Kvůli čemu se páry o Vánocích hádají nejčastěji? Na tohle si dej pozor!

Ještě pořád nemáte doma jasno v tom, kde přesně budete letos trávit svátky? Tak to je na domluvu fakt nejvyšší čas. A když už budete u toho, rovnou proberte i částku, kterou hodláte investovat do dárků!

vanocni-hadky-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Že Vánoce jsou svátky klidu a míru? Jasně, tak nějak se to říká, ovšem s realitou to bohužel nemá mnoho společného. Z průzkumů totiž jednoznačně vyplývá, že leden je jedním nejrizikovějších měsíců ohledně rozchodů. Jak to? „Svátky vyvolávají intenzivní emoce, což může zasáhnout i partnerské vztahy, které se ocitají ve stresu a pod tlakem,“ myslí si americká manželská poradkyně Rachel Needle. O jaké rozbroje není nad kaprem a cukrovím nouze? Týkají se hlavně těchto věcí!

Místo, kde povečeřet? Těžký kámen úrazu

„Rozhodnutí, kde Vánoce vlastně trávit, je těžké i pro ty nejharmoničtější svazky. Pokud navíc členové rodiny žijí daleko od sebe, jedná se o skutečnou výzvu,“ upozorňuje výše zmíněná odbornice a „odvracečka“ krizí, která v rámci své praxe zažila už ledacos. Ovšem bacha, moudrá dáma také ví, jak takový požár rychle uhasit.

„Existuje několik možností, jak tuhle situaci řešit. Můžete začít s novou tradicí a obě rodiny pozvat na oslavy k sobě domů. Místa se dají i spravedlivě střídat, jinými slovy – jednou u vašich rodičů, příště zase u těch partnerových. Všechno je to o domluvě a vzájemném respektu. Tímto přístupem se váš vztah nikdy neocitne na bojovém poli a žádná rodina se nemůže cítit dotčená,“ chválí si výhody šikovného kompromisu v podobě „svátků na střídačku“ specialistka. Ovšem problém se může vyklubat i jinde…

Ten tvůj vašim nesedí. Nebo naopak

Jakmile tvůj miláček vstoupí na území rodičů, nastává těžké dusno? Jako jo, snaha o vzájemný respekt tu ze slušnosti bezpochyby je, nicméně, do upřímného přátelství to má fakt dost daleko. Co si počít s tímhle?

„Pokud je to mezi členy rodiny a vaší polovičkou napjaté, třeba proto, že mají rozdílné názory na politické dění, předem všechny účastníky vánočních oslav upozorněte na to, že by se do takových rozporuplných témat neměli vůbec pouštět. Ať si povídají raději o kariérním postupu, zálibách nebo o čemkoli, z čeho nekouká problém. I kdyby to mělo být otřepané počasí,“ navrhuje Rachel Needle. I další expertka má dobrou radu, jak předejít katastrofě.

„Pokaždé, když zaregistrujete, že se váš partner cítí vystresovaně a nesvůj, obejměte ho. Nebo se ho zeptejte, zda mu můžete nějak pomoci. Tím mu projevíte podporu. Možná nikdy nepřesvědčíte vaši rodinu, aby se zamilovala do vašeho přítele, ale pokud překonáte svátky bez konfliktu, i to je přece malé vítězství,“ domnívá se vztahová terapeutka z amerického Washingtonu Marissa Nelson. Poslední rozpor? Tak ten se dotýká peněz, jak jinak.

Nejste na stejné vlně, když jde o dárky

„Lidé někdy mívají nerealisticky vysoká očekávání, když jde o dárcovství. Proto je důležité předem komunikovat o tom, co si přejete či potřebujete. Je chybou doufat, že váš manžel dokáže číst myšlenky. To často vede ke zklamání nebo dokonce výčitkám,“ míní výše zmíněná washingtonská partnerská guru. Profesionální poradkyně rovněž dodává, že svým klientům radí, aby si předem stanovili částku, kterou do dárků hodlají investovat. Prý nemůže nic zkazit ani sepsaný seznam věcí, z něhož si pak kupující sám vybere položky, jimiž svého milovaného obdaruje.

Jasně, to má logiku, ovšem nezapomínej na to, že Vánoce jsou hlavně symbolem harmonie, lásky, klidu a kouzelné atmosféry. Vážně na těch darech tolik záleží? Možná jsou úplně vedlejší… Koneckonců, už dávno nejsme děti, no ne?

A kvůli čemu ses už během nejkrásnějších svátků roku s tím svým pohádala ty? Napiš nám o tom, budeme se těšit na příspěvky.

Foto: Shutterstock.com, facebook.com

4.12.2017 4:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist