Slavný dietolog Dukan: Hubené děti by měly dostávat lepší známky

Dukanova dieta prý dopomohla mnoha slavným hollywoodským celebritám k ideální postavě a hubly podle ní i dámy z ostře sledované rodiny Middletonových. Její stvořitel, francouzský dietolog Pierre Dukan, díky ní vydělal miliony. Nyní se ale zdá, že ztrácí zdravý rozum.

Lékařské kruhy Dukanovu dietu založenou na zvýšeném příjmu proteinů nikdy neschválily. Dieta podle nich nemá vědecký základ, a navíc drasticky omezuje přísun vitamínů, což je i podle selského rozumu nezdravé. Praktický lékař Dukan však zaujímá postoj, že v případě boje s obezitou účel světí prostředky.

Ve stejném duchu nedávno vydal prohlášení, že by měl být na školách zaveden předmět „ideální hmotnost“, kterým by jednoduše prošli všichni studenti s dostatečně nízkým BMI. Hubení žáci by podle něho měli získat lepší hodnocení i u francouzské obdoby maturitní zkoušky. Po těchto výrocích se na Dukanovu hlavu snesla palba kritiky. Jeho odpůrci se obávají, že by takový postup ohrozil psychiku dospívajících dětí, které se často potýkají jak s obezitou, tak s anorexií, a obvinili Dukana, že porušuje lékařskou etiku.

Chci motivovat mladistvé ke zdravé výživě,“ hájí se Dukan. „Na tom přeci není nic nezdravého.“ Jenomže jím doporučovaná jednostranná strava, ve které převládá maso a téměř chybí zelenina, zdravá nijak není. Nehledě na to, že by jeho „řešení obezity“ mohlo neblaze rozšířit řady dorostenců trpících poruchami příjmu potravy.

Stačí si jen připomenout, jaké šílenství vyvolal jeho věhlas na Britských ostrovech poté, co se půvabná Kate Middleton provdala za prince Williama a média zmínila Dukanovo jméno v souvislosti s její ultraštíhlou postavou a předsvatebním hubnutím její matky. Poptávka po hovězím mase a kuřatech v supermarketech vzrostla meziročně o celých 50 procent(!) a dodavatelé nestačili dodávat nové zásoby. „Dieta slibuje, že shodíte až 15 kilogramů, když budete jíst jen maso, ryby a nízkotučné sýry,“ vysvětlil davové šílenství britský list Mirror.
[[related]]
Ačkoli světoví odborníci před masitým režimem varují, Dukanova kniha s kontroverzním návodem na zhubnutí byla vydána ve 20 zemích a zakoupilo si ji 24 milionů lidí. Zatím není známo, kolik čtenářů podle ní skutečně zhublo. Dá se ale předpokládat, že pokud nemáte silnou vůli k udržení vyváženého jídelníčku, Dukanovy masité chody beztak proložíte mastnými hranolkami a sladkostmi. Jestliže tu silnou vůli máte, proč rovnou nezkusit zdravější režim založený na vyvážené stravě a větším příjmu vitamínů? Inu, celý případ pouze odráží fakt, že známé osobnosti udělají největší reklamu – a nejvíc se jim věří. Ať jde o jakýkoli blábol…

10.4.2012 11:00| autor: Libuše Burger

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist