Flirtování očima vědy: Do vzájemné přitažlivosti zasahují naše geny i vůně kůže

Věříš tomu, že milostné vztahy navazujeme díky osudu či šťastným náhodám? Spadni na zem. Pravda je taková, že za vším stojí obranyschopnost, která od tebe odhání bacily, zatímco k mužům tě přitahuje!

flirt-1100x618.png Zdroj: Shutterstock

Že stačí jeden pohled a hned je ruka v rukávě? Ano, o takové sladké momenty, kdy se při náhodném setkání dva zamilují na „první dobrou“, není v romantických filmech, knihách ani písních nouze. Jenže je to takhle jednoduché i v reálném životě? Ani omylem. Podle odborníků jsou naše představy o lásce i intimitě vlastně úplně mimo, protože všechno je to mnohem složitější.

Genetika jako dohazovač? Přesně tak

Závěry britské studie, jež byly uveřejněny ve vědeckém magazínu Nature, hovoří jasně. Doslova a do písmene totiž sdělují, že každý člověk má svůj jedinečný systém leukocytových antigenů, který obranyschopnost využívá k rozlišování vlastních buněk od buněk nežádoucích virů a bakterií. Kromě toho, že se tyto látky bezpodmínečně podílejí na imunitních reakcích těla, překvapivě se „montují“ i do mezilidských vztahů, randění a zamilovanosti obecně. Jo, tak o tomhle se v červené knihovně fakt nepíše. Nejde ti do hlavy, jak to celé funguje? Vysvětlení je vlastně úplně banální.

Potvrzené pravidlo atraktivních protikladů

Výzkumníci oslovili celkem 254 náhodně vybraných párů, přičemž se zaměřili výhradně na jejich oboustrannou přitažlivost. Po sériích zdravotních i psychologických testů vyšlo najevo, že čím rozdílnější byl komplex zmíněných antigenů monitorovaných dvojic, tím větší dotyční projevovali touhu po rozmnožování. Jinými slovy, to nespecifická neboli vrozená imunita, která je vepsaná v lidské DNA, stojí za tím, jak silné pouto mezi dvěma lidmi vznikne. A co hůř, tohle není jediné tvrzení, kvůli kterému možná odhodíš růžové brýle, a to hodně daleko.

Přečti si také:

Vůně kůže? Ta za všechno může

Další překvapivý pohled na celou záležitost přináší uznávaná švýcarská socioložka Joelle Apter. Specialistka, která dlouhodobým i krátkodobým svazkům zasvětila již několik výzkumů, si troufá tvrdit, že klíčovou roli v seznamování jako takovém sehrává i tělesný zápach. Co ten s tím má společného?

„Láska na první pohled? Z vědeckého hlediska nic takového není a nikdy nebylo. Já osobně se domnívám, že jde hlavně o to, že můžeme toho druhého cítit. Tím zjišťujeme, jestli se nám zamlouvá jeho chemie. Každý má totiž svůj osobní tón vůně, který vnímáme podvědomě, když se s danou osobou setkáme tváří v tvář. O sympatie či naopak nesympatie se pak postará biologie a hlavně genetika,“ vysvětluje výše jmenovaná odbornice. Ta také dodává, že dámský tělesný pach do jisté míry ovlivňuje dlouhodobé užívání antikoncepčních pilulek, což flirtování a navazování vztahů podstatně zhoršuje.

No tedy, může dnes jít něco jednoduše?! Buď jak buď, romantické filmy nám nikdo nevezme! Ostatně, ve videu je přehled těch nejlepších. To kdybys náhodou měla náladu na televizní večer…

3.1.2024 12:00| autor: Lucie Feiková | zdroj: ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6333523/, ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8615518/

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist