Speciál o hubnutí: Dieta Karla Lagerfelda

Dokonce i největšímu z módních návrhářů se v životě přihodilo, že už nevěděl, co si obléct. A to si Karl Lagerfeld, legendární kreativní ředitel módního domu Chanel na oblečení pochopitelně zakládá.

„Prostě jsem se najednou chtěl oblékat jinak, chtěl jsem nosit věci od Hedi Slimane,“ vzpomíná. Takové oblečení ovšem předváděli štíhlí modelové, zatímco on měl v té době 40 kg nadváhu. S pomocí diety, kterou mu „na tělo“ připravil dr. Jean-Claude Houdret, shodil za neuvěřitelně krátkou dobu 13 měsíců 42 kg. Není divu, že tato dieta se stala velmi populární, dodejme však, že co je připraveno na míru jednomu muži, rozhodně nemusí pasovat jako univerzálně platný recept.

Na tom, že dieta dr. Houderta Spoonlight, daleko známější jako Lagerfeldova dieta, je založená na snížení příjmu kalorií zkonzumovaných za den, by ještě nebylo nic špatného. Stravování podle této diety je ale hodně jednostranné – konzumuje se výhradně zeleně zbarvená zelenina a mléčné výrobky s nulovým obsahem tuku. Aby tělo nestrádalo, doporučuje dr. Houdret některé proteinové potravinové doplňky a vitamíny. Důležité je, že příjem kalorií se sníží na 800 – 1200 kcal denně.

Kdo někdy držel nízkokalorickou dietu, ví, jak je počítání kalorií a odvažování porcí otravné. Když to za vás ale udělá lékař nebo výživový poradce a připraví vám jídelníček na každý den, je to dieta nad jiné účinná. Ta, kterou držel slavný módní návrhář, je ovšem hodně drastická. Představte si, že vám ze všeho jídla zbude jen zelí, salát, špenát a jogurty s nulovým obsahem tuku, k tomu si smíte sem tam zobnout nějakou vitaminovou bobuli. To dlouhodobě vydrží opravdu jen silná povaha se železnou vůlí.

čánek

Diety modelek a slavných lidí ostatně často bývají značně kuriózní. Marlene Dietrich například nikdy žádnou dietu nedržela – jen prostě v pondělí nikdy nic nejedla, jen pila čistou vodu. Vypadá to jistě podivně, na druhou stranu takový pravidelný půst tělu vůbec neškodí – organismus se pročistí a určitě i váha se udržuje docela dobře.

Karl Lagerfeld i dr. Houdert všem, kdo by se pro jejich dietu chtěli rozhodnout, zodpovědně vzkazují – pokud takto chcete zhubnout víc než 5 kg, rozhodně tak čiňte pod dohledem lékaře. Rychlý úbytek váhy totiž může mít pro zdraví fatální následky, pokud tělu nejsou dodávány vitamíny a stopové prvky, které potřebuje.

Názor čtenářky:

Tuto dietu jsem vyzkoušela, ale byla jsem při ní opravdu neuvěřitelně unavená. Možná je to nedostatkem energetického příjmu, ale pro běžné fungování byla tato dieta naprosto nepoužitelná.

Názor odborníka:

Ano, plně souhlasím se závěrem charakteristiky této diety. Každá nízkoenergetická dieta, kdy je energie ze stravy nižší než klidový energetický potenciál organismu, nebo podobně extrémní porušení principu vyváženosti stravy jsou rizikové. Měly by být proto jako nástroj léčby řízeny odborníkem – lékařem jako v tomto případě

článek

Na naše zvídavé otázky ohledně diet odpovídá odborník na slovo vzatý:

Ing. Ivan Mach, CSc.

Od sedmdesátých let se věnuje odborné sportovní a dietologické publicistice. Je autorem mnoha titulů, překladů, odborných publikací a přednášek o výživě. Působí jako lektor řady vzdělávacích kurzů, je odborným garantem akreditovaného kurzu Nutris® (www.nutris.net) a přednáší výživu na 1. Lékařské fakultě UK a Masarykově univerzitě v Brně. Nyní působí jako sportovní dietolog, je prezidentem Aliance výživových poradců ČR a byl jmenován soudním znalcem v tomto oboru.

Foto zdroj: profimedia.cz

18.6.2013 12:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist