Večerní zvyky, které signalizují, že žiješ v toxickém vztahu. Spěje tvůj vztah ke konci?

Myslíš si, že tvůj vztah klape jako švýcarské hodiny? Neříkej „hop“, dokud nepřeskočíš. Jisté večerní zvyky o tvém partnerství prozrazují i to, co se možná bojíš vyslovit.

toxicky-vztah1-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Momenty před usnutím jsou často obdobím stresu. Když si vyčistíš zuby a ležíš jen tak ve tmě, máš čas přemýšlet o tom, co tě trápí. Mozek ti každou vteřinou ukazuje, co je ještě potřeba dořešit, nebo s čím máš největší problémy. Pokud žiješ v toxickém, neprosperujícím vztahu, můžeš mít v hlavě ještě větší zmatek než obvykle. Podle psychiatrů, konkrétně těch z americké Pensylvánské univerzity, právě tahle večerní rutina na ledacos poukazuje. Opravdu z tvého partnerství nezmizela láska, soudržnost a úcta? Zrekapituluj, jak vypadá tvůj noční život…

Někdo z vás upřednostňuje telefon

Noc co noc bere tvůj partner mobil do ruky a před usnutím projíždí, co je nového na „fejsu“? To, že se své oblíbené večerní kratochvíle nevzdá, a nevěnuje ti svůj čas ani přesto, že tě za celý den neviděl, o něčem svědčí. Rozhodně už po tobě emocionálně a možná už ani fyzicky netouží tak jako dřív. Ve vztahu mu něco schází. Ale to se pochopitelně dá říct i o tobě, jestli brouzdáš na svém telefonu nebo tabletu. Kam se poděla vášeň nebo jen bezpečná, otevřená náruč? Kvůli moderní technologii se odcizujete každou minutou, a co víc, lustrování sociálních sítí vede k nedůvěře a žárlivosti a koneckonců i emoční nevěře. Přesně tohle vám oběma teď hrozí.

Hádáte se před spaním – často

Jedním z nejčastějších příznaků neprosperujícího a vyčpělého vztahu jsou neustálé hádky „o ničem“. Zapomněla jsi v koupelně zhasnout světlo, což partnera hrozně naštvalo tak, že se o tom už půl hodiny bavíte? Pokud ani jeden z vás nemůže jít spát, aniž by to tomu druhému „nedal sežrat“, přehodnoť, jestli takový vztah má cenu.

Nezajímá se o tvůj den

Vztahy jsou o přijímání a dávání. Rozhodně se tu ale nebavíme o materiálních věcech! Je jasné, že někdy ty nebo on nemáte náladu na rozhovory a výměnu informací. Zpozornět bys však měla v případě, že partner nevěnuje pozornost tvému životu a neprojevuje zájem dozvědět se, cos celý den dělala a zažila. I to je znamením, že něco není v pořádku.

Přečti si také:

Vyhýbá se intimitě

Jednou jsi dole, podruhé nahoře. Sex nemusí být primární činností a kratochvílí, která vztah vás dvou udržuje nad vodou, nicméně je jeho součástí. To znamená, že jestli se spolu nemilujete, a on se dotekům a kontaktu již delší dobu vyhýbá, aniž bys zaznamenala, že by měl nějaké zdravotní problémy nebo potíže v práci, visí ve vaší předsíni červená vlajka. Zajímej se, proč tomu je, pokus se otevřít upřímnou debatu. Přece si každý večer před spaním nebudeš jen číst…

Spíte co nejdál od sebe

Psychologové jsou toho názoru, že pokud se ty a tvůj partner před spaním vyhýbáte dotyku, byť letmému (pohlazení nebo polibek), poukazuje to na hořknutí lásky. Podobně to funguje i v případě, když si mezi sebou stavíte zeď z polštářů, nebo někdo z vás chodí spát na druhý konec bytu. Začátek konce signalizuje i to, pokud vedle svého přítele nemůžeš usnout, často se budíš a celkově ti vedle něj není dobře. Tvoje podvědomí ti našeptává, že něco není v pořádku. Měla bys to řešit?

Neexistuje zaručený způsob, díky kterému bys mohla s jistotou určit, zda tvoje večerní rutina je normální nebo zhoubná, nicméně věř svému úsudku. Koneckonců, jsi jediná osoba, která ví, co je pro vztah vás dvou to pravé.

Uvolnit se před spaním můžeš i s pomocí správných songů. Pusť si třeba tuhle kompilaci, třeba právě ona nabourá tvoje a partnerovy toxické večerní zvyky.

1.12.2023 2:00| autor: Lucie Feiková | zdroj: womenshealthmag.com, www.idiva.com, www.psychalive.org

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist