Luxusní postavička je záležitostí dvou druhů pohybu. Znáte je?

Spalování tuků. Věda? Mám víc posilovat, nebo naopak spoléhat na kardio cvičení? Bude stačit jen jeden druh fyzické aktivity? A jaký pohyb je pro mě ten správný? Máte-li stejné otázky, je třeba na ně nalézt odpověď! Vždyť plavková sezóna se blíží!

Hubnutí vždy souviselo a bude souviset se sportem. Jenže vybrat ten správný není jednoduché. Ideální sport by měl odpovídat věku, zájmům, fyzické kondici i času. Je jasné, že člověk pracující na noční směny nemůže vyběhnout v 6 ráno do terénu a „dát si“ pár kilometrů jen pro zahřání. A ani dvojnásobná matka patrně nebude trávit 3 hodiny denně v posilovně, když musí vyzvedávat jedno dítě ze školky a to druhé do ní ještě ani nechodí. Kam, k jakému sportu, upínat svoji pozornost, aby cvičení bylo efektivní?

Dva v jednom

Základem je postavit svoji aktivitu na dvou druzích pohybu. Jeden se nazývá posilovací, druhý vytrvalostní. Pokud je snoubíte, což je velmi žádoucí, dá se tahle propojenost, symbióza, považovat za naprosto ideální stav. Totiž, jestli se často věnujete joggingu nebo běhu a spoléháte na to, že již nemusíte nic posilovat, opak je pravdou. To platí i obráceně.

Výsledky posilování znásobíte, pokud se budete věnovat i nějakému kardio sportu. Proč nezmínit třeba zase ten běh, když už je o něm řeč? Zkrátka, jednostranná zátěž (buď posilování, nebo vytrvalostní aktivita) okrádá tělo o namáhání zbytků partií, které zahálí. Tyto svaly nepracují a ochabují. Chce to tedy kompletní servis: ztrácet tuk a budovat svalovou hmotu!

Co dokáže posilování?

Posilování, ať už doma nebo v tělocvičně, zpevňuje a zvětšuje objem svalových skupin. Klade se důraz na opakování cviků a kvalitní provedení, soustředěnost je tedy klíčová! Důležitý je i odpočinek namáhaných svalů, které potřebují čas na regeneraci. Obojí je nutné, jinak sami sebe okrádáte o čas.

článek

Začátečníci by jistě měli požádat o radu profesionálního trenéra, který má techniku zvládnutou.  Nechce se vám utrácet za jeho rady? V případě domácího cvičení, tedy různých home workoutů, také není nic ztraceno!

Cvičit se dá i podle videa, což osoby vytížené prací nebo péčí o domácnost a děti, oceňují. Na internetu naleznete desítky a desítky programů určených výhradně pro domácí potřeby. (Za všechny jmenujme například trenérku Jillian Michaels a její dobře sestavené programy, které nenávidí i milují ženy po celém světě napříč svými obýváky.) Navíc odpadá dojíždění a vstupy do fitness center, které mohou narušit rodinný rozpočet. Avšak domácí cvičení má i svoje nevýhody.

Musíte mít pevnou vůli a donutit se k pravidelnosti. Pokud předem víte, že to nedokážete, radši si zaplaťte permanentku do fitness centra, nebo oslovte nějakou kamarádku, která vás motivačně „potáhne“.

Vytrvalostí k úspěchu

Hodiny a hodiny strávené na posilovacích strojích či před monitorem počítače nejsou všechno. Je třeba doplňovat svůj cvičební plán aerobním cvičením, které spaluje tuky. Mezi takové činnosti patří pomalý běh, nordic walking, tedy rychlejší chůze s hůlkami, aerobic, tanec, tenis, jízda na bruslích či na kole, plavání, jízda na rotopedu, spinning a tak dále, a tak dále. Z nabídky si musí vybrat každý, i kdyby nechtěl… Ale varianta je ještě jedna!

Kombinace obou? Možné!

Celé to lze vyřešit i šalamounsky a vsadit na vysoko intenzivní intervalový trénink, který podporuje svalovou hmotu i kardiovaskulární systém a zároveň pozitivně působí na spalování tuků. Princip spočívá v kardio a posilovací aktivitě, která se střídá v maximální a nízké intenzitě. Jedná se o cvičení, které časově zabere 20-30 minut. Jdete do něj, nebo vsadíte na „klasiku“?

Čím začít a proč?

A pozor, pokud si lámete hlavu nad tím, jestli nejdřív posilovat, a teprve pak běhat či tančit, když chcete spalovat tuky, správné pořadí je toto: začněte posilováním, pokračujte kardio aktivitou. Tělo je již po posilování zahřáté a tím, že přejdete na aerobní aktivitu, okamžitě zahájíte spalování tuků.

A co vy, kombinujete, nebo se spoléháte pouze na jeden druh pohybu? Při čem se vám hubne nejlépe?

Foto zdroj: profimedia.cz

20.5.2014 8:00| autor: Lucie Feiková
Více o tématu: posilovánísportvěda

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist