Hovězí maso – co o něm možná nevíte

Hovězí maso má v porovnání s vepřovým spoustu předností.

Hovězí maso vyšší obsah bílkovin, nižší obsah tuků, vyšší koncentraci železa, zinku, selenu, kyseliny listové a vitaminu B12. Pro člověka je tak významným zdrojem živin a látek nezbytných pro krvetvorbu.

Průměrný obsah tuku ve 100g hovězího masa je 3 až 8g, zatím co bílkovin má přibližně 20g. Vyrovná se tedy kuřecímu, které má opět podle druhu 1 až 8g tuku a 21 až 29g bílkovin. U kuřecích prsou je to 3g tuku a 29g bílkovin.

Kupujte správně zabalené

Na rozdíl od drůbežího masa, které lze upravovat a konzumovat prakticky ihned, by hovězí mělo vyzrát, protože teprve potom se stává křehčím. Znalci doporučují kupovat chlazené maso balené v ochranné atmosféře – tzv. MAP. Díky tomuto balení si maso zachovává svou křehkost a šťavnatost, protože neosychá v důsledku kontaktu s okolním vzduchem. Polystyrénová vanička obalu udržuje stabilní teplotu masa, balené maso je tudíž méně citlivé na změnu teploty během přenosu z nákupu domů. Pak ho ale co nejdříve dejte opět do ledničky.

Změna barvy

Hovězí maso má specifickou vlastnost, kterou je jeho částečná změna barvy při zamezení přístupu kyslíku. Například když položíme hovězí maso na talíř do lednice, může se na jeho spodní straně, která byla v kontaktu s talířem, objevit šedá skvrna. stejně tak se může tato změna barvy projevit i v MAP balíčku masa, právě v místě, kde se maso dotýká obalu, nebo jiného kousku masa. Do místa kontaktu masa s podložkou nebo jinými kousky masa se nemůže dostat kyslík, což může změnit červenou formu krevních barviv masa – myoglobinu a hemoglobinu – na formy s šedým nádechem. Změna ale nemá vliv na kvalitu masa a je částečně vratná při opětovném zpřístupnění vzduchu k dané části masa.

Dobrou chuť!

Stejně jako láhev vína by se měla nechat před naléváním chvíli otevřená, aby se k vínu dostal vzduch a zvýraznil jeho chuť, tak i hovězí maso je dobré nechat tzv. vydýchat, než ho začnete tepelně upravovat.

Co se týče stravitelnosti, ta závisí od množství tuku a způsobu úpravy. Po všech stránkách je samozřejmě lepší libové maso upravené na grilu, nebo vařené. Na tuku smažené maso je hůře stravitelné.

(100g)Bílkoviny (g/100g)Tuky (g/100g)kcal
Plec137,5122
Žebra19,314,8185
Roštěnec28,814240
Svíčková20,67,6150
Bok19,10,6180
Kýta20,64,5128
Hovězí zadní159,8148

7.3.2008 12:00| autor: Wanda

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist