Banán: Dokonalý zdroj energie i účinný lék na depresi

Banán je běžnou složkou stravy hlavně u mnoha asijských národů. Je známo asi 20 druhů banánů, které se hodí k nejrůznějším přípravám v asijské kuchyni. Jelikož si banány oblíbily i národy, které nemají přírodní podmínky vhodné k jejich pěstování, staly se banány rozšířeným importním zbožím z tradičních banánových zemí v Asii a Jižní Americe.

Látky obsažené v banánu

Banán obsahuje celkem tři přírodní cukry, a to cukrózu, fruktózu a glukózu kombinovanou s vlákninou. Díky těmto složkám je banán zdrojem energie pro lidský organismus. Proto si banány oblíbili sportovci, jelikož bylo zjištěno, že dva banány poskytnou dávku energie potřebnou na doplnění energie vydané při 90-ti minutovém cvičení.

Výzkumy prokázaly i účinnost banánů při překonávání některých chorob. Mnoho lidí potvrdilo, že se například při depresi cítí lépe po požití banánu. To je možné díky obsahu traptophanu, což je druh proteinu, který se v těle přemění na serotonin, který je znám jako prvek zlepšující náladu a přinášející pocit štěstí.

Vitamín B6 reguluje hladinu glukózy v krvi a přispívá ke zlepšení nálady. Vysoký obsah železa v banánu zlepšuje tvorbu hemoglobinu v krvi. Banány mají vysoký obsah potasia a nízký obsah soli, což dělá z tohoto tropického ovoce skvělý prostředek v boji proti vysokému krevnímu tlaku.

Jelikož mají banány vysoký obsah vlákniny, pomáhají ke zlepšení stavu trávicího traktu. Málo je známý bláhodárný účinek banánu na kocovinu. Například banánovo mléčný koktejl oslazený medem utiší žaludek a přispěje k obnovení zničené hladiny cukru v těle.

článek

Blahodárné účinky banánu na lidské zdraví

Banánová slupka může být vhodným hojivým prosředkem při bodnutí hmyzu. Bolestivé místo se potře vnitřkem banánové slupky, čímž se značně sníží pálení a podrážděnost pokožky. Díky obsahu B vitamínů mohou banány zklidňovat i nervový systém. Výzkumy prokázaly, že například stres a neklid se lépe zažene banánem, než uklidňujícími chemickými preparáty.

Banány mají tolik blahodárných účinků na lidský organismus, že se vyplatí jíst alespoň jeden banán denně.

Jedná se rovněž o ideální pochoutku a náhradu sladkostí pro všechny, kteří drží diety. Banány jsou chutné a syté. Ačkoliv je lze různě tepelně upravovat, ideální je konzumace za syrova, jelikož jedině tak si zachovají všechny potřebné vitamíny.

Foto zdroj: profimedia.cz

6.2.2014 8:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist