpustila, ale on ani nedokázal brát ohledy na mé zdraví a nepoužíval kondom. Trpěla jsem opakovaně na vaginální záněty a jen jsem trnula, kdy přijde něco vážnějšího. Vím, že spousta ženských řeší spíše citovou stránku nevěry, ale pohlavní nemoci nebo možnost, že by měl někde jinde dítě, jsou podle mě taky velkým problémem,“ má jasno Hanka, která vztah dokázala ukončit.

A co ty? Myslíš, že nevěra musí znamenat definitivní konec vztahu, nebo bys dokázala tomu svému podvod odpustit? A co ty a úlet? Šla bys s pravdou ven, snažila se to ututlat nebo se raději rozešla?

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist