Přepadla vás lednová depka? 11 tipů, jak s ní zatočit

Leden je mnohými chápán jako nejškaredější měsíc roku. Ošklivé počasí, tma, po prosinci vymetený bankovní účet a navíc nelichotivý fakt, že jediným kusem oblečení, který vám ještě není malý, je pyžamo.

Možná u vás není tak zle, možná je naopak ještě hůře. Kde hledat útěchu? Jaké jsou (samozřejmě vědecky ověřené) krůčky ke štěstí? Nechte se inspirovat:

Vyhoďte protivný budík

Využijte vymoženosti moderní techniky a stáhněte si aplikaci do chytrého telefonu Sleep Cycle (stojí 42 Kč), s jejíž pomocí bude snazší usínání i probouzení. Do říše snů vás dopraví vlny šumějícího moře. Inteligentní budík vás navíc probudí v tom nejlepším možném okamžiku (aplikace dovede monitorovat fáze vašeho spánku, a dokonce i vyhodnocovat jeho kvalitu), takže probuzení nebude tolik bolet.

Podívejte se do světla

Nedostatek světla negativně působí asi na pětinu z nás tím, že narušuje náš biorytmus, člověk se cítí malátný, špatně spí, přejídá se a je podrážděný. Vyplatí se vysedávat u okna a chodit co nejvíce ven za příznivého počasí. Pořídit se také dají speciální lampy (například Lumie Brightspark), které zlepšují náladu, koncentraci a dodávají energii.

Poslouchejte smutné písně

Pokud si myslíte, že vám náladu zvedne muzika od podlahy, opak je pravdou. Japonští vědci tvrdí, že veselou mysl stimulují smutné písně. Pomáhají prý lépe vyjádřit emoce a zklidnit se.

Dejte si čaj

Čajový rituál neradno podceňovat. Proto si v kanceláři v příhodný okamžik dopřejte v klidu šálek čaje, který kromě kofeinu obsahuje i theanin napomáhající relaxaci. Čaj vám zvedne náladu, navíc posílí kreativitu i schopnost řešit problémy.

článek

Stůjte na hlavě

Jogíni tomu říkají inverze. Stoj na hlavě rozproudí krev do mozku, dodá energii a zvýší koncentraci, také zredukuje produkci kortizolu, hormonu, který se vylučuje při stresu.

Navlékněte si gumový náramek

Abyste se zbavila některých zlozvyků, pořiďte si širší gumový náramek, který se dá stáhnout. Když vás některý z těchto zlozvyků přepadne, upněte pásek více a ruku mírně přiškrťte. Funguje to jako Pavlovův reflex, prý se zlozvyku lépe zbavíte. Nebo zkuste hi-tech verzi náramku, která dokáže změřit počet kroků (ideálně je denně 10 000) a spálených kalorií.

Omezte sezení

Podle některých vědců je sezení stejným zlozvykem jako kouření. Zvyšuje riziko cukrovky, nemocí srdce, obezity, o bolavých zádech nemluvě. Vyplatí se investovat do pracovního stolu, který se dá povytáhnout, takže u něho můžete stejně dobře sedět jako stát.

Jezte čokoládu

Volte ale tu s přívlastkem raw – tedy bez mléčných produktů a rafinovaného cukru. V kakau je spousta antioxidantů, železa, zinku, mědi, vitaminu C, což vše dohromady posiluje imunitu.

Zacvičte si na chvilku

Pokud nejste zvyklá na pohyb, dávejte si ze začátku lehké cíle. Například si jděte „na minutku“ zaběhat. Později se z minutky může vyklubat půl hodina, hodina…

Dýchejte zhluboka

Zkuste účinky meditace. Sedněte si někam, kde budete sama v klidu a dlouze a pomalu dýchejte. Měla byste se lépe zbavit negativních emocí. Pokud nevíte jak na to, dají se pořídit i různé návodné aplikace do chytrých telefonů.

Napište děkovný dopis

Potěšte někoho pěkným dopisem, ve kterém mu poděkujete za to, co pro vás udělal, či vyjádříte, jak moc je ve vašem životě důležitý. Uvidíte, že se pak budete cítit lépe.

Foto zdroj: thinkstock.com

16.1.2015 12:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist