Smích jako lék, smích jako náplast na bolest, smích jako super zábava

Znáš to taky, celý den stojí za prd a pak ti kamarádka pošle vtipnou fotku nebo video a ty se můžeš strhat smíchy. A od té chvíle už ten den tak špatně nevypadá. A nás v redakci smích baví, smějeme se hodně a smějeme se rádi. O to víc, když jsme zjistili, že díky smíchu můžeme být zdravější. Pojď se s námi podívat smíchu na zoubek!

smich-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Smích je, když…

Smích je jedna z mnoha mimických vlastností člověka. Je hlasitým projevem veselí, radosti, nadšení apod. Na rozdíl od úsměvu, který je v zásadě pouze specifická grimasa, smích je doplněn o charakteristické zvuky, pracuje při něm především bránice – tolik odborná definice. Co víme i bez odborníků je to, že smích je báječná věc, která nejenže ti zlepší náladu, prodlouží život, upevní zdraví, ale také ti dodá na kráse. Tak proč si ho neužívat? Vždyť ho na celém světě ovládáme jen my, lidé. Takže i když ti připadá, že se na tebe tvůj pes nebo kočka někdy smějí, není tomu tak.

Léčba smíchem

Smích je lékem, který tě nic nestojí a má mnohem čarovnější moc než pilulky na nervy. A jestli si myslíš, že je to jen výmysl současné moderní medicíny, jsi opět na omylu. Léčba smíchem se využívá především ve východní medicíně už odnepaměti. Třeba v Indii o jeho téměř zázračných účincích ví a náležitě se jich snaží využít. Používají tam tzv. bezdůvodný smích. Používají ho rádi a používají ho často, vlastně každý den. A jak na něj? Takový bezdůvodný smích se vyvolává pomocí citoslovcí smíchu. Neumíš si představit, že by ses do smíchu musela nutit? Nech se rozesmát, třeba tímto videem:

Pohoda + smích = pevné zdraví 

Život beze smíchu? To ani náhodou! Bez něj by byl svět hodně ponurý a pochmurný. A takový nudný život nechceš ani ty sama! Ale víš, že si smíchem a radostí můžeš vylepšit zdraví? Smích je jako lék znám již dlouho a současná doba se k němu vrací. Napovídá o tom dnes tolik oblíbená jóga smíchu, která se šíří neuvěřitelnou rychlostí, nebo psychoterapie smíchem, kterou využívají v nemocnicích zdravotní klauni a na nejrůznějších akcích profesionální baviči. Léčbu smíchem hledej i pod odborným názvem –  gelototerapie.

A proč by ses měla smát? Protože…

  • dáš vale stresu, smutku a depresím.
  • napomůžeš tvorbě endorfinů a nedáš prostor negativním myšlenkám.
  • si posílíš přirozeně obranyschopnost organismu.
  • si procvičíš některé svaly (nejen v obličeji) a vnitřní orgány (srdce, plíce).
  • smích je perfektní relaxační procedura.
  • ti pomůže zmírnit bolest a navodit celkovou pohodu.
  • prospívá mozku – se smíchem se ti zlepší paměť.
  • smích uvolní mimické svaly v obličeji a ten se projasní a zkrásní.

Citát pro tebe:

„Šťastný člověk, který se umí zasmát sám sobě! Bude mít vždy něco, co ho rozveselí.“

Tak řekni, směješ se často? A kdy ses naposledy pořádně spontánně a od srdce zasmála? 

Zdroj foto: shutterstock.com

9.6.2020 2:00| autor: Pavla Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist