Nečekaná hrozba. Únava může i zabíjet?!

Modlíte se, aby hodiny konečně odbily konec pracovní doby? Cítíte únavu, i když k ní vlastně není důvod? Pokud vás k tomu trápí i slabost a hořečnaté stavy, je klidně možné, že čelíte nepříteli, zvanému chronický únavový syndrom. Lze boj s ním vyhrát?

Chronickým únavovým syndromem (ÚS) trpí hlavně ženy ve věku 25 až 45 let. Alespoň to tvrdí vědci z Amerického centra pro sledování nemocnosti. A třeba v Kanadě se s tímto onemocněním únavového typu, které bylo vyloženě za nemoc označeno v roce 1988, potýká údajně přes 341 000 lidí. Nikdo ale přesná čísla nezná. Proč? Je těžké rozeznat únavu jakožto důsledek stresu nebo vyčerpání od onemocnění. Své o tom ví osmadvacetiletá manažerka Jitka, na jejímž případě je jasněji vidět, kde je ona pomyslná hranice dělící „běžnou“ každodenní únavu od něčeho vážnějšího.

Nemohla jsem dojít ani na metro
„Najednou jsem přestala zvládat úplně běžné věci, jako vstát a jít do práce. Hodinku po tom, co jsem se vzbudila, bych zase mohla jít spát. Neměla jsem sílu nic dělat. Jen ležet,“ vypráví smutně Jitka. Postupně se sice její stav zlepšil, ale i tak ale byla schopná fungovat jen pár hodin denně. Pak si musela odpočinout. „Stavy vyčerpání se u mě dostavovaly i při změně počasí a tlaku, během bouřky nebo při dešti. Stačilo se o trochu méně vyspat, nebo naopak zintenzivnit práci či jakoukoli jinou aktivitu, a už jsem doslova padala únavou a nebyla schopná dojít ani na stanici metra. Život jsem měla naruby. Nemohla jsem cvičit, chodit do práce, nakoupit. Prostě nic. V jednu chvíli jsem měla strach, abych dokonce neusnula za volantem. Teď už je to lepší, docela zvládám denní povinnosti a denně docházím do práce, i když jen na pár hodin,“ vypráví Jitka, která soudí, že nejvíc jí pomohly medikamenty na posílení imunity a vitaminy. V čem byl ale konkrétně u ní „zakopaný pes“, neví.

článek

Všechno začíná v hlavě?
Jedni odborníci říkají, že příčinou může být virová infekce nebo neustálý tlak a stres. Druzí si stojí za verzí, že na vině je dlouhodobé namáhání imunitního systému nebo nějaké trauma, které ohrožuje psychický stav. Variant je každopádně víc. „Únavový syndrom spouští řada podnětů, jedním z nich je trvalá infekce virem EBV,“ vysvětluje RNDr. Milan Paulík, CSc, vedoucí imunologické laboratoře Fakultní Thomayerovy nemocnice. Obecně se ale říká, že ÚS není jen problémem těla, ale hlavně duše.

Rozdíl mezi typickou, „běžnou“ únavou a chronickým únavovým syndromem je zpravidla v těchto příznacích:

 • bolesti hlavy
 • bolesti svalů
 • napětí a bolest v kloubech
 • pocit vyčerpání i po spánku
 • potíže se soustředěním a pamětí
 • citlivost uzlin v tříslech, na krku a v podpaží
 • bolest v krku jako při výskytu chřipky nebo angíny
 • celková únava trvající nejméně 6 měsíců.

Jsou vám nějaké z vyjmenovaných zdravotních neduh povědomé? Hodnotíte svůj život za poslední půlrok jako malátný? Pak se vypravte k odborníkům.

První krok? Praktický lékař!
I když je v případě podezření na CHÚS nutné navštívit svého praktického lékaře, který předepíše žádanku do některého z imunologických center, kde vás podrobí zkoumání, lze si od únavy všeobecně (nouzově) vypomoci i doma. Minimálně docílíte toho, že se budete cítit o něco lépe a snáze zvládnete denní povinnosti.

článek

Co dělat?

 • Zapisujte – zbytečně se nestresujte tím, že najednou nevíte, pro co jdete do obchodu, nebo kam se položil ovladač. Noste u sebe blok a tužku a vše si zapisujte. Ty nejdůležitější poznámky umístěte na ledničku nebo do míst, která navštěvujete nejčastěji.
 • Mějte harmonogram – jestliže máte tu možnost komunikovat se svým zaměstnavatelem o vašem současném stavu, požádejte ho o volno den před a den po nějaké akci, která vás čeká (narozeniny člena rodiny, svatba, dlouhá cesta, výlet).
 • Usnadněte si domácí práce – ke všemu, co doma vykonáváte, přistupujte pohodlně. Pořiďte si stoličku k umývání nádobí, sprchování, líčení i žehlení. Nebudete se tak vyčerpávat.
 • Vytěžte ze spánku maximum – dvě hodiny před ulehnutím do postele nepijte alkohol a nekuřte. Obojí klidný spánek narušuje, protože povzbuzuje činnost mozku. Choďte spát ve stejnou dobu a vyhoďte z ložnice televizi i počítač. Ani jedno tam nepatří!

Každopádně není nic ztraceno, pokud vám nějaký z odborníků stanoví tuto diagnózu. „Když vyléčíte hlavu, vyléčíte i tělo,“ říká imunolog Paulík. Dalo by se tedy tvrdit, že s úsměvem a pozitivní myslí jde všechno lépe!

Foto zdroj: profimedia.cz

2.8.2013 10:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist