Depky o Vánocích? Omyl! Víme, kdy se lidé kaboní nejvíc i proč

Vánoce jsou jedna velká deprese, úzkost a stres? To se tvrdilo ještě nedávno. Ale je to prý přesně naopak. Nejhůř si lidé nepřipadají ke konci roku. Kdy nás nejvíce trápí deprese? Víme!

Ne všichni se na Vánoce těší. Například těm, kdo někdo odešel, se člověk nemůže divit. Bude pro ně Štědrý den tím nejhorším? Dá se předpokládat, že se tísňové linky přetíží? Internetový vyhledávač Google odhalil, jak se budou přicházející svátky vyvíjet.

Jarní únavu vystřídala depka!

Nejrušnější vyhledávácí období, kdy lidé zadávají hesla jako deprese, sklíčenost nebo dušení choroba, bývají na jaře a na podzim. V létě čísla mírně klesají a o prázdninách se propadají úplně. Nejméně mizerný den pro lidstvo je překvapivě Štědrý den a Silvestr. Vyvrací to tak všechny domněnky o častých sebevraždách, které se údajně hromadí právě během vánočních svátků. Vypadá to, že všechno je jinak. Psychicky nejnáročnější bývají středy na konci dubna, ale ani počátky týdne nejsou nic moc.

Kalendář pro pesimisty

Zjistilo se, že dubnové pondělky jsou symbolem hledání slov jako bolest a úzkost. Úterky zase ve znamení stresu a deprese, středy signalizují únavu. Čtvrtky jsou relativně v pohodě, protože se mnozí těší na víkend. Po sobotách a nedělích je jistota duševního klidu. S nedělním podvečerem opět nastupuje strach z následujícího rána. Psychiatrička Dr. McCance-Katz ví, kdo je hlavním viníkem nepříznivých duševních stavů. Může za to nedostatek slunce!

„Prodloužení denního světla může rozrušit chemický regulační systém lidí. Je možné, že lidé mají i nerovnováhy v hormonech, jako je serotonin a melatonin. Ty jsou ovlivňovány délkou dne a mohou proto ovlivňovat také náladu,“ vysvětluje odbornice. A děsivá tečka na závěr? Sebevražd je prý na jaře víc než hub po dešti. Ale ani na podzim nemají v nemocnicích klid!

Babí léto není žádný med!

Podle výše zmíněné lékařky stejně jako dokáže s mozkem zamávat prodlužující se den, ten samý efekt má i jeho zkracování. Tudíž na sklonku září a listopadu zase dochází k nejhoršímu, a mnozí jsou na dně. Zkrátka a dobře, dá se říct, že jediné období, kdy člověk nechce skočit z mostu, jsou letní prázdniny.

Nesouhlasíš, protože se právě teď necítíš zrovna vyrovnaně? Pusť si známou Bridget Jones. Ta je expertkou na sklíčenost! Mrkni na video a zavzpomínej na hodně vtipnou scénu, kdy se cítila pod psa. Vidíš v tom sebe, takhle na jaře?

A co na to naše čtenářky?

„Já na deprese netrpím,“ krčí rameny Lucka (30 let). „Mám ráda všechna roční období a na všech si dokážu najít něco hezkého. Nechápu lidi, co se utápí v depresích jen z toho, že nemají dvacet druhů cukroví nebo uklizeno. Já tyhle věci neřeším. A už vůbec ne o Vánocích, natož na jaře, když začíná být teplo, příroda se probouzí a můžu zase chodit víc ven.“

„Tak to já teda depky mívám a přesně, jak je tady psáno na jaře a na podzim.“ Říká Pavla (28 let). „Několikrát jsem s nimi byla i u doktorky, ale kromě prášků mi pomoct nedokázala, tak se tím prostě prokousávám. O Vánocích je mi ale krásně. To mě nic nemůže rozházet.“

„Já si teda myslím, že o Vánocích mají depky lidi mnohem víc než na jaře,“ nesouhlasí Tereza (25 let). „Zvláště ti, co jsou single a tráví je sami. Hlavně si myslím, že se nedá soudit hromadně pocity lidí a sklony k depresím podle slovíček ve vyhledávači. To mi přijde fakt úlet.“

A co si o tom myslíš ty? Napiš nám své názory i zkušenosti do diskuze.

Foto: shutterstock.com

22.12.2015 4:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist