Jak to vidí chlap: Partner odmítá trávit čas s mojí rodinou

Rodinné vztahy bývají někdy komplikované, ale co dělat, když všechno mezi tebou a tvými rodiči skvěle funguje, ale tvůj partner k nim přesto odmítá jezdit? Na to se ptá čtenářka Pavlína našeho chlapa – Tomáše Erbena.

jak-to-vidi-chlap-rodina-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Dotaz čtenářky Pavlíny

Ahoj Tome, ráda bych znala tvůj názor. Jsem s partnerem 6 let a 5 let spolu bydlíme. Hrozně mě ale trápí, že se mnou partner nechce jezdit za mými rodiči. Nechci po něm, aby tam byl každou neděli na oběd, ale jen jsem po něm chtěla, aby tam se mnou jel jednou za rok na Vánoce. Mezi ním a mými rodiči nikdy k žádnému konfliktu nedošlo, mají ho rádi, ale on nemá rád mého bratra a jeho ženu, kteří s nimi žijí v jednom domě. Mě to strašně mrzí, ale nechci ho nutit. Když tam jedu sama, rodiče se pořád ptají, kdy je přijede navštívit a jsou zklamaní, že je nemá rád. Přijde mi to od něj sobecké, zvlášť když já se s jeho rodinou stýkám běžně a daleko častěji než jednou za rok. Ještě bych dodala, že moji rodiče se nám nikdy nemontovali do života a mockrát nám pomohli. Jsem sobecká já, že bych po něm chtěla, aby jel jednou za rok někam, kam se mu nechce, nebo on?

Děkuji za tvou odpověď.

Pavlína

Odpovídá Tomáš Erben

Ahoj Pavlí,

rozhodně, myslím si, že jsi sobecká, když po něm něco takového vyžaduješ. Partneři by si měli dopřávat volnost a svobodnou vůli…

Cítila jsi ten vzdor a nesouhlas, když sis ty první dvě věty přečetla? No, tak to promluvil tvůj vnitřní hlas, kterému je záhodno naslouchat. To on je tím správným průvodcem tvého života. V něm celkem snadno můžeš nacházet odpovědi, aniž by ti radil někdo zvenčí.

Univerzální pravdy ve vztahu nejsou, ale tady jsem nakloněný tomu, že společné řešení jistě hledat můžete. Nechci se stavět do role soudce, zvlášť bez znalosti okolností. Troufám si ale říci, že i kdyby to od tvého přítele mělo být i jen gesto dobré vůle, měl by se kousnout a zasnažit se. Malý krok pro něj a velký skok pro celý váš vztah. Nebo hledat cestu, jak se o to pokusit.

Přečti si také:

Máš pocit, že se chová sebestředně i v jiných oblastech života? Panuje mezi vámi nerovnováha nebo je tohle opravdu nějaký specifický výstřelek? Měli bychom se spolu zamýšlet nad podstatou celého vztahu nebo řešit jen tenhle střípek? Zkus si odpovědět, jestli to nezasahuje hlouběji. Takhle já teď mohu odpovídat jen na „tvou zakázku”.

Je možné, že jeho motivace, proč na návštěvy nejezdit, je daleko silnější, než ty i já na první pohled chápeme. Jistě jste o tom několikrát hovořili. Jaký smysl dávalo, co říkal?

Takové jednání mi připomíná trochu obchodní činnost. Není to zrovna romantický pohled, ale nějaké zákonitosti vyjednávání se prolínají i do vztahu. Asi žádné partnerství není samovolně natolik harmonické, aby člověk tu a tam nemusel připustit ústupek nebo kompromis. Jak spolu komunikujete v případě dalších témat, na kterých se neshodnete? Přinášíš i ty jemu něco, co bys jinak nedělala, kdyby to nebylo opravdu k jeho vůli? Dokázala bys zapřemýšlet nad jeho sny, které máš ve své moci? Tak, aby si uvědomil, že láska a vztah je o tom jít kousek dál, než kde končí naše ego nebo pohodlí? Než se přetahovat, inspiruj ho. Promluv jeho „jazykem lásky”. Myslím, že to by byla daleko plnohodnotnější strategie, než ho k rodičům zkoušet nahnat.

Co nějaké ženské finty? Napadá mě třeba všemocný sex 😊. Jednoduché. Konec konců my chlapi nijak zvlášť složití nejsme. Navíc tomu tématu vdechneš trochu lehkosti a šmrncu namísto dohadů a slz. Něco ve smyslu „jestli se mnou zítra pojedeš k našim, dnes v noci si se mnou můžeš dělat, co chceš. A zítra v mém dětském pokojíku pokračovat”.

Co vymyslet nějakou konstelaci, vůči které ještě nebude zablokovaný? Pozvat rodiče k vám? Zvolit jiný než vánoční termín? Jet na společnou dovolenou? Jít jim spolu vybrat nějaký dárek? Najít nějaké pojítko mezi tvým bráchou a přítelem (třeba sport, při kterém toho moc nenamluví). Vymyslet aktivitu u vašich, třeba nějakou událost, že by se jelo primárně za tou, spíš než na návštěvu. Navrhoval bych hledat řešení někde mezi, ať to není buď ANO, nebo NE.

Je celá plejáda možností, které se dají vyzkoušet. Pusť se do toho.

Co o svém vztahu s mladším mužem prozradila Lucie Bílá, se můžeš podívat ve videu:

25.10.2023 2:00| autor: Tomáš Erben vztahový kouč

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist