Ploché břicho do plavek? Zkus nový trend – „luxování“!

Pravidelně se potíš ve fitku, cvičíš doma po práci a to pitomé břicho se ne a ne zploštit? A zatímco dřív ti stačilo několik dní omezit sladké a přidat pár sklapovaček, s přibývajícími lety je to těžší? Máme pro tebe nový trik!

Tedy přesněji řečeno, experti mají nový trik, který spočívá v zatahování břišních svalů. Posilování břicha ale není jen estetickou záležitostí, zatažení nejhlubšího příčného břišního svalu (TVA) znamená snížení bolesti zad a zlepšení postoje, a to se počítá. Jak na to? To svým klientkám radí profesionální trenér Rich Sturla a my jeho fígle pro tebe zjistili. Jde o jednoduché, ale velmi účinné cvičení. Vyplatí se cvičit ráno, tedy s prázdným žaludkem, břicho je v tu dobu i přirozeně plošší.

Jednodušší verze vleže

Začni tak, že si lehneš na záda a chodidly se pevně zapřeš do podložky. Vydechni nejvíc, jak je to možné – povede to k maximálnímu zatažení příčného břišního svalu. Zatáhni teď co možná nejvíce břišní svaly. Snaž se vtlačit pupík do podložky. Ze začátku prováděj tento cvik 15 sekund, později přidávej. Cílem je vydržet zatahovat břicho 60 sekund pětkrát za sebou.

Těžší verze na čtyři nohy

Stoupni si na všechny čtyři, dbej na to, aby paže byly v zákrytu s rameny a boky s koleny. Teď udělej to stejné jako vleže, tedy zadrž co nejvíce dech a poté zatáhni na co nejdelší dobu břišní svaly. Zatahování vydrž 30 sekund pětkrát za sebou.

Verze vsedě

Začni tak, že si sedneš do co nejstabilnější polohy, aniž by ses musela o něco opírat. Stejně jako u předchozích verzí vydechni a tlač pupík dovnitř. Vydrž 60 sekund a opakuj třikrát. Až budeš vše s přehledem zvládat, zkus si sednout na něco méně stabilního – třeba overball.

Funkční „luxování“ břicha

Spočívá ve cvičení s každodenní praxí. Snaž se zatahovat bříško třeba i během práce. Možná se ti to teď zdá nepřirozené, nicméně postupem času si na to zvykneš. Své o tom ví čtenářka Martina (30 let): „Nejprve jsem tomu nevěřila, ale každodenní cvičení luxování mi skvěle posílilo břišní svaly. Zároveň s tím jsem cvičila i svaly pánevního dna, to se mi přímo nabízelo a nejen, že jsem si vyrýsovala bříško, ale po porodu se také konečně vypořádala s nechtěným únikem moči.“

Co ještě zkusit?

Výborný cvik na posílení nejen střední části břicha je tzv. „plank“ neboli prkno. Připrav se do pozice jako kdybys chtěla dělat kliky, opřená o ruce, natažené nohy, podsazená pánev, stažené břicho a zadek, pak se opři o předloktí a v této pozici se snaž vydržet co nejdéle. Cvik má množství modifikací: dá se cvičit se zvednutou nataženou nohou a rukou, můžeš se také přetáčet na pravý a levý bok. Vždy je ale nutné zachovat pevný postoj a neprohýbat se v bedrech.

 

Pokud chodíš pravidelně do fitka, tím lépe, určitě nevynechej cviky na posilovací věži, doma ti může posloužit odporová guma. A pokud necvičíš, pak věř, že pohybovat by ses měla. Bez pohybu a zdravé stravy totiž bohužel ani „luxování“ nepomůže.

Foto: Pinterest.com, Thinkstockphotos.com

15.7.2015 6:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist