Proč muži častěji podvádějí? Jsou už prostě takoví!

V celosvětovém měřítku se rozvádí každé druhé manželství. Proč? V mužích se probouzí šelma, jakmile vidí atraktivní ženu! Pánové takovému pudu nedokážou odolat, ani kdyby se na hlavu stavěli, tvrdí údaje z nové studie.

Vědci, rozvodoví právníci, a ostatně i sami muži mají, co se týče milostných románků jasno: pánové hůř odolávají sexuálnímu pokušení, jsou nevěrní, udržují mimomanželské poměry a svádění cizích žen berou snad jako povinnou životní disciplínu. A to naprosto běžně. Co je k tak sebedestruktivnímu chování vede? Nový výzkum, který zveřejnil měsíčník Personality and Social Psychology Bulletin, přináší možné vysvětlení.

Choutky mají všichni, ale…

Ve dvou studiích muži podlehli sexuálním nástrahám mnohem více než ženyPrvní studie se zúčastnilo 218 Američanů, z toho 70 mužů a 148 žen, jejichž průměrný věk byl 32 let. Všichni zúčastnění byli požádáni, aby popsali situaci, ve které se cítili někým silně přitahováni. Poté odpověděli na řadu otázek včetně síly touhy, které v tuto chvíli zažívali, dál ohodnotili svoje pocity, a svěřili se, kdy se jejich přesvědčení „zůstat stranou“ zlomilo a oni se vrhli do náruče pokušitele. Na základě těchto zpráv výzkumníci vyhodnotili, že muži častěji podléhají sexuálnímu pokušení. „Muži a ženy se neliší v záměrech, takže ani jedno pohlaví si nemá co vyčítat, ovšem muži odolat sexuálním svodům prostě neumí,“ zněl závěr vědců v prvním kole.

článek

Pozor, nevěra muže baví!?

Druhá studie podrobila zkoumání 600 posluchačů (326 mužů a 274 žen). Každý z těchto respondentů byl posazen před počítač, přičemž měl hodnotit fotografie atraktivních či méně atraktivních osob – „potencionálních partnerů a milenců“ na monitoru v rychlém sledu za sebou.

Výzkumníci zjistili, že pokud dotyčná osoba dlouho váhala při hodnocení, měla zároveň chlípné myšlenky se sexuálním podtextem. Navíc se prokázalo, že konkrétně muži byli v této části studie mnohem výkonnější. V určitém časovém úseku ohodnotili mnohem víc tváří. Pánové měli silné nutkání reagovat a ztráceli kontrolu nad vlastními reakcemi,“ nechali se slyšet autoři studie s tím, že muži hodnocení brali jako skvělou hru, ačkoli si neuvědomovali, že vlastně ztrácí půdu pod nohama.

Podle Natashy Tidwell a Paula Eastwicka to všechno dává smysl z pohledu evoluční psychologie. Oba se shodli, že krátké a investiční sexuální setkání může mít za následek reprodukční úspěch u mužů než u žen v evoluční minulosti člověka. V překladu to znamená, že jakmile muž vidí ženu, probudí se v něm jisté sexuální impulsy, které zkouší jeho sebekontrolu. Žena si ve stejné situaci raději zhodnotí pro a proti „zakázaného románku“ a dojde k závěru, že tak velký risk jí za to obyčejně nestojí. U mužů to funguje přesně obráceně. Jsou už prostě takoví. Kdy a kdo je přeprogramuje? Bůh ví, jestli se to vůbec dá…

Foto zdroj: profimedia.cz

11.10.2013 12:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist