Sportuj stylově, vyzkoušej slackline. Posílíš tělo a užiješ si zábavu

Máš pocit, že běhání a aerobic je vážně dost nuda, na nordic walking a jógu si připadáš vážně ještě trošku mladá a kolektivní sporty včetně posilovny tě vážně nelákají? Možná je na čase zkusit něco nového, mnohem zajímavějšího a také super stylového. Zkus slackline!

slackline-1100x618.png Zdroj: profimedia

Vyzkoušej netradiční sport, který tě bude bavit

O co jde?

Že nemáš nejmenší tušení, co to je? A už sis někdy všimla v parku šílenců, co si natáhli mezi stromy pružný popruh a pak po něm chodili podobni cirkusovým artistům? Tak potom víš, co je slackline nebo chceš-li zkráceně slack (pokud chceš však zapadnout mezi moderní provazochodce, říkej tomu prostě LAJNA).

Původně šlo o zábavu horolezců v Yosemitech v Americe, kteří si tak krátili dlouhý čas při špatném počasí, a to už v sedmdesátých letech minulého století. K nám tento leckdy pořádně adrenalinový sport dorazil až mnohem později. Větší popularity se mu dostalo teprve v roce 2007 a o rok později, kdy proběhl první ročník Českého poháru ve slackline. Od té doby získal na popularitě a není divu, jde o skvělé cvičení i zábavu v jednom. Jdeš do toho s námi? Pokud ano, tak si nejprve musíš pořídit vybavení.

Přečti si také:

Co budeš potřebovat?

2-5 cm široký popruh, kotvící body – smyčky, díky nimž jej přichytíš ke stromu (Pozor! Správný lajner si vždycky podloží smyčky kartonem nebo kobercem, aby neničil stromy), pak už jen napínací zařízení. Lajnu si můžeš napnout přesně podle svých potřeb, někomu vyhovuje víc prověšená, někdo má raději pevnější, i když na správné napnutí je dokonce přesný výpočet, kterým tě teď fakt nebudeme zatěžovat. A pak už jen trénovat.

Podle zkušených lajnerů se musíš nejprve naučit držet pořádně balanc. Ulehčit by ti mělo klást důraz na zadní nohu a mít ji vždy mírně pokrčenou, tak docílíš mnohem lepší stability. A jasně, stejně jako na kladině při otravných hodinách tělocviku se nesmíš dívat pod nohy, ale hezky před sebe do dálky. Ideálně si najít nějaký vzdálený bod a na ten se zaměřit. Věř nám, že po takové hodince tréninku, tě bude bolet celé tělo.

Správné uchycení ke stromu

Pozor na úrazy!

Jasně, že ze začátku budeš padat jako hruška na podzim, ale časem získáš rovnováhu a tvoje stabilita se zlepší, přesto všechno úrazy kvůli pádům jsou nejčastější. Pokud budeš trénovat v parku pár čísel nad zemí, nebude to nic převratného, ale jak se pustíš do větší výšky nebo do nějakých triků, už může být neštěstí na světě. Naprosto běžné jsou výrony, zlomeniny, pohmožděniny, ale i otřesy mozku. Mnohem horší jsou úrazy na skalách a převisech, kde dojde k selhání lidského faktoru. Blbě se připevní karabina nebo se použije nekvalitní pruh. Prostě a jednoduše, čím výš polezeš, tím větší pozornost přípravě a kontrole věnuj.

Uff, tohle rozhodně bez pořádného tréninku nezkoušej, ale jsou to borci:

Kde nakoupit? 

K dispozici máš už i u nás celou řadu obchodů. Základní vybavení nakoupíš v běžných obchodech se sportovním vybavením. A cena slacklinu se pohybuje v návaznosti na délce lana od 890 korun. Určitě si k tomu pořiď i nějaký šikovný batoh a hurá do výšek.

I lajneři trhají rekordy

Nejvýše – rekord nejvyššího přechodu drží od září 2007 Aleksander Mork. Přešel lano ve výšce 1000 m.

Nejdále – V současné době drží světový rekord Quirin Herterich, Ruben Langer, Friedrich Kuhne a Lucas Immler s délkou 2100 m.

Podívej se na video, jak trhal rekord Danny Menšík, držitel současného českého highline rekordu:

 

21.7.2023 11:00| autor: Petra Martišková | zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Slackline

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist