Největší chyby, kterých se dopouštíš po rozchodu: Hlídáš jeho sítě a hledáš náhodný sex

Jsi po několika letech zase single a ještě pořád se z toho nemůžeš vzpamatovat? Vyhýbej se sociálním sítím, šťastně zadaným dvojicím a nočním barům. Tohle všechno ti totiž brání těžký rozchod vydýchat…

rozchod-chyby-1100x618.png Zdroj: iStock

Chyby, které možná děláš po rozchodu

Rozchod. Někdy přichází bez varování a udeří jako blesk z čistého nebe, jindy se k němu dlouho schyluje. Buď jak buď, obě situace mají jedno společné – vyrovnat se s nimi není žádná sranda. Víš o tom svoje, protože jednu etapu jsi nedávno musela ukončit? Pak si dej pořádného majzla na čtyři „prodlužovače zotavení“, které ti brání v návratu do života. Co pro tebe představuje opravdové zlo?

Internet jako úhlavní nepřítel

Co si budeme namlouvat, surfování na netu se nikdy neobejde bez návštěvy sociálních sítí. A v tom je právě ta potíž. Speciálně tenhle komunikační kanál používá k lustrování svých ex až třetina uživatelů, kteří bedlivě sledují jejich nově přidané přátele, fotky i komentáře. Proč to má na všechny zhrzené zhoubné účinky? Závěry studie publikované v časopise zaměřeném na kyberpsychologii naznačují, že online stopování dělá rozchod ještě bolestnější a psychicky náročnější.

„Lidé, kteří permanentně na sociálních sítích monitorují své bývalé partnery, hlásí výrazně opožděné emoční zotavení v porovnání s těmi, kteří se takovému dohledu vyhýbají,“ vysvětluje americká psycholožka a autorka zmíněné studie Tara Marshall. Co z toho plyne? Zřejmě bude nejlepší vytáhnout přípojku k netu ze zdi…

Náhodný sex z pomsty? Hodně špatný nápad

Žhavou známost na jednu noc považuje za bezva odplatu zhruba 37 % jedinců, kteří nechtěně vyfasují status single. No fakt, vyplývá to z průzkumu provedeného na americké Missourské univerzitě. Jenže drtivá většina pomstychtivých se také shoduje na tom, že jediné efekty tohoto spontánního činu jsou morální kocovina, oživené vzpomínky, výčitky svědomí a pocit celkového selhání. Koktejl těchto emocí pochopitelně jen protahuje celkové trápení. Takže kdepak, v baru vedle svalovce, který čichá příležitost k povyražení, úlevu fakt nehledej.

Přečti si také:

Ztráta kontroly ohledně životního stylu

Ze sportovní nadšenkyně a vyznavačky zdravé stravy hromádka neštěstí, co dny tráví na gauči ve společnosti vína, čokolády a zmrzliny. Jo, i tohle se po rozchodu stává – a hodně často. Je to tvůj případ? Bacha, odborníci varují, že přestat dbát o své tělo má drtivé následky.

Kromě depky z odloučení nervům dvakrát nepřidává ani stres z kil navíc a totálně rozhozený žaludek. Experti doporučují, že právě soustředění se na své zdraví a pravidelný pohyb pomáhá snáze překonat náročné životní období. Místo telky a romantických filmů si tedy raději běž zaběhat. Poznáš sama, že to vůbec není od věci!

Návštěvy u těch, kteří tě nechápou

Když je ti smutno, zajdeš na kafe k přátelům? Pokud znáš jen ty šťastně zadané, kteří cukrují se svými protějšky a vypadají jak z reklamy na perfektní manželství, raději si to příště rozmysli. Závěry tři roky staré studie z newyorské univerzity Queens College doslova uvádějí, že čerstvě rozejití jedinci, kteří tráví minimum času mezi spokojenými páry, pociťují větší emoční pohodu, sebedůvěru a sebeúctu. No proč asi… Protože se nemusejí dívat na to, co momentálně nemohou mít!

Jak to vidí čtenářky?

„Já jsem si rozchodem prošla před půl rokem a dodnes nejsem úplně v pořádku, zlomilo mě to a nejvíc mi nakládá vidět šťastné páry kolem sebe. Vůbec nemám chuť vylézt ani do obchoďáku,“ přiznává se Tereza ( 35 let).

„Můj rozchod byl o to bolestivější, že mi dodnes přijde jako úplně zbytečný. Ale partner už je za vodou, má novou přítelkyni a je šťastný, já se ještě na nohy nepostavila, zatím se hrabu ve vzpomínkách a přemýšlím, co by kdyby. Navíc jsem díky sladkému, které jsem jedla po kilech jako útěchu, přibrala, takže se teď ani necítím hezká. Doufám, že brzy bude líp,“ povzdychla si Lenka (39 let).

„Nejvíc mě dostává má nejlepší kamarádka. Ve chvíli, kdy se rozcházela ona, byla jsem jí oporou a trávila hodiny povídáním o její situaci, teď když se situace otočila, ona je čerstvě zamilovaná a zase poslouchám ji, jak je šťastná a co ten její udělal a řekl. Tohle vážně nedávám,“ přiznává Karolína.

Jak ustát rozchod a nevěru, poradí sexuoložka ve videu:

 

6.11.2023 2:00| autor: Lucie Feiková | zdroj: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22946958/, researchgate.net/publication/271904349_After_the_Breakup

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist