Vědci šokují: Odpolední spánek je prý nejlepší lék na deprese

Dobrá nálada, optimismus, úsměv od ucha k uchu. Taky bys brala kouzlo, jak si tyhle věci přičarovat lusknutím prstu? Jedno takové existuje. Stačí jen zavřít oči na určitou dobu a už se vezeš na šťastné vlně!

Že je spánek zdravý, pro tělo prospěšný a hlavně nepostradatelný, to se ví už dlouho. Jenže bacha, nejen v noci se z něj dá těžit! Ani takový odpolední šlofíček vůbec není na škodu. Odborníci ho v zájmu svých výzkumů prozkoumali ze všech stran a zjistili, že má celou řadu parádních účinků. A jeden lepší než druhý!

Restart, co má grády

Lékaři již v minulosti několikrát prokázali, že zdřímnutí přes den nesmírně přispívá k výkonnosti, produktivitě, soustředěnosti a lepší paměti. Už to je samo o sobě pádný důvod, proč to zalomit během pauzy na oběd, ale tím výčet pozitiv ještě nekončí. Ukázalo se, že třicetiminutový odpolední spánek ti přivodí také pocit štěstí, který vydrží až do večera. Jak se dostala do světa tahle převratná myšlenka? Docela zajímá věc…

Všichni spáči na značky

Tisíc dobrovolníků se zúčastnilo unikátního pokusu provedeného na Mezinárodním festivalu vědy ve skotském Edinburghu. Vedoucí výzkumu profesor Richard Wiseman z univerzity Hertfordshire nejprve podrobně vyzpovídal respondenty ohledně jejich života i spacích návyků, poté je rozdělil do tří skupin. V první se ocitli ti, kterým odpolední siesta absolutně nic neříká. Druhá patřila jedincům, kteří si rádi zdřímnou vždy na půl hodiny. V poslední grupě zůstali lenoši, co se natáhnou a nenařídí budíka – takže chrní klidně celé hodiny. Jak pokus dopadl?

deprese-text.jpg

Zdroj: Shutterstock.com

Happy manuál je na světě

Závěry jsou poněkud překvapivé a hlavně jednoznačné. Nejlépe naladění bývají půlhodinoví vyznavači odpočinku – z těch optimismus doslova čiší, až to kdekomu může lézt na nervy. Následují je odpůrci lenošení, co oči nezamhouří. Úplně nejhůře z průzkumu vyšli chroničtí spáči, kteří si hrají na Šípkovou Růženku a vleže odpočívají klidně až do večera. Mají totiž často chmury a čelí velké únavě. Takže, co z tohoto objevu plyne?

Lék na depresi? Chrupka

Ani málo, ani hodně. Zlatá střední cesta ke štěstí je podle názoru vědců 30 minut spánku. Taky přemýšlíš, jak ho vmáčknout do svého pracovního harmonogramu? Richard Wiseman tvrdí, že je to nejlepší mezi polednem a třetí hodinou, pak už to nemá smysl. To tě nakopne psychicky i fyzicky – a ještě zbaví stresu. Tak už jen zbývá nějak to vysvětlit šéfovi… Ale jestli je na tom něco pravdy, za pokus to určitě stojí! Vezmi si příklad z dětí v naší fotogalerii, ty usnou kdykoliv a kdekoliv a pak mají energie na rozdávání:

Co si o tom myslíš, opravdu má odpolední spánek takové schopnosti? Každopádně je tahle metoda, jak si přivodit dobrou náladu, už nějakou dobu v kurzu. Především v pracovní době! Máme video jako důkaz…

Text: Lucie Feiková

Foto: Shutterstock.com, pinterest.com

25.4.2017 4:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist