Pro a proti krabičkové diety

Jídla v pěti krabičkách za den. Má to smysl, nebo je to jen plýtvání peněz? Komu se to hodí a proč by se nemělo „krabičkovat“ déle jak tři měsíce?

Krabičková dieta. Kdo by ji neznal, když reklamy na ni brázdí kdejaké internetové stránky? Mnoho firem se živí rozvážkou jídel, které si koncový zákazník pouze převezme, ohřeje a sní. Jelikož jsou denní porce rozděleny do krabiček, název „krabičková dieta“ zlidověl. Její praktičnost? Nesporná. Nic nemusíte vymýšlet, počítat, nemusíte nikam chodit a ani nakupovat. Vaším úkolem je pouze zaplatit za služby, které mnohdy nejsou zrovna levné, i když samozřejmě právě tohle je věc názoru.

Není firma jako firma

„Já krabičkovou dietu odebírám již druhý měsíc a jsem spokojená. Pravda, není to nejlevnější, ale jako manažerka nemám čas se pořádně najíst, natož řešit, kolik má mít jaká porce živin. Radši si připlatím a mám to bez starostí, i když chápu, že pokud bych byla matkou v domácnosti, asi bych služeb této firmy nevyužila,“ svěřuje se třiatřicetiletá Renáta, klientka jedné z „krabičkových“ společností, která dle svých slov má štěstí, co se týče výběru dovážkové společnosti, neboť nikdy neřešila povadlou zeleninu nebo pachuť jídla.

„Nedá se to jíst!“

To Petra, třicetiletá obchodní zástupkyně, má jiný názor. „Už nikdy více! Těšila jsem se, že všechno obstará firma, ale složení jídel mi nesedí, pokud chci nějaké jídlo vyměnit za jiné, nejde to, a navíc jsem už dvakrát jídlo vracela, protože bylo nepoživatelné. Po třech týdnech jsem jídla přestala odebírat,“ krčí rameny nespokojená Petra, která tak naráží na fakt, že v případě alergií či averze k nějaké potravině si klient příliš vybírat nemůže. Většinou jsou jídelníčky sestavovány pro každého stejně a společnost nenabízí víc alternativ. Navíc odpůrci krabičkových diet namítají, že porce odpovídají dennímu příjmu energie přesně na hranici 5 000 kJ u žen a 7 000 kJ u mužů, což někteří považují za trýznění organismu hladem. Co z toho vyplývá?

článek

Tabulky k ruce!

Pokud pohodlnost nezvítězí, můžete si připravovat jídla doma a volit takové potraviny, které máte rádi. Není na tom nic těžkého, stačí jen o jídle přemýšlet! K neocenitelným pomocníkům patří kuchyňská váha a tabulky s přehledem energetické hodnoty potravin, které naleznete na internetu po jednom stisknutí počítačové myši. Pak už jde všechno samo! Denní bilance by v celkovém součtu měla mít okolo:

  • 90 g bílkovin (dodá 1 500 kJ)
  • 120 g sacharidů (dodá 2 000 kJ)
  • 40 g tuků (dodá 1 500 kJ)
  • 25 – 30 g vlákniny.

Příklady jídelníčku

Ukázka první:

Snídaně: Pórková pomazánka, dalamánek, mrkev

Svačina: Jogurtový nápoj

Oběd: Pikantní kuřecí směs, 100 g rýže

Svačina: Zeleninová polévka

Večeře: Pstruh, 100 g vařených brambor, 50 g ředkviček

Ukázka druhá:

Snídaně: Zeleninová mísa s tvarohem, jeden plátek celozrnného chleba

Svačina: Nízkotučný bílý jogurt 150 g, 2 plátky kukuřičného chlebíčku

Oběd: Kuřecí plátek zapečený se zeleninou, 100 g bramborové kaše

Svačina: Rajčatový salát s květákem, 1 plátek knäckebrotu

Večeře: Tofu s kapustou, 100 g vařených brambor

Tato dieta by se měla dodržovat maximálně tři měsíce. Snížené množství energie organismu neprospívá, pokud se jedná o dlouhodobější charakter. Jídla připravená a „nakrabičkovaná“ doma například na dva dny dopředu nemusí zatížit rodinný rozpočet tak, jak byste čekali. Hlavně máte přehled o tom, co obsahují, a můžete si vybrat podle svých chutí, ale zase vám to zabere nějaký čas. Jako každá věc, i tato dieta má svá pro a proti.

Jaký máte názor na krabičkovou dietu? Už jste ji zkusili? Napište nám svoje zkušenosti do diskuze pod článkem! 

Foto zdroj: profimedia.cz, zdroj: (Ne)krabičková dieta, Nakladatelství Pali, 2013

6.6.2014 8:00| autor: Lucie Feiková

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist