Hit internetu: Manuál na zahnání předvánočního stresu. To se hodí!

Nákupy dárků, úklid, práce, do toho pečení cukroví. Máš toho nad hlavu a nevíš, kam dřív skočit? Byl by div, kdybys nepropadala stresové panice! Naštěstí víme, jak se z toho dočista nezbláznit…

Říkáš si, že podobných „mouder“ koluje všude spousta a nic z toho? Máš to za další „kecy v kleci“? Ještě zadrž. Tenhle manuál, jak se vyrovnat se stresem, je trochu jiný. Sestavil ho Brett Philips, učitel psychologie z Kalifornské univerzity. Původně s ním chtěl svým studentům usnadnit začátek nového školního roku. Jenže co se nestalo…

Přes noc virálním hitem

Studentka Alina Ramirez ho zveřejnila na svém Twitteru a zvýraznila body, které jí osobně „v nervu“ dost pomohly. Seznam rad okamžitě „olajkovalo“ a sdílelo 45 tisíc lidí, a dál se na internetu šířil jako lavina. Právě teď, v období předvánočního šílenství, je dost v kurzu! Protože má celkem 101 bodů, vybrali jsme pro tebe pouze 20 nejzásadnějších. Drž se tohoto manuálu a nic tě nezlomí!

1. Příprava je základ

Každý večer si v klidu připomeň úkoly, které je třeba následující den zvládnout. Rozplánuj si časový rozvrh.

2. Co je psáno, je dáno

Nespoléhej jen na svou děravou paměť. Vše si důkladně zapisuj – co máš hotové, co tě teprve čeká, co hoří a co ještě snese odklad…

3. Odmítnutí není hřích

Nauč se říkat „NE“! Chce na tebe kolegyně hodit práci navíc? Kamarádka potřebuje odvézt a ty vážně nemáš čas? Není zbytí, nejsi Superman. Zkrátka odmítni.

4. Vyhýbej se upírům

Tím měl zmíněný psycholog na mysli jedince, kteří z tebe negativním postojem vysávají energii. To na dobré náladě rozhodně nepřidá!

5. Nestahuj kalhoty, když brod je ještě daleko

Dívej se na problémy jako na výzvu a překážku, která se dá překonat. Ne jako na neřešitelnou věc, před kterou se zhroutíš.

6. Smích léčí

Usmívej se – na všechny ty fronty v nákupních centrech, obsluhu čerpací stanice i nepříjemného šéfa. Nestojí to ani korunu a přinese ti to zatraceně dobrý pocit.

7. Dívej se jinýma očima

Na všech potížích a starostech se snaž najít nějakou pozitivní stránku věci. Je to možná hledání jehly v kupce sena, ale alespoň malé pozitivum tam určitě bude.

8. Hraj si

Ať jde o hry v mobilním telefonu, nebo třeba pexeso. Když na to přijde, vyhrát si můžeš i s vánoční výzdobou svého domova. Najdi si čas na zábavu, u které si odpočineš!

9. Dej si vanu

Relaxační lázeň plná horké vody. To tě dostane do pohody, i kdybys nechtěla. Zkus do ní přidat esenciální oleje. Třeba levanduli, heřmánek a rozmarýn. To zmírní stres a osvěží ducha.

10. Dýchej

Žádné lapání do dechu. Pěkně pomalu a zhluboka! Nádech, výdech… Jak nejčastěji to půjde.

11. Nebuď pesimista

Nepředstavuj si hororové scénáře typu nepoživatelného cukroví, hořícího vánočního stromku či rybí kosti v krku. O tom, že nestihneš uzávěrku v práci ani nemluvě. Optimismus, holka!

12. Vsaď na aromaterapii

Ano, i žena si může koupit květiny. Čistě pro sebe a pro radost. Zútulní ti byt nebo kancelář a nádherně voní. Kde že je nejbližší květinářství?

13. Neodkládej nevyhnutelné

Znáš to rčení, že co můžeš udělat dnes, nemá se odkládat na zítřek. Drž se ho „jako klíště“! Nenakupí se ti nevyřízené záležitosti a navíc tě potěší tvůj zodpovědný přístup.

14. Měj záložní plán

Připravit se na nejhorší? To není házení flinty do žita, ale předcházení problémům. Náhoda je blbec a nikdy nevíš, kdy se ti varianta „B“ může hodit.

15. Nekašli na sebe

Jako každý člověk máš své potřeby. Neignoruj je! Máš chuť zajít si do fitka, nebo tě láká kousek čokolády? Nebraň se tomu a dopřej si všechno, co si zasloužíš.

16. Rozmazluj se

Kde je psáno, že k večeři u svíček nutně potřebuješ chlapa? Uvař, co máš ráda. Rozžhni knoty a pusť si nějakou příjemnou hudbu. Užívej si samoty i toho, že ti do jídla nikdo nemluví.

17. Hoď si šlofíka

Dostatek spánku teď potřebuješ jako sůl. Odpoledních „dvacet“ a osm prospaných hodin v noci? Přes to vlak zkrátka nejezdí. Tělo i mysl potřebuje regenerovat.

18. Mlčeti zlato, mluviti stříbro

Buď dobrý posluchač a vrba. Tvé okolí to jistě ocení a v případné nouzi ti přispěchá na pomoc. Přece, co může být lepšího než večerní pokec s kamarádkou u lahvinky vína?

19. Nenech se vyděsit

Měj na paměti, že stres je jenom postoj. Tak by se k němu také mělo přistupovat. Proto si naprogramuj do hlavy, že všechno hravě zmákneš!

20. Změň trasu

Až dnes budeš mít v zaměstnání „padla“, zkus se vydat domů jinou cestou. To tě přivede na jiné myšlenky a vytrhne ze stereotypu. Nevěřila bys, jak tahle banalita zabírá!

Co říkáš na tyto rady, pověsíš si je na lednici? Napiš nám svůj názor do diskuze pod článkem! A mimochodem, přečíst by si je měli hlavně návštěvníci obchodních center. Nedávné výprodeje zvané jako Black Friday byly opět brutální. Podívej se na to, jak vypadá opravdový stres! 

Foto: shutterstock.com

9.12.2016 10:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist