Ráno nebo večer? Před jídlem nebo po? 5 nejzásadnějších rad, kterými se řídit při cvičení.

Rozhodla ses, že podzim je pro sportování ideální čas? Super! Jako laik jsi možná zmatená ze všech těch manuálů, které jsi už stihla nastudovat. Je lepší jíst před nebo až po? A je lepší cvičit ráno nebo večer? A co káva a cvičení? S námi už tápat nebudeš, tady máš pět nejzásadnějších rad, kterými se řídit při cvičení.

Každý radí něco jiného, ovšem všechna ta doporučení trenérů i výživových poradců spojuje jedna věc: příliš teorie vážně škodí! Proč? Mnohdy odpuzuje od praxe. Abys do cvičení mohla vletět po hlavě a se vší parádou, nabízíme ti souhrn toho nejdůležitějšího, čím začít. Jak často se věnovat fyzické aktivitě, aby se stoupající kondicí šla dolů i kila? Takhle se věci mají!

1. Správný interval. Základ úspěchu!

I když se názory odborníků liší v hodně věcech, v tomhle se výjimečně shodují. Sport bys měla mít poznamenaný v diáři (pěkně křiklavou barvou) pětkrát týdně, od třiceti do šedesáti minut. Ber na vědomí, že rozehřívací rozcvička a protažení na závěr se do tohoto času bohužel nepočítá. To by bylo moc snadné!

Na hubnutí je nejideálnější pomalejší běh, jízda na kole, aerobik či skákání na trampolínce. Při těchto aktivitách se tukové zásoby tenčí jako divé. Hlavně v případě, že u takové činnosti jsi schopná ještě plynule mluvit, to znamená, že nepřekračuješ aerobní pásmo.

Jak si ho snadno spočítáš?

Je to jednoduché: 220 mínus tvůj věk = tvoje maximální tepová frekvence. Pokud chceš spalovat svoje tukové zásoby, pohybuj se v rozmezí 60 – 75% maximální tepové frekvence.

Pakliže nemůžeš nikoho ani pozdravit bez lapání po dechu, tím se sice lepší tvoje celková kondice, ale tenčí nebudeš. To jsi věděla? A teď další podstatný bod. Kterou část dne si zvolit?

2. Časně po ránu. Nebo snad radši až večer?

Možná nejsi úplně ranní ptáče a moc ráda si přispíš. Je snad tohle překážka k tvé vysněné váze? No, jak se to vezme. Různé výzkumy na toto téma ukázaly, že pokud si nařídíš budíka a vykopeš se z postele ještě za svítání, získáš tím k dobru téměř dvacetiprocentní účinnost. A to není zanedbatelné číslo, že?

I když začátky budou možná krušnější, pokud vydržíš, ponese to ovoce. Tělo si totiž na pravidelnou činnost danou hodinu zvykne a tím se fyzička bude zlepšovat sama od sebe. Najednou zjistíš, že kopeček, který jsi musela vyjít, rázem vyběhneš levou zadní bez jazyku na vestě. Tenhle pocit se ti bude líbit, to nám věř! A co snídaně? Je lepší jít do tepláků hladová?

3. Kručení v břiše jako signál 

Strava má v tomhle směru jasná pravidla a těch je třeba se držet. Měla by ses najíst maximálně devadesát minut před tréninkem. A samozřejmě ne všechno, co ti přijde pod ruku. Jedná se o lehce stravitelné jídlo. Takové cereálie polité jogurtem, mysli tyčinka bez cukru, jablko nebo celozrnné pečivo s nízkotučným sýrem se jeví jako správná volba.

Při pocení ti určitě ukrutně vyhládne, tak až přijdeš domů a budeš přemýšlet, co k obědu, nejlepší odměna na talíři je rýže, kvalitní těstoviny, ryba či drůbeží maso. Tučné pokrmy jsou pro tebe tabu, to není třeba zdůrazňovat! Co takové pití? Tedy kromě neperlivé (!) vody, tu do sebe hrň po litrech. Měla by ses vzdát i milované kávičky?

4. Kofein je přítel. Ale s mírou!

Bez kafe si mnozí z nás nemohou představit svou existenci. Průzkumy na zrnkové téma jasně prokázaly, že pokud chodíš do fitka, nebo nazuješ běžecké botky a mažeš do lesa po ránu, šálek vypitý před sportem zvyšuje vytrvalost, kvalitu i rychlost. (Ideální je káva černá a bez cukru.) To je pozitivum, co?

Jen opatrně, i tohle má své limity a hranice. Přílišná konzumace samozřejmě neprospívá ničemu. Doporučují se dvě kávy denně. Ale lepší něco, než definitivní aromatická prohibice, ne? Jenže co neodmyslitelně patří k tomu? Sladká mňamka! Musíš i tomu dát sbohem?

5. Čokoláda ano. Ale jen hořká!

Nejlepší bomba na závěr? Čokoláda prý hubnutí jenom pomáhá! Kdo na tohle tvrzení přišel? Němečtí vědci nám vlili do žil sladkou naději. Podle jejich studie ti, kteří denně snědí 42 gramů téhle sladkosti s vysokým podílem kakaa, snižují váhu o desetinu.

Netvrď nám, že tě tohle nepotěšilo. Mlsání je povoleno! Jen s jednou podmínkou. Zapomeň na mléčné výrobky a sáhni po těch hořkých a kvalitních. A pak že hubnutí je důvod, proč se zříct všeho, co máš ráda… Pověra!

Tak co, šlápneš do toho, jak se patří? Nejdůležitější pravidlo ze všech – buď na sebe opatrná a pozor na úrazy! Sport jim jde totiž celkem slušně naproti. A že to je legrace, jen pokud se tě to netýká, o tom tě přesvědčí tohle video! Trapasy, které v něm uvidíš, bys rozhodně zažít nechtěla!

 Foto: Thinkstockphotos.com

30.9.2015 4:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist