Zhubnout, posílit tělo a být v pohodě? To všechno zvládneš s jógou

Také si přeješ najít něco, při čem shodíš nadbytečná kila, vypracuješ si postavu a naladíš se na skvělou náladu? Že to nejde skloubit s jediným cvičením? Omyl! Vyzkoušej jógu a uvidíš, že nic není nemožné.

Jóga není žádný módní trend poslední doby, ale je skoro stařenkou. Je totiž stará více než 5000 let. Ale to jí neubírá na půvabu, zajímavosti a efektivitě. Ona jóga vlastně není jen pohyb, ale doslova umění, na něž ji pasovali v Indii, kde vznikla. Dodnes patří k nejtradičnějšímu stylu tělesného cvičení, které přináší nádherné uvolnění, vyrovnanost a pohodu. A hlavně také pružné a štíhlé tělo.

Rozmanitosti jógy

Existuje nepřeberné množství druhů jógy. V podstatě tolik druhů, kolik je cvičitelů. Ovšem jen pár jich je bráno jako oficiální. My osobně máme nejraději tyto: 

Hathajóga – patří k nejznámějším. Učí tě ovládat fyzické tělo, svaly a povzbuzuje kondici. Praktikování není jen o tom stoupnout si na karimatku a začít cvičit, ale předchází tomu pročištění organismu před samotným cvičením. Z hathajógy se dnes vymezily další poddruhy jako powerjóga nebo angravityjóga.

Kundalinijóga – dodá ti psychickou sílu, vytříbí mimosmyslové schopnosti jako  jasnovidění, jasnoslyšení, jasnovědění a jasnocítění.

Lajajóga – naučí tě být pánem vlastní mysli, posílí paměť a podpoří zapamatování si toho, co jsi kde slyšela, nebo četla.

Rádžajóga – vycvičí tvé nadsmyslové vnímání a posílí moudrost.

Samádyjóga – postupně tě zavede k nejvyššímu osvícení, díky ní dokážeš nahlédnout pod podstatu a smysl věcí, situací, jednání až do jejich přesahu života na zemi.

Karmajóga – je celá o rozpoznávání příčiny a následků jednání a z toho související karmy, pomáhá k její neutralizaci a odbourávání negativního v ní.

Bhaktijóga – chceš-li žít a jednat v lásce, je pro tebe to pravé, je totiž  jógou dobroty, lásky, vroucnosti.

Džnánajóga – nazývá se také cestou vědění, čili její podstatou je orientace na rozumovou stránkou člověka. Je považována za jednu z nejtěžších a nejnáročnějších cest jógy.

Mantrajóga – už z názvu vyplývá, o čem je – je to jóga založená na zpěvu Manter a využití jejích slabik i tónů k vyladění a pročištění jednotlivých čaker.

Jantrajóga – po hathajóze je to druhá jóga pohybu, kdy za pomocí pozic a pohybů v kombinaci s dechem se harmonizuje energie, která následně umožní mysli dosáhnout stavu relaxace a původní rovnováhy.

Tantrajóga – je technikou jógy žití života s láskou k sobě a partnerovi.  Žena a muž v tantře jsou spojenci, přátelé a milenci. 

Pružná a pevná s hathajógou

Ale dost teorie. Chceš mít pružné tělo a pevné svaly? Na to je ideální hathajóga, která je u nás asi nejvíc populární. A je považována za jógu pro každého – bez ohledu na věk i kondici. Jóga tě uvolní, posílí a dodá ti energii. Také pomůže ulevit při zažívacích obtížích i bolestech všeho druhu.

Podstatou hathajógy je kočičí pohyb, kdy protahování svalů evokující rozvláčné pohyby kočkovitých šelem, má za cíl zbavit tělo napětí. V jógovém cvičení se veškeré pohyby provádějí pomalu a soustředěně. To proto, abys při náznaku pocitu bolesti mohla ihned zastavit.

Velmi důležitá je kvalita a ne kvantita. Proto se nemusíš strhat a cvičit jednotlivé ásany (jógové pozice) 10x, ale postačí, když si dáš každou ásanu třeba jen 2x. Názvy ásan vycházejí z indického jazyka a mají pro našince docela krkolomné názvy – např. svíčka se řekne Sarvángaásana.

Můžeš si vybrat ze čtyř typů ásan:

 • inaktivní – k uvolnění svalstva
 • aktivní – zaměřené na určité svaly
 • statické – k posílení rovnováhy těla
 • dynamické – mění se během cvičení

Jak na to?

K hathajóze je ideální sestava jógových ásan podle tvého věku a zdraví. Taková, kde si protáhneš celé tělo. Jsou k mání sestavy určené na protažení některých části těla, na odbourání tuků, či úlevu od zdravotních potíží a také sestavy zacílené přímo na věkovou skupinu. Můžeš cvičit doma sama – podle online videí na netu, podle DVD a CD, anebo také podle nějaké dobré knihy o józe. A pokud ti to nestačí, zkus se přihlásit do některého kurzu jógy. Ke cvičení si pusť relaxační hudbu. Cvič na dostatečně tichém a větraném místě, ideálně na karimatce, ale klidně i na koberci nebo přeložené dece. Cvičit můžeš kdykoliv v průběhu dne, jen v dostatečném časovém odstupu od jídla. 

Kde všude můžeš cvičit a jak?

Věř nevěř, hathajógu lze praktikovat několikrát denně a to zcela nenásilně jako součást různých činností během dne.

 • Když se ráno probudíš – je moc příjemné protáhnout tělo vsedě směrem k chodidlům jako bys je chtěla uchopit.
 • V koupelně při čištění zubů – je prima střídavé protahování nohou, když si položíš jednu nohu na lavici nebo umyvadlo a nohu, na níž stojíš propínáš směrem dopředu i dozadu. Totéž pak udělej s druhou nohou.
 • Při česání vlasů –  předkloň se dopředu ve stoji s propnutými koleny a volným pohybem si česej vlasy.
 • Když vaříš –  v kuchyni při loupání brambor můžeš dělat dřepy, nebo si stoupat na špičky, když něco vytahuješ ze spíže a vrchní skříňky.
 • U jídla, na gauči, ale i u pracovního stolu doma či v kanceláři – procvič si hýžďové svaly tím, že je v sedu na židli zatínáš a povoluješ. 
 • Při jízdě autem a čekání na semaforu – dělej kliky rukama na volant tak, že krčíš pomalu paže v loktech a kladeš jimi odpor pohybu těla vpřed, dokud se hlava nedotkne volantu.  Stejně zvolna se pak vrať.
 • Také v letadle, autobuse, autě – je fajn uvolňovací cvičení s hlavou, když s ní zatlačíš proti opěradlu, chvíli tak zůstaneš  a pak položíš ruce na kolena a silně zatlačíš proti nim, jako bys chtěla vstát. Soustředěně napínej a povoluj jednotlivé skupiny svalů, hýbej rameny dopředu a dozadu.

Tak jednoduché to je! S těmito snadno zvládnutelnými cviky hathajógy můžeš docela dobře pečovat o své tělo, zdraví a pohodu. Pokud si to neumíš moc představit, tady máš super návod, jak začít: 

A že je jóga oblíbená nejen u lidí, ale i v živočišné říši, se přesvědč v naší fotogalerii! 🙂

Foto zdroj: shutterstock.com, pinterest.com

17.11.2016 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist