jak-to-vidi-chlap-352x198.jpg

Jak to vidí chlap: Partnerovi začala vadit má minulost

sex a vztahy

Sladit se s partnerem bývá občas běh na dlouhou trať, co ale dělat, když problémem je naše minulost, kterou nový partner nechce akceptovat nebo mu vadí? Právě tenhle problém řeší naše čtenářka Ella a zeptala se na názor našeho...

Diskuze

17 komentářů

  Alena

  Tu mi blká poriadne červená kontrolka! Z vlastnej skúsenosti by som pani poradila, aby vzala roha skôr, než sa ním nechá zmanipulovať. Zdravý jedinec vie, že každý človek má nejakú minulosť, ktorá so súčasným stavom nemusí mať nič spoločného. To, akým spôsobom ste žili pred vstupom do tohto vzťahu, je čisto Vaša vec. Pokiaľ Váš partner vyťahuje na Vás veci na základe nepodložených rečí a ohovárania, verí im a nedôveruje Vám, a napriek tomu zotrváva vo vzťahu s Vami, mali by ste to vnímať ako varovný signál. Môžu to byť jeho pomôcky k tomu, aby Vás zneistil. Sú to začínajúce prejavy žiarlivosti a Vy ste pre neho ideálny kandidát na ponižovanie. Ste spolu krátko, prekáža mu niečo, čo sa o Vás dozvedá z imaginárnych zdrojov a už teraz vie, že budete matkou jeho detí??? Áno, v tejto chvíli už okolo Vás splieta pavučinu, z ktorej sa budete vymotávať veľmi ťažko. Podviedol v minulosti a súdi Vás? Ospravedlňuje tým svoje vlastné správanie! Začne to tým, že bude žiarliť na Váš predošlý život, neskôr bude vyhľadávať situácie, z ktorých by Vás mohol viniť. Začne si vytvárať príbehy o Vás, ktoré by ste Vy sama nevymysleli… Nepotrvá dlho a možno Vás prvýkrát udrie, lebo ste mu podľa neho na to dali dôvod. Potom sa bude kajať a sľubovať, že sa to nikdy nezopakuje. Pribudnú kontroly, prenasledovanie a zákazy. Postupne stratíte kontakt s priateľmi aj vlastnou rodinou. V tom najhoršom prípade budete Vašu situáciu držať v tajnosti a nezveríte sa nikomu. On Vás totiž už dávno presvedčil, že Vám to nikto neuverí a môžete si za to sama. Vyvolá vo Vás pocit hanby z vlastnej neschopnosti a ešte ho budete kryť. Dieťa v tomto prípade môže naozaj znamenať poistku. A keď už Vy stratíte vlastnú realitu, začnete sa báť o svoj holý život :((

  Alena

  Zabudla som som ešte dodať, že on Vás podvádzať bude. Tým, že Vám bude predvádzať žiarlivostné scény iba odvádza pozornosť od svojich vlastných skutkov

  Háňa

  Šla bych od toho – budete mít kouli na noze, tohle není zralý jedinec a adept na životního parťáka, ale ublíženeček, oběť a možná v budoucnu i tyran (nebo alespoň citový vyděrač).

  Alena

  Presne tak!

  Petr

  Milý Tome, kdysi dávno napsal známý (vášnivě analytický čtenář povídek a románů) povídku a poslal ji do Mladého světa redaktoru Křesťanovi. Ten mu ji vrátil s krátkým dopisem, jehož jádro oznamovalo – pokud to nevíte, Hemingway byl jen jeden, hledejte svůj styl. Tedy jako parafrázi tohoto sdělení píšu: Haumann je jen jeden, hledejte si svůj styl.

  Tomáš

  Petře, díky. Z Tvyho psaní necítím snahu „vítězit“, ale ryze dobře myšlenky doporučení.
  O panu Hausmannovi jsem ve zdejších diskusích už četl. Spojuje nás zjevně jen název rubriky (která, jak jsem pochopil, je originálem právě zde na Femine). Žádný z článku tohoto pana jsem nikdy nečetl. Takže já si věřím říct, že můj styl je můj. Sdedil jsem ho snad okrajově od K. J. Erbena.

  Kibicující Fúrie

  Opravdu by mě zajímalo, kde ten týpeček přišel na to, že měla „chlapů jak v celý jedný vesnici“ – a jak velká ta vesnice vůbec má být? Pánovi vadí minulost, kterou si podle všeho vycucal z pr…stu, nebo si někde něco zaslechl a pochopil ho podle sebe.
  Otázka je, proč by se Ella měla snažit vžívat do někoho, kdo se odmítá vžívat do ní (to tam nebylo specifikováno, ale je to u chlapů běžná praxe, co tak čtu v těchto příbězích) a mele jen o dětech. Jakože cože? Sotva se poznali a on mele o dětech a vymýšlí si, kolik měla Ella chlapů, ačkoliv mu to neřekla? Byl zasnoubenej a podvedl – po deseti letech vztahu a ještě si troufá tvrdit že je jaktotamsakrabylo? To je red flag jako kráva. Ne, jako mamut. Jako dilophosaurus. Rozhodně bych to nepřehlížela, navíc osobně vím, že chlapi ze seznamky jsou z 90% psychicky narušení jedinci, čili „vadní“ a půlka z nich by se měla radši odevzdat do rukou odborníků a pak teprve hledat. Taky jsem někde četla, že když o sobě člověk něco prohlašuje, tak je pravý opak a často se mi to i potvrdilo. Kupříkladu, chlápek o sobě psal, že je pohodář. Neodpověděla jsem mu podle jeho představ a už se nas*al. Tohle jako dělá pohodář? 😀 Navíc, ten partner Elly si mohl vymyslet ledacos, bohužel nad nikým nevisí krvavý brko profesorky Umbridgeový, který ti do ruky vreje nápis „nemám vykládat lži“ . Argument, že se přeci milují, výletují a bla bla je lichý a měkký jak čistej hliník. To klidně můžou i bez toho, aby se milostpán do Elly snažil vcejtit. Podle mě a mýho řvaní mozku chce děti ani ne tak proto, že mu klepe na poklopec střední věk, ale proto, že si ji chce pojistit. A kdoví, co by potom bylo. Jak jsem psala, chlapi na seznamkách jsou převážně cvoci, co si neumí přiznat problém. A abych nebyla obviňovaná ze sexismu: jsem žena, pohybuju se na seznamkách (i když už dávno jen z pr… či) a taky jsem blázen. 🙂

  Tomáš

  Tím posledním odstavcem jsi to všechno osvetlila :). Ne, dělám si srandu. Jsi dost hustá. Prožila jsi nekdy nějaký fakt dobrý vztah? Podělila by ses?

  M.

  Tohle je složité – radím spíš rozchod, bude ho to žrát, protože mu připadá, že nemáte stejné hodnoty. Měla jsem obdobný problém jako partner slečny. Navíc nezkušená, konzervativní, vztah pro mě znamenal v tu dobu hodně a nechtěla jsem někoho přelétavého. První partner, stejně starý, mi připadal jako ideál, okouzlil mě, stačilo mi, s čím se na začátku svěřil (a s tím jsem později problém neměla) a dál nepátrala, byl tak něžný, galantní, hodný, ale silně introvertní. Nicméně, postupně začalo na povrch vyplouvat, že je to věčný „hledač štěstí a porozumění“, který, když jsem se mu okoukala, začal být neupřímný. Údajné kamarádky, které kolem sebe shromažďoval, byly většinou všechno bývalé přítelkyně nebo s nimi minimálně jednou spal anebo byly prostě „do zásoby“, zcela běžně přecházel ze vztahu do vztahu a vždy to zpočátku začínalo „kamarádstvím“ s novým děvčetem vedle oficiálního vztahu. Jakmile okouzlení vyprchalo, hned se přisál na někoho dalšího (takže nevěra na nevěře). Jako, vím, že lidé mají za sebou ledaccos, u něj to bohužel byl věčný problém již od prvního vztahu a je dodnes – jeho první láska jej dodnes nemůže ani cítit, protože se choval úplně stejně. Druhá jakbysmet, když byla těžce nemocná, už hledal porozumění u jiné… Bohužel tyhle zkušenosti nemohu chápat, protože jsem se takto zatím nikdy nechovala, i když jsem měla příležitostí dost. Nejsem svatá, ale fakt mi přebíhání a spaní s kdekým nic moc neříká a to se bavím spíš s chlapama. I když jsem si po vztahu říkala, že naberu zkušeností a začnu to chápat. Ani jsem s tím nezačala, protože jsem se okamžitě zamilovala a i když jsem měla asi dva roky velký problém ve vztahu zůstat (paradoxně nadměrný strach ze ztráty partnera – raději odejdu dřív, než začne lhát a mě opustí kvůli jiné) . Druhý partner toho za sebou moc nemá, ženské mu popravdě zas tolik neříkaly, zajímali ho spíš akce a koníčky jsou taktéž držáci, o rodinu pečující. Jak to bude s věrností, to se ještě uvidí, zatím musím ale říct, že je ve vztazích nekomplikovaný a přímočařejší, což mi nakonec vyhovuje více a ve výsledku mu rozumím daleko lépe než bývalému partnerovi, který byl pro mě nečitelný a do svého nitra mě pustit nechtěl, protože bylo snadnější k sobě pustit nějakou „kamarádku“ z venčí než partnerku…

  M.

  Teď vím, že jsem uvedla celkem extrém, ale jen jsem chtěla přiblížit postoj člověka, který má ty vztahy nastavené prostě jinak a jestli se to změní, fakt neví, protože nemá ten nadhled z jiných zkušeností (jsem ve věku tazatelky). Pokud však tyto věci vytahuje po tak krátké době, není to dobré. Třeba je to jen momentální šok, srovná si to v hlavě, ale i tak bych nedala ruku do ohně za to, že je v období krize opět nevytáhne nebo začne zbytečně žárlit a nedůvěřovat.

  Tomáš

  Milá M. Moc díky za sdílení. Tvá ráda v úvodu je celkem nekompromisní, jdeš na to zostra. Jsem rád, že jsi postupně zjemnila a připustila i, že ten moment v dotazu mohlo být jen chvilkové rozpoložení.
  Taky mě těší, že jsi z té komplikovanosti svého předešlého vztahu unikla. Víc a víc se přesvědčuji, jak ženy touží po přímočarých a průhledných mužích. Přiznávám, že dost dlouho jsem měl právě vás ženy za ten největší rebus světa :).

  Dita

  Zažívám něco podobného. S přítelem jsem asi rok. V začátcích všechno super a teď mi neustále predhazuje něco, s čím jsem se mu svěřila. Vybuchne v žárlivosti, ublíží mi, pak se omlouvá, že si nemůže pomoct a že to je proto, že mu na mě tak záleží. Je to ale cíl dal častěji a já si s tím moc neumím poradit. Co myslíš, Tome?

  Tomáš

  Milá Dito, co by se stalo, kdyby Ti takovým výbuchem neublížil? Jak to zapůsobí na něj a jak na Tebe? A jak bys případně tomu poranění od něj dokázala odolat?

  Kibicující Fúrie

  Ne, nezáleží mu na tobě, záleží mu na něm samém. Nevím, cos mu svěřila, ale výbuchy žárlivosti, jsou známkou toho, žes mu šáhla na ego. Ublíží ti – jak si to mám vykládat? Že ti jednu vytne? Že tě častuje přízvisky pro ženy živící se nejstarším řemeslem a různorodými názvy pro ženské pohlavní orgány? Obojí najednou? Je to čím dál častěji? Tak hlavně prosím vezmi rozum do hrsti a zdrhej/vykopni ho, než přijdeš o „sanity“ a osobnost. No a, že budeš sama, na tom život nestojí.

  Marika

  to je ale divná rada od odborníka , A to jak jí to ten její milý řekl s těmi předcházejícími muži, to by bylo pro mě první a velké varování do budoucna .

  Ma

  Aha, beru zpět, já si přečetla jen ten první odstavec odpovědi, proto to zmatení.

  M.

  Tak ono to bývá vcelku běžné, když se sejdou partneři s nepoměrem zkušeností. Někdy není zlý ani jeden, jen třeba mají jiný přístup ke vztahům a spolu se tak budou nakonec zbytečně trápit a ten s méně zkušenostmi začne i dost žárlit. Nevíme, jak to slečna měla se vztahy, protože někdo sice nepodváděl, ale také třeba neměl nikdy tak dlouhý vztah s jedním jediným člověkem a tak ani sám nemůže vědět, že by byl po tolika letech věrný.

Zpět na článek

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist