Speciál o hubnutí: Modelkovská dieta

Také přemýšlíte, jak je možné, že jsou modelky tak strašně hubené? My jsme to zjistili. Koluje mezi nimi totiž kromě mnohých dalších také dieta, která má příznačný název modelkovská. A co obnáší?

Tato dieta přišla z Los Angeles a rozšířila se mezi modelkami i slavnými hvězdami po celém světě. Její princip je poměrně jednoduchý. Je založen na konzumaci přesně určeného množství ovoce po dobu tří dnů. Dieta slibuje až tří kilový úbytek váhy během takto krátké doby. Není divu, že se jí modelky drží.  První den se konzumuje hlavně ananas a banán.  Druhý den se k ananasu a banánu přidá ještě kiwi a hroznové víno. Třetí den je v podstatě stejný jako druhý. Nutné je po celé tři dny pít 2-3 litry čisté vody nebo zeleného čaje.

článek

Výhodou této diety je docela jistě bohatý přísun vitamínů a tekutin, a pokud by byla pojata jako očistná kúra, asi by nebyl problém. Ovšem jakmile se drží dlouhodobě, pak dochází k úbytku bílkovin a to má za následek úbytek svalové hmoty. Neodbouráváte tedy tuk, ale svaly. Navíc z ovoce přijímáte příliš velké množství sacharidů, takže po skončení dietu počítejte s vlčím hladem a neukojitelnou chutí na vše, co tato dieta zapovídá. Chybět vám bude také vápník a esenciální kyseliny, což může mít za následek vypadávání vlasů, dermatologické i psychické problémy.

Vaše zkušenosti – čtenářka Radka
Tuto dietu jsem vyzkoušela a opravdu jsem za ty tři dny shodila. To mě navnadilo a chtěla jsem jí držet dál a shazovat další a další kila, ale zadělala jsem si na pořádné problémy se žaludkem. Příliš překyselený žaludek to nevydržel a skončila jsem s bolestmi u doktora.

článek

Názor odborníka:
Není problém za tři dny shodit, to každého „nakopne“. Ale co dál? Můžeme jíst věčně jen ovoce, tj. stravovat se bez bílkovin a tuků? Nejenom, že bez bílkovin ztrácíme svaly, ale s nimi ztratíme i tělesnu vodu a pohybové schopnosti, začínáme být unaveni, protože každý pohyb nás více namáhá než před dietou. Říkáme, že odumírají přirozené regenerační schopnosti organismu. I dlouhodobý nedostatek obávaných tuků v dietě je velký problém. Vždyť v tucích jsou rozpustné vitamíny A, D, E a K, které se bez tuků v těle nemohou využít ani udržet, ostatně při této ovocné dietě žádné z těchto vitamínů ani nepřijímáme. Ale jako dvoudenní detoxikační dietu – půst bych takovou dietu bral!

Na naše zvídavé otázky ohledně diet odpovídá odborník na slovo vzatý:

Ing. Ivan Mach, CSc.

Od sedmdesátých let se věnuje odborné sportovní a dietologické publicistice. Je autorem mnoha titulů, překladů, odborných publikací a přednášek o výživě. Působí jako lektor řady vzdělávacích kurzů, je odborným garantem akreditovaného kurzu Nutris® (www.nutris.net) a přednáší výživu na 1. Lékařské fakultě UK a Masarykově univerzitě v Brně. Nyní působí jako sportovní dietolog, je prezidentem Aliance výživových poradců ČR a byl jmenován soudním znalcem v tomto oboru.

Foto: profimedia.cz, Ivan Mach
3.6.2013 12:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist