Jeden rodič, nebo dva hádaví? Co je pro dítě lepší?

Šokující! Český statistický úřad uvádí, že v každé páté domácnosti žijí děti v neúplné rodině, tedy pouze s jedním rodičem. Od roku 1995 do současnosti se dokonce snížil počet kompletních rodin o sto tisíc! Jaký to má dopad na psychiku dětí?

Podle průzkumu výše zmíněného úřadu je v České republice nejčastějším jevem, když matka žije pouze se svými dětmi. Při porovnání matek z úplných a neúplných rodin došlo ke zjištění, že ženy v nekompletní domácnosti dosahují nižšího stupně vzdělání a je u nich prokázaná častější nezaměstnanost. Jak to tedy české ženy zvládají? Dá se vůbec žít důstojně bez partnera a bez práce – jenom s dětmi?

Mámo, táta se nevrátí?

Někteří politici uvádí, že jsou si vědomi, proč tenhle systém funguje. Prý za tím stojí štědré sociální dávky, které ženám umožňují fungovat bez klasického rodinného svazku. Máte pocit, že příspěvky od státu jsou plně dostačující a pokryjí nejzákladnější potřeby? Tohle téma je určitě na hodně dlouhou a ostrou debatu, každopádně podle ČSÚ čím dál víc otců opouští rodiny s dětmi z jednoho prostého důvodu – zakládají a finančně podporují rodiny nové. Nemají tedy zájem se na výchově svých předešlých potomků aktivně podílet a všechno nechávají na matce. A důsledek?

Spousta jedinců z rozvedených rodin má v dospělosti problémy s důvěrou, nebo s hledáním vhodného partnera. Nutno však podotknout, že v některých případech za rozpadem vztahu stojí náročná práce. Vždyť podle sociologů se velmi negativně rozmáhá fenomén tak zvaného „otce na víkend„. To znamená, že dotyčný přes týden pracuje mimo svoje bydliště a ke své rodině se vrací pouze na sobotu a neděli. Ve dnech volna vyžaduje klid, kdežto rodina má zájem podnikat něco společně. Pak stačí málo a podhoubí pro hádky je vytvořeno. A co na to děti, které jsou často přítomny u takových debat?

článek

Radši běž, ať máme klid!?

Socioterapeutka Zdena Prokopová z informačního a poradenského centra Rosa říká, že v úplné rodině, kde vládnou nespory a pokřivené vztahy, není pro výchovu dětí optimální prostředí. Stejně to vidí i Lenka Černá, přední český kouč mezilidských vztahů.

„Dítě by dle mého názoru mělo vyrůstat v harmonickém prostředí bez hádek,“ domnívá se odbornice s tím, že i když se rodiče snaží dohadovat se za zavřenými dveřmi, dítě napětí v rodině vycítí a dusnou atmosféru vnímá.

„Pokud tedy vztah rodičů dlouhodobě nefunguje, je pro dítě lepší, pokud vyrůstá pouze s jedním rodičem, avšak v prostředí, které je klidné a harmonické. Kromě toho, rodiče svým jednáním i mluvou dítěti ukazují, jak vlastně vypadá partnerský vztah, dávají mu příklad a to bohužel i v negativním aspektu,“ varuje Černá a dodává, že pokud vztah rodičů nefunguje, velice pravděpodobně si dítě v dospělosti vytvoří vztah podobný, takže pozor na způsob řešení domácích konfliktů a uvíznutí kdesi ve vzduchoprázdnu, kde partnerství dlouhodobě nefunguje. Taková ta vnitřní omluva „dělám to kvůli dětem“ se opravdu může minout účinkem.

A co si myslíte vy? Jaký model rodiny je pro děti nejlepší? Jeden rodič, nebo dva hádaví? 

Foto zdroj: profimedia.cz

8.1.2014 8:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist