Proč láska bolí a proč je důležitá pusa? 10 faktů o sexu, které tě překvapí

Co se děje v lidském těle během milování? A proč odmítnutí tolik bolí? Proč mají ženy problém s orgasmem a jak může sex pomáhat v boji s demencí a migrénou? Tady máš deset zajímavých faktů o sexu, které tě možná překvapí!

1. Proč láska bolí?

Klíčovým hormonem, který se během sexu uvolňuje, je oxytocin, někdy je také nazýván hormonem mazlení. To on vytváří citová pouta a zvyšuje pocit empatie. Pokud i ty patříš k ženám, které během sexu vylučují více tohoto hormonu, snadno se do svého protějšku zamiluješ, ačkoliv šlo původně čistě jen o flirt. A také proto býváš často právě ty nejvíce bitá, když se daný muž nehodlá vázat. Muži to takhle nemají, jejich hlavním hormonem spjatým se sexem je dopamin, který zaručuje „jen“ pocity rozkoše. To dává odpověď na otázku, proč je muž spíše závislý na sexu.

2. Proč sex chrání před demencí?

Po dovršení 35. roku denně člověku ubude 7 tisíc mozkových buněk. A dobrou zprávou je, že pravidelný sex pomáhá nové buňky vytvářet! Tvrdí to vědci z princetonské univerzity. Čím více sexu, tím více buněk v hippocampu – dalo by se říci. A naopak: deprese a nedostatek sexu buňky mažou. Je prokázáno, že starší lidé, kteří se sexu pravidelně a s chutí oddávají, trpí mnohem méně demencí než jejich vrstevníci, co sex nemají.

3. Proč líbání zajistí lepší sex?

Ve rtech je mnoho nervových zakončení, dokonce stokrát více než v konečcích prstů! Líbáním se spouští mechanismus v mozku, díky němuž se uvolňují chemické látky, které potlačují stres. Proto je důležité se před sexem líbat! A proto bývá sex s milovaným i uspokojivější než rychlovka.

4. Proč je sex tlumičem bolesti?

Laboratorní testy prokázaly, že orgasmus dokáže zablokovat přenesení bolesti. A dokonce prý funguje třikrát účinněji než běžná dávka morfia. Takže na migrénu už ne s prášky, ale s divokým milováním.

5. Proč mají ženy orgasmus více v hlavě?

Speciálně u žen hraje pro dosažení orgasmu velkou roli hlava. A proto bývá klíčem k ženskému orgasmu dosažení co nejvyššího stupně uvolnění a potlačení úzkosti. Pokud se ti nedaří orgasmu dosáhnout, zkus hlavu zapojit a dopřej si hříšné myšlenky. Je jedno, jestli si budeš v hlavě užívat s oblíbeným idolem nebo sexy sousedem od vedle. Všechno, co tě přivede k orgasmu, se počítá.

6. Proč sex zlepšuje spánek?

Pokud nemůžeš usnout, je lepší se pomilovat než polykat pilulku na spaní. Podle vědců je prospěšnější sex večer před usnutím než ráno, protože tělo je poté připraveno k relaxaci, a nikoliv k cestě do práce. A při večerním sexu se uvolňuje více prospěšných hormonů. Na muže orgasmus účinkuje jako 2-3mg diazepamu nebo valia, což také vysvětluje, proč jich tolik po pohlavním aktu usne. Může za to biologie.

7. Proč sex prospěje tvému zraku?

Sex může dokonce napovědět, zda nepotřebuješ brýle. Nevěříš? Tak věz, že oční svaly jsou po sexu v uvolněnější poloze, a tudíž jedou na svůj opravdový výkon. A právě proto hodně lidí po sexu hůř vidí, prostě přestanou tolik zatěžovat oči. Pokud je to i tvůj případ, šup na oční.

8. Proč pomáhá proti srdečním chorobám?

Podle odborníků sex třikrát týdně snižuje riziko mrtvice či infarktu. A týká se to hlavně žen. Endorfiny, které se během orgasmu uvolňují, neutralizují stresové hormony. No jo, ale co je pravdy na klišé, že sex může zlomit srdce? Podle expertů je to velmi nepravděpodobné, sex můžeme označit za příčinu méně než 1 % srdečních příhod. Pokud je ti ale více než padesát, trpíš nadváhou a špatnou fyzickou kondicí, pak se ti to může opravdu stát. I když častěji je to k vidění u starších mužů, kteří se posilněni alkoholem chtějí předvést před mladší partnerkou.

9. Proč sex posiluje kosti?

Vědci doložili, že ženy po menopauze, které se jednou týdně oddávaly milostným hrátkám, měly v těle vyšší hladinu ženského hormonu estrogenu. Ten je mimo jiné důležitým ochráncem před osteoporózou.

10. Proč sex přispívá k vyšší plodnosti u mužů?

Lidé se často ptají, zda délka penisu ovlivňuje plodnost. Je to nesmysl. Nicméně to, co ovlivňuje plodnost, je častý pohlavní styk. Platí, že čím častěji se muž miluje, tím lepší má spermie. Pokud chcete počít, je lepší, když se jedná o čerstvou spermii, a ne o tu, která odpočívala tři čtyři dny v prostatě.

Tak co říkáš? Na tom sexu fakt asi něco bude, že?

Foto zdroj: shutterstock.com

4.4.2016 4:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist