Speciál o hubnutí: Citrusová dieta

Už jste vyzkoušeli opravdu všechno, abyste shodili nějaké to kilo? I citrusovou dietu? Citrusy jako takové bývají velmi často součástí dietních plánů. Ale citrusová dieta? Co je to vlastně zač?

Citrusy jsou obrovskou zásobárnou vitamínu C a tudíž také velmi důležité pro ochranu našeho organismu před škodlivými volnými radikály. Ale citrusy jsou také plné cukrů a kyselin. Takže pro naše tělo jsou poměrně velkou zátěží na trávení.  To však nezabránilo věčným dietářům a samozvaným odborníkům, aby vytvořili celou citrusovou dietu.

článek

Principem diety je konzumace pouze tří hlavních jídel denně, tedy snídaně, oběda a večeře, přičemž máte dovoleno během nich zkonzumovat libovolné množství masa. Absolutně zapovězeny jsou svačiny a jakékoliv přílohy, zapomenout musíte také na mléčné výrobky a pečivo. Jedinou povolenou přílohou jsou právě citrusy. Co vás bude určitě bavit, je variabilita úpravy masa. Můžete grilovat, smažit, vařit, dusit, péct, prostě upravovat podle chuti a libosti. Pravda, asi vám za chvíli kombinace masa a citrusů poleze i ušima a snídani ve složení kus loveckého salámu a k němu grep si taky zrovna dvakrát neoblíbíte, ale účinek je prý zaručený. Kilogramy letí dolů zázračnou rychlostí.

článek

Názor čtenářky – Kristýna, 27 let

„Tuto dietu jsem vyzkoušela po dobu asi tří týdnů a skončila jsem s překyseleným žaludkem a poměrně rozšířenými problémy s trávením. Mé tělo nedokázalo tolik kyselých šťáv a obrovského masa zpracovat. I když je pravda, že bezprostředně po dietě jsem měla dole celých sedm kilo, ale rychle se mi vrátila zpátky“.

Názor odborníka

Citróny mají překvapivě zásaditou povahu, takže např. proti vodě s citrónem jako základu pitného režimu nic nemám.  Ale tolik masa? To je velká zátěž pro trávicí soustavu nehledě k tomu, že nedostatečně strávené červené maso zvyšuje riziko rakoviny tlustého střeva. A o sacharidy ve stravě, byť v redukovaném množství, které skutečně vede ke zhubnutí, se mají postarat pouze citrusy? Jsou v nich hlavně jednoduché cukry, které mají vysoký glykemický index, takže podporují ukládání tuků z masa a probouzejí „vlčí hlad“.

článek

Na naše zvídavé otázky ohledně diet odpovídá odborník na slovo vzatý:

Ing. Ivan Mach, CSc.

Od sedmdesátých let se věnuje odborné sportovní a dietologické publicistice. Je autorem mnoha titulů, překladů, odborných publikací a přednášek o výživě. Působí jako lektor řady vzdělávacích kurzů, je odborným garantem akreditovaného kurzu Nutris® (www.nutris.net) a přednáší výživu na 1. Lékařské fakultě UK a Masarykově univerzitě v Brně. Nyní působí jako sportovní dietolog, je prezidentem Aliance výživových poradců ČR a byl jmenován soudním znalcem v tomto oboru.

Foto zdroj: profimedia.cz

10.6.2013 12:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist