Jak poznáte, že žijete s narcisem

V řecké mytologii byl Narcis pohledným mladým mužem, který odmítl všechny potenciální nápadnice a nakonec se zahleděl do vlastního obrazu ve vodě. Jak se však projevuje narcistická osobnost v praxi? Vůbec nemusí jít o krasavce…

Dnešní psychologie posuzuje narcismus jako poruchu osobnosti projevující se nedostatkem empatie, touhou vykořisťovat druhé a přehnaným pocitem vlastní důležitosti. Takový člověk se soustředí v první řadě na sebe a vlastní vůli a není snadné s ním žít. Zajímavé je, že v 85 procentech případů trpí narcismem muži. Jak poznáte, že je to případ vašeho protějšku?

1. Rád mluví o sobě, vám prostor nedá

Vojta byl sladký kluk, skoro jsem se do něj zamilovala. Jakmile jsme se ale ocitli o samotě a rozpovídali se více o sobě, tušila jsem, že něco není v pořádku,“ vypráví Míla (23). „Celou dobu mi popisoval svoje rodinné problémy a vysvětloval mi, že mu nikdo doma nerozumí. Taky jsme si v rodině prošli starostmi, a to mnohem horšího rázu, ale moje vyprávění ignoroval. Vůbec se k němu nevyjádřil, jako by neslyšel, a zase mlel to svoje.“ Ano, to je jeden z typických projevů. Hovoří o sobě, ale vás neposlouchá. A i když vás vyslechne, stejně pak stočí rozhovor na sebe. Nemusejí to být jen rozbory jeho problémů, může to být naopak výčet úspěchů, které zaznamenal, a není schopen přestat o nich mluvit.

2. Za všechno můžete vy

Narcis nikdy nechybuje, to si pamatujte. Pokud zapomene koupit dvacet deka šunky, ačkoli jste to napsala na nákupní lístek, stalo se tak jistě kvůli tomu, že bylo vaše písmo nečitelné. Jestliže někdy přeci jen uzná svou vinu, bude vám tento projev blahovolnosti připomínat ještě dva roky.

článek

3. Neustále vás kritizuje

Aby sám vypadal jako pan dokonalý, musí mít vedle sebe hlupačku, která dělá všechno špatně. Zakládá-li si na své inteligenci, potom od vás čeká, že budete obdivovat jeho znalosti a sama se ve společnosti projevíte jako „blondýna“. „Jak je možný, že tohle nevíš?“ uslyšíte od něho každou chvíli. V duchu si říkáte, jak s vámi vůbec může žít, když vy jste tak nevzdělaná a on je tak sečtělý… Ale to mu právě dělá dobře. Stejně jako ho nevýslovně blaží, když vás může kritizovat za sebemenší pochybení.

4. Vaše přání mají nulovou váhu

Narcisovi se musíte neustále ve všem přizpůsobovat, jinak se neubráníte permanentnímu stresu. Typický příklad uvedla dvacetiletá Marika: „Nemohli jsme se dohodnout, jestli vyjedeme na dovolenou do Prachovských skal, kam nás lákali moji kamarádi, nebo na jeho chatu na Slapy. Řekla jsem mu, že bychom měli vyslyšet moje přání, protože loňské prázdniny jsme celé zorganizovali podle něj. Uznal to a jelo se do Prachovek. Kdybych mohla vrátit čas, tak bych ho nechala doma. V jednom kuse si na něco stěžoval – bylo mu špatně v autobuse (na Slapy by to nebyla taková štreka), moji kamarádi se na něj divně koukali, dneska bylo takové teplo a nedá se tady koupat, skály působí depresivně… Horší, jak moje sedmdesátiletá teta v Tatrách.“

5. Nevěnuje vám pozornost

Obyčejné věty, kterými muž ukazuje, že má o vás starost, narcis nezná. „Jak ses dneska měla v práci? Už je migréna lepší? Nepotřebuješ s něčím pomoct?“ Ne, okolo pána tvorstva na trůnu musí každý skákat, ale on sám se o nikoho starat nebude. Pryč od takového, dokud je čas!

Foto zdroj: profimedia.cz

30.12.2014 12:00| autor: Jana

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist