10 možných důvodů, proč váš vztah nefunguje

Je váš vztah o lásce, sexu či porozumění, nebo spíš připomíná minové pole plné nastražených bomb? Někdy je těžké se v tom orientovat! Poznáte-li se v těchto deseti bodech, věřte, že vaše partnerství do červené knihovny rozhodně nepatří. Je to totiž horor!

Podle americké psycholožky a manželské poradkyně Susan Heitler může pouhé soužití neboli vztah způsobovat deprese. „Pokud se cítíte bezmocní v partnerství, a to buď všeobecně, nebo z důvodu konkrétního problému, šance na to, aby se deprese vplížila do vašeho emocionálního stavu, jsou vysoké,“ říká Heitlerová. Chcete vědět, jestli se i váš vztah řítí do záhuby a psychicky vás vyčerpává? Poznáte to podle deseti znaků!

1. Cítíte se méněcenní 

Zdá se vám, že do vztahu dáváte méně než partner? On je ten, který „podává lepší výkon“? Podle Heitlerové je i tohle důvod, proč se cítíte „pod psa“. Totiž, méně aktivní partner může nabýt dojmu, že síly v jeho vztahu nejsou zdaleka srovnatelné a že ho musí ovládat ten, kdo má větší moc. Ve zdravém vztahu jsou pozice „vyrovnané“.

2. Často vás kritizuje

„Ty tvoje vlasy jsou hrozné.“ „Nemůžeš se chovat jinak?“ Je vám to povědomé? Slýcháte tohle často? Zpětná vazba je v pořádku, ale neustálá kritika nikoliv.

3. Neustále říká, co máte dělat 

Jakmile jeden z partnerů zastává postoj „ředitele zeměkoule“, je to velmi demoralizující. I tak banální žádost, jako „zlato, podej mi ovladač“, může vyvolat podráždění. Zkrátka, když se partner neptá, ale nařizuje, je to špatně!

4. Bere vám svobodu slova

Diktuje vám, jak trávit volný čas? Ve všem rozhoduje a jiná možnost je podle něj nepřípustná? Bůh ví, co ve vás vidí, ale rozhodně nejste bytost milovaná a respektovaná.

5. Má vždycky pravdu

„Prosím tě, co ty o tom víš? Pravdu mám já!“ No jo, tak tohle je dost dobře možné, ale hlásit se o ni tímto způsobem? Navíc, když on udělá chybu, uzná ji?

článek

6. Rozhoduje sám za sebe 

Nic nezpůsobí takovou bezmoc a úzkost, jako když nemůžete mluvit do vašich společných plánů. A je vlastně jedno, jestli se jedná o dnešní večeři nebo o plány v době dovolené. Nevnímá-li vás a vaše přání visí někde ve vzduchoprázdnu, je to konec všeho.

7. Přenáší na vás negace

Patří-li váš partner k lidem, kteří jsou programově dlouhodobě nešťastní, a sami se v této „póze“ cítí dobře, očekávejte, že vás jeho černý pohled na svět zanedlouho doslova pohltí.

8. Šíří podrážděnost 

Hněv šíří negativní energii. A to je nepříjemné pro všechny zúčastněné. Co to způsobí vám? Budete se snažit zneviditelnit, neprovokovat ho a prostě „nebýt“. Je tohle skvěle fungující vztah? Těžko…

9. Uráží vás 

Tenhle aspekt není slučitelný s láskyplným vztahem. Může se jednat o slovní napadání či dokonce i fyzické násilí! Nohy na ramena, dokud je čas!

10. Neangažuje se

Ten, kdo aktivně pomáhá, toho je radost milovat. Třeba jen fakt, že před příjezdem návštěvy rychle utře prach, nebo že dojde nakoupit, když máte chřipku, se dá považovat za „partnerské parťátství“. Jak to máte vy? Dočkáte se od vašeho milovaného činu, nebo jenom věty: „No to snad po mně nemůžeš chtít?“ Pak doma nemáte partnera, ale šéfa!

Každý ze zmíněných deseti bodů může být příčinou nedorozumění, hádek, depresí a rozpadu partnerství, čemuž se absolutně nelze divit. Chcete tomu předejít? „Diskutujte o tom s partnerem, ale opatrně. Kritika a stížnosti ku prospěchu věci nebudou. A hlavně musíte bojovat společně, ne každý za sebe,“ nechává se slyšet Heitlerová. Padla na vás „depka“ po těchto jejích slovech?

Foto zdroj: profimedia.cz

18.2.2014 12:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist