Chcete shodit břicho? Posilování vám nepomůže!

Cvičíte poctivě několik desítek lehů sedů denně, k tomu návdavkem pár sérií zkracovaček, ale vaše břicho neustále zdobí nevzhledný špek? Jak je to možné, že ne a ne přes břicho zhubnout? Odpověď je možná překvapující: posilovacími cviky břicho zpevníte, ale nezhubnete.

Mnoho žen se mylně domnívá, že když budou doma pravidelně provádět cviky na břicho, tak zhubnou právě v těchto problémových partiích. Cviky jsou pro bříško sice prospěšné, ale trochu jiným způsobem než si ženy představují. Tyto cviky pomáhají zpevnit povolené břišní svalstvo a zformovat postavu, ale nezaručí odstranění odolné tukové pneumatiky.

Spalování tuků je běh na dlouhou trať
Tělo se, laicky řečeno, skládá z tuků a svalů. Pokud chceme u nějaké tělesné partie snížit její objem, musíme nejprve spálit nahromaděné tukové polštářky. A to platí jak pro boky, stehna tak břicho. Ke spalování tuků se hodí zejména pravidelné, minimálně čtyřicetiminutové aerobní aktivity, jako jsou například chůze, kruhový posilovací trénink, běh, jízda na kole apod. Pokud se vaše tepová frekvence pohybuje v aerobním pásmu, tělo čerpá energii z vašich tukových zásob. Při anaerobním pohybu spalujete cukry a tuky zůstávají netknuté. Bohužel.

Tělo spaluje tuky rovnoměrně po celém těle
Máte-li břicho schované pod letitým nánosem tukových buněk, musíte počítat s tím, že krásně vyrýsovaného, pěkně zpevněného bříška se dočkáte teprve tehdy, když se vám podaří zbavit tukových pneumatik, které zakrývají vaše břišní svaly. Nečekejte však, vaše bříško splaskne během pár týdnů intenzivního cvičení. Chce to pravidelnost a trpělivost. Spalování tuků totiž nelze nijak řídit. Tělo nebude spalovat tuk pouze z vašeho břicha, ale ze všech vašich tukových zásob. Zásoby tuku se vám budou ztenčovat souměrně po celém těle. Na první pohled vám bude připadat, že tuk vám mizí pouze na zadečku nebo na stehnech, ale bříško zůstává nezměněné. Ve skutečnosti ale můžete hubnout i na břiše, ale tělo bude nejprve spalovat váš útrobní tuk, který obaluje orgány, a teprve poté začne spalovat okem viditelný tuk, kvůli kterému to všechno děláte. Ale cvičení samo o sobě není samospasitelné. Nezapomínejte však na zdravý a vyvážený jídelníček. Častou chybou bývá to, že ženy ze stravy vyloučí veškeré tuky, ale cukry konzumují dále ve velkém. Přitom nadbytek cukrů tělo transformuje do tukových zásob.

článek

Cvičte pravidelně a s mírou. Nezapomínejte ani na regeneraci!
Cviky zaměřené na posilování břišní svalů formují vaše svaly, nikoliv vaše tukové zásoby. Cvičte ideálně třikrát až čtyřikrát týdně alespoň čtyřicet minut. Neznamená totiž, že budete-li cvičit intenzivně každý den, že vaše tělo rychleji zeštíhlí. Dopřávejte svým svalům dost času na regeneraci. A ještě jedná dobrá zpráva. Nemusíte za jednu minutu udělat sto lehů sedů v šíleném tempu, naopak jde o to, aby každý cvik byl proveden pomalu a správně.

Váhu nevytahujte. Spolehněte se na krejčovský metr!
A pokud chcete sledovat pokroky, zapomeňte zpočátku na vážení na váze. Obyčejná váha vám řekne jen to, jakou máte aktuální hmotnost, ale už vám neřekne nic o tom, kolik procent z té hmotnosti tvoří svaly a kolik tuky. Buď můžete sáhnout po váze, jež umí sledovat i tyto poměry, pozor – tyto hodnoty jsou vždy jen orientační, – abyste měly alespoň přehled o tom, zda svalů přibývá nebo ne. Výživoví experti zase doporučují pravidelné měření problémových partií metrem. Dobrou službu vám mohou udělat i nějaké hodně těsné kalhoty, které byste chtěla v blízké době obléknout. Můžete se do nich zkusit jednou za čas obléknout a uvidíte, zda jste ubyly na objemu, a pokud ano, v jakých partiích.

Foto zdroj: profimedia.cz

22.11.2013 8:00| autor: Jana Hlavatá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist