Jak si vypěstovat citrusy

Většinu subtropických rostlin považujeme v našich podmínkách za typické pokojovky, přitom ale naše letní měsíce jsou pro jejich „vyvenčení“ velice příznivé.

Od semínka k pomeranči
Experimentujete s pecičkou z ovoce, které vás okouzlilo svou jasnou žlutou nebo vesele oranžovou barvou? Zpravidla se to podaří, semínko zasazené o vhodné zeminy na citrusové plody poměrně rychle vyklíčí a již v prvním roce z něj naroste malý keříček nebo stromeček. Jeho rychlým růstem se ovšem nedejte zmást – takto vypěstovaná rostlinka vykvete, ale plody začnou dozrávat teprve nejdříve po deseti, někdy až po třiceti letech, citrusy jsou dlouhověké rostliny. Pokud chcete mít vlastní ovoce dřív, musíte na podnož naroubovat vyzrálý roub z plodícího stromku. Kdo umí roubovat naše ovocné stromy, zvládne snadno i naroubování citrusu. Pokud si na to netroufáte, obraťte se na některé specializované zahradnictví nebo klub pěstitelů citrusů. A přece jen nečekejte, že budete sklízet bohatou úrodu. Na dozrání každého plodu, které trvá u mandarinek asi pět, ale u některých citronů nebo grepů třeba až 14 měsíců, potřebuje být keřík vyživovaný asi třiceti zdravými listy. Pokud je menší, raději zárodky ovoce odštípněte, jinak se totiž rostlina příliš vyčerpá a mohla by vám i uhynout. Zkrátka citrusy pěstujte spíš pro ozdobu než pro úrodu, pak z nich budete mít opravdovou radost dlouhá léta

Každý rok větší květináč
Semínko zasazujeme do malé nádobky, už ve druhém roce je ovšem třeba stromeček přesadit do většího květináčku o průměru 14–16 cm, tříletému stromku se pak dobře daří v nádobě s průměrem asi 20–24 cm, čtyřletý už musí mít kolem 30 cm. Starší stromy pak pro svůj kořenový bal potřebují opravdu velké nádoby. Ty pak přesazujeme, když kořeny půdu v nádobě prokoření. Na dno dáme dobrou drenážní vrstvu a použijeme speciální zeminu na citrusy, kterou lze dnes koupit v každém hobby marketu. Pokud připravujete půdu z vlastních zdrojů na zahradě smíchejte zahradnický substrát, těžkou jílovitou zeminu a písek v poměru 2:1:1. Citrusy v květináčích rychle zeminu vyčerpají, proto je třeba je zejména v letních měsících každý týden přihnojovat.

​Světlo, teplo a vlhko
Subtropické rostliny jsou světlomilné, pomeranče, mandarinky a grepy snesou přímé slunce, citrony ale patří spíše do stínu rozložitých stromů nebo doma dál od okna. Na zahradě v létě mají světla dost, problém nastává v zimních měsících, kdy jim naše denní dávka světla v místnosti prostě nestačí. Máte dvě možnosti – buď je umístíte do místnosti, kde je méně než 10 °C (ale samozřejmě ne mráz). Přejdou do stavu vynuceného klidu, ve kterém přečkají období od listopadu do ledna při mírné zálivce a bez hnojení. Pokud chcete, aby rostly po celý rok jako ve své domovině, pak jim musíte několik hodin denně přisvětlovat zářivkou umístěnou asi 30 cm nad stromkem. Optimální teplota pro většinu citrusů je 22– 24 ° C, ale . aktivní růst začíná již kolem 12 °C. Citrusy nesmějí nikdy přeschnout, ale také si nelibují v přemokřené půdě. Zálivku provádíme podle potřeby tak, aby byl celý kořenový val provlhčený vždy vlahou a měkkou vodou bez chlóru. Výhodné je umístit citrusový stromek do samozavlažovacího květináče, kde bude mít dlouhodobě postaráno o přiměřeně vlhký substrát.

Co si vybrat?
Citrusy jsou rostliny skutečně velice dekorativní, ať už svým vzrůstem s bohatým rozvětvením a hustým olistěním, půvabnými kvítky, často vyrážejícími z poupat od jara až do podzimu, nebo plody, které vypadají půvabně hned jak se začnou zakulacovat, růst a probarvovat. Brzy se jich dočkáme na zajímavém a střídavě v bytě a na zahradě u nás často pěstovaném rangpuru (Citrus limonia). Pokud si koupíme již naroubované rostliny, budou nám brzy dělat radost i jiné mandarinky (např. Fortunela, Rubino), pomeranč Washington, citroníky (Lisbon, Magarei nebo druh s obřími plody Ponderosa). Všechny druhy letníme na zahradě v nádobách, ve kterých žijí i v interiérech. Dekorativní velké keramické nebo kameninové květináče slouží venku i doma spíše jako ozdobný doplněk stromku, samotná rostlina by měla růst v dobře drenážovaném květináči, který můžeme celý postavit do dekorativního „pláště“.

Čtěte také:

Azalky mohou kvést i v létě

Plumérie – kráska přímo z Havaje

Lotosy a lekníny jak je neznáte

Připraveno ve spolupráci s Magazinzahrada.cz

 

16.6.2011 12:00| autor: Gabriela Koulová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist