Proč svoji dceru neurážet kvůli obezitě?

Má vaše dítko nějaké to kilo navíc? Děláte si z něj legraci? Tak pozor, pouhá dobře míněná věta na adresu mladistvého s nadváhou může doslova způsobit revoluci v jeho myšlení! Dávejte si pozor, co říkáte svému dítěti, milí rodičové! Může se vám to krutě vymstít, varují vědci!

Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Kdo by neznal tohle přísloví? Bohužel, jeho platnost má i dalekosáhlejší a ne zrovna pozitivní důsledky. Jeho tvar by se dal poupravit nebo rozšířit. Platí totiž, že co v mládí uslyšíš, to tě bude provázet celý život. Tak to aspoň tvrdí vědci z University of California, kteří kladou na srdce všem rodičům, aby svým synům a převážně dcerám neříkali nic o jejich obezitě, neměli na ně nemístné narážky a nesráželi tak jejich sebevědomí. Proč? Dívky označené za tlusté s největší pravděpodobností tlusté opravdu zůstanou, pokud jim to rodiče a jejich blízcí vtloukají do hlavy, varuje americká studie!

Jak „přivolat“ potíže?

Výzkum, jehož se účastnilo 2300 dívek, a který zveřejnil magazín JAMA Pediatrics, potvrdil, jakou sílu má demotivace ze strany matek a otců vůči mladistvým dívkám okolo desátého roku věku.

Pokud je tato vyšší autorita ponižuje kvůli hmotnosti, vzniká 1,62 krát vyšší riziko, že tyto dívky budou opravdu obézní v době, až dosáhnou devatenácti let. Stejný účinek způsobí i pošťuchování od bratra, sestry, nejlepší kamarádky a dokonce i učitele, který se například snaží donutit svoje svěřence k nějaké aktivitě v rámci hodiny tělesné výchovy. Dobře, děti nejsou z cukru, něco snesou, ale přece jen mají citlivou duši. Co s nimi nevhodné narážky, byť z legrace, udělají?

článek

Začarovaný kruh

„Špatný pocit z vlastní hmotnosti se prostě může vymstít,“ nechala se slyšet Janet Tomiyama, asistentka profesora psychologie na kalifornské univerzitě s tím, že napadání ze strany rodičů na děti způsobí naprostou demotivaci. „A všichni víme, že když se lidé cítí špatně, často sahají po jídle, aby dosáhli pohodlí a ulevili si od stresu,“ vysvětluje odbornice, která zkoumá otázky týkající se zdraví, diety a stresu.

Správná cesta k úspěchu

Janet Tomiyama říká, že chápe, pokud lidé říkají svým milovaným cosi o špíčkách na břiše, velkých porcích a hroší hmotnosti. Mnohdy prý tak činí z dobrých úmyslů, jenže už nepřemýšlí nad důsledky.

„Já vím, že je těžké nechat si svoje připomínky pro sebe, pokud je vaše dítě obézní a vy máte strach, aby ještě víc nepřibralo, ale výtky tomu nepomohou. Spíš svoje dítě držte dál od všech tuků a naveďte ho na zdravý životní styl,“ radí zmíněná odbornice s tím, že slovo tuk se dá ve slovníku skvěle nahradit. Jak? Co doporučuje pro zahájení konverzace s mladistvým? Proneste něco ve smyslu: „Pojďme jíst zdravěji. Můžeme spolu i cvičit, budeš-li chtít. Vždyť jde hlavně o zdraví.“

Tak co říkáte, za zkoušku to stojí, ne? 

Foto zdroj: profimedia.cz

23.5.2014 12:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist