Prokletí tinnitu: Když tě pískání a šum v uších přivádí k šílenství

Znáš ten pocit, kdy bez ustání slyšíš v jednom nebo obou uších hluk podobný pískání, šumění, zvonění, nebo cosi podobné mořským vlnám, či hukot silný jako digestoř nad sporákem? Tak to tě postihl tinnitus. O co jde a co s tím?

Tinnitus auris je problém, a to veliký. Často problém letitý, někdy celoživotní. Kdo má štěstí, tak se ho zbaví, kdo ne, trpí jím neustále. A problém to není jen pro ucho, u nějž si vyžádá celkové zhoršení sluchu a absenci vnímání některých tónů. Potkat tě toho, bohužel, může víc.

Ve dne dobrý, v noci utrpení

Díky tinnitu, který se přes den, kdy máš okolo sebe neustále ruchy, dá snést, máš časem natolik narušený spánek, že vzniká problém jak v usínání, tak při samotném spánku. Zvuky tě v noci obtěžují natolik, že nemůžeš usnout, usínáš špatně, někdy až vyčerpáním, a jsou dny, kdy nespíš vůbec. A tak začneš zdravotní problém řešit. První, co tě napadne, je návštěva ORL a ušní vyšetření. Jenže ono to není až tak jednoduché. Budeš se asi hodně divit, ale tinnitus může mít mnoho různých příčin, a vůbec nemusí souviset s ušima, potažmo být ORL problémem. Příčin může být mnohem víc.

Jaké mohou být příčiny? 

  • nadměrný jednorázový hluk případně dlouhodobý hluk třeba v pracovním prostředí (tzv. akustické trauma), jehož výsledkem je ono hučení, šumění či jiné zvuky v uchu
  • zánět ucha může rovněž být spouštěčem tinnitu
  • porucha rovnováhy tekutin ve vnitřním uchu s přetlakem, tzv. Menièrova nemoc
  • velmi závažné jsou nádory v uchu, jež zapříčiňují jako „vedlejší efekt“ také tinnitus
  • kolísavý, nebo vysoký tlak, který nežádoucí zvukovou kulisu v uchu či uších způsobuje (u kolísavého tlaku se občas při poklesu tlaku hluk „vypíná“)
  • kardiovaskulární příčiny spojené s výskytem aterosklerózy (kornatění tepen) i vysokým krevním tlakem
  • úraz hlavy, zubů, krční oblasti a úraz čelistního kloubu (také degenerativní změny, špatný skus, nebo atypický tvar trnu spánkové kosti, jež upíná některé krční svaly a vazy)
  • cukrovka a vysoký cholesterol, též snížená či zvýšená funkce štítné žlázy
  • absence dostatku vitamínů a minerálů v organismu (především vitamínu A, B, E, vápníku, hořčíku a selenu)
  • dlouhodobé problémy s krční páteří (blokové postavení, degenerativní změny, artritida)
  • tinnitus může vyvolat i dlouhodobé užívání léků (kupříkladu s chininem, aminoglysidy, také aspirin a nesteroidní antirevmatika)
  • deprese, úzkosti a stress, borelióza a virová onemocnění

Co s tím?

Rovnice se zdá jednoduchá: Vyřešíš příčinu = vyřešíš tinnitus. Účinné je prokonzultovat s obvodním lékařem tvůj zdravotní stav a veškeré neduhy, s nimiž se léčíš, a poté vyvodit, co vše by bylo záhodno prošetřit. A nastává koloběh vyšetření. A to včetně ORL diagnostiky, kdy je nutno prvotně vyloučit, že je tinnitus spojen s ušními problémy. Každopádně je dobré realizovat mimo návštěvu ORL i poradu s neurologem a rentgeny, případně CT, MR mozku a krční páteře. Občas pomohou infúze, nebo hyperbarická komora (ale ta je u chronického a dlouhodobého tinnitu sporná). Ale má to jeden háček. Nebo spíše hák. Ne vždy se na příčinu přijde, a někdy ani léčba příčiny nepomůže a tinnitus je již rozjetý a zůstává. Anebo třeba příčinu odbourat ani nelze – změnit léky, jež třeba tinnitus jako vedlejší účinek způsobují, protože bez určitých léků je tvůj zdravotní stav zhoršen, nebo dokonce ohrožen.

Když vše selže

Pokud všechny pokusy o eliminaci tinnitu selhávají a úporný hluk v uchu tě trápí stále, můžeš zkusit návštívit psychologa či psychiatra a zjistit, zdali netrpíš depresemi, úzkostmi, nebo stresem. Ovšem pravdou je, že tyhle tři chuťovky můžeš získat až v průběhu tinnitu, s nímž se trápíš. A mít z toho všeho depky, úzkosti a být ve stresu, protože jsi věčně nevyspalá, unavená a často vyčerpaná. Vyspat se díky antidepresivům, nebo lékům na úzkost či na spaní je fajn, ale z dlouhodobého hlediska to řešení není. Takže přichází čas na úpravu životosprávy s omezením přílišného kořenění a solení. Nutný je dostatečný pitný režim. Na přetřes pak přijde i káva, alkohol či cigaretky, které bys měla rovněž značně omezit.

Alternativní řešení

Dostaneš se do fáze, že ze zoufalství hledáš, co s tím pomocí bylinek, přírodních produktů i dalších alternativních metod. Zkouší se fytoterapie, akupunktura, akupresura, jóga prstů a další možnosti. Někomu se aspoň zčásti uleví, jinému ale tou samou metodou ne. Prostě zaručený efekt není téměř nikdy, což je dáno právě rozličnými příčinami tinnitu. Ale učitě naše tipy vyzkoušet můžeš. Jaké? Tady jich pár máš.

Mandlový olej ve spojení s arnikou

Pořiď si kvalitní, za studena lisovaný mandlový olej a arnikovou tinkturu či sušený květ. První artikl seženeš lehce, druhý již hůře, protože arnika je u nás chráněna a dováží se. Její účinky jsou však považovány za zázračné. Uvolňuje krevní sraženiny, léčí pohmožděniny nebo i zčernalé nehty. Také je skvělá na bolest svalů, prokrvuje cévy, má skvělé účinky na revma, kloubní problémy, arteriosklerózu, degeneraci srdečního svalu, žaludeční křeče, a je silně dezinfekční. A právě její účinek na cévy, srdce, revma a klouby lze využít i při úlevě tinnitu. Ale pozor na ni! Arnika je silák a je nutná opatrnost a striktně dodržovat denní dávkování. V případě nadužívání ti hrozí zevně podráždění pokožky, vnitřně závratě, nebo alergické reakce.

Každý večer vypij hrnek arnikového čaje (dej 1lžičku sušeného květu do hrnku, přelij horkou vodou, 15 minut luhuj, sceď a vypij), nebo seženeš-li tinkturu, tak si 1 lžičku arnikové tinktury dej do sklenky vody a vypij. A poté si před spaním vleže na boku do ucha s tinnitem kápni dvě kapky mandlového oleje. Po měsíci udělej 10 dní pauzu a pokračuj dále. Takto to zkus minimálně 4–6 měsíců. Nebude-li s tinnitem žádný efekt (třeba alespoň přerušování zvuku občas), nech to být.

Akupresura 

Jsou lidé, kterým pomůže následující akupresura. Je to akupresura kořene nosu a rýhy nad rtem. Mni si palcem a ukazováčkem kořen nosu, můžeš si pomoci v místě krouživými pohyby. K tomu mačkej druhou rukou rýhu pod nosem, opět si můžeš pomoci krouživým pohybem. Prováděj 3x denně vždy 2 – 5 minut minimálně měsíc, můžeš samozřejmě dlouhodobě.

Síla mysli 

Někdy pomůže „vyhrát si s tinnitem“ v mozku. Metoda není pro každého, protože vyžaduje hodně soustředění. Ideální je zkusit předem relaxaci a meditaci. Nauč se s nimi pracovat, a pak vyzkoušej tuto metodu s tinnitem. A to tak, že vědomě v duchu silou vůle zesiluj a zeslabuj zvuk tinnitu – začni v noci v tichu a poté i ve dne při ostatních zvucích. Ošemetné je, když se v mozku vytvoří negativní zpětná vazba na tinnitus, čili i když prvotní příčina odezněla, tinnitus zůstává. Je to jako audio smyčka. Zkus se naučit zvuk tinnitu vědomě tlumit, mělo by to postupně jít víc a více.

Jóga prstů

Zkusit můžeš mudru na bolesti zad a páteře, či stres a nerozhodnost, anebo jógu prstů pro krční páteř, zuby a pohybový systém.

Usínání se zvuky

Alternativa je to nouzová, když si neporadíš s tinnitem nijak, tak můžeš přehlušit nepříjemný zvuk jinými zvuky. Před spaním si nalaď na mobilu či tabletu vhodnou hudbu a dle hlasitosti tinnitu si vhodnou hlasitost pusť do sluchátek. Někdy stačí vložit pecičkové sluchátko jen do jednoho – potrefeného ucha. Můžeš si dle nálady pustit relaxační hudbu pro usínání, či jen šumění moře a zvuky přírody.

Hledání polohy krku

Může se stát, že zjistíš, že určitou polohou krku a hlavy ležmo před spaním tvůj tinnitus na chvilku ztichne, a ty můžeš usnout. Tohle může a nemusí souviset s krční páteří, či tlakem, nebo s něčím úplně jiným. Každopádně tady je na tobě vyzkoušet různé polohy hlavy a krku, jež ti alespoň na chvilku uleví. To je také jedna z cest, jak dobře v klidu a tichu usnout.

Nejsi v tom sama!

Ano, potrefených tinnitem je skutečně hodně. A to obyčejných i slavných, a věz, že s věkem počet osob narůstá. U nás v redakci tinnitus také známe. A vědělas, že tinnitem trpěli a trpí takové hvězdy jako třeba Michal Pavlíček, Jan P. Muchow, Jáchym Topol, Barbra Streisand, Phil Collins, Bono, Chris Martin, Vincent van Gogh, Ludwig van Beethoven, Bedřich Smetana, Bob Dylan, Cher, Ozzy Osbourne, Sting, Ryan Adams, nebo Sylvester Stallone?

Jak jsi na tom ty? Už jsi to někdy zažila? A co ti pomohlo? Napiš nám své tipy do diskuze, budeme se těšit na příspěvky.

Foto: shutterstock.com

16.11.2016 6:00| autor: Pavla Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist