Smutný příběh čtenářky Věrky: Žila jsem s násilníkem

Obětí domácího násilí se může stát každá žena. Vzdělaná, krásná i úspěšná. Oběti mají jen jednu věc společnou – vybraly si nesprávného muže. Naše čtenářka Věrka (41 let) se s námi podělila o svůj smutný příběh. Vypraví o první facce, ponižování a bití, o zlomeninách i hospitalizaci v nemocnici. Dovolila nám ho zveřejnit.

zivot-s-nasilnikem-1-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Nikdy jsem nechápala ženy, co se nechají od chlapa mlátit. Říkala jsem si, že kdyby na mě nějaký muž zvedl ruku, jdu od něj. Ale nakonec jsem se i já stala obětí domácího násilí a dnes chápu, jak je to snadné. Chlap tě totiž nezačne mlátit ze dne na den, ale jde o dobře promyšlenou strategii. Nejdříve tě zbaví tvých přátel, pak podlomí sebedůvěru, postará se o to, abys byla na něm závislá, a pak teprve udeří. Navíc dokáže ženskou přesvědčit, že si facku zasloužila.

Dárky, pozornosti, překvápka

Měla jsem za sebou několik nepovedených vztahů, když jsem potkala Richarda. Šarmantního a galantního muže, který si mě dokázal rychle získat. To byly samé dárky, nečekaná pozvání na večeři, milé telefonáty. Někdy ale svou iniciativu přeháněl. Nebyli jsme spolu ani čtvrt roku, když byl při jedné návštěvě u mě v práci svědkem toho, jak mě za něco kárá šéf. Brala jsem to sportovně, protože jsem chybu opravdu udělala, ale mrzelo mě, že si ty výtky nenechal, až Richard odejde. Ten se mě okamžitě zastal. Křičel na mého šéfa, že takhle se ke mně nikdo chovat nebude, popadl mě za ruku a táhl pryč s tím, že dám výpověď, protože on se přece o svou přítelkyni dokáže postarat. A tak jsem přišla o práci. Neptal se mě, prostě to rozhodnutí udělal za mě. Mělo to mě to varovat. Jenže Richard to přece myslel dobře, takhle jsem obelhávala samu sebe a říkala si, že každá žena by chtěla muže, který jí snese modrý z nebe.

Jako ve zlaté kleci

Netrvalo dlouho a začali jsme spolu bydlet. Pochopitelně v jeho bytě. V tu dobu jsem přišla o své nejbližší, protože jsem pořád byla doma. Ne že by mě tam věznil, ale dokázal mě dokonale zmanipulovat. Když jsem se dohodla, že si vyrazím s kámoškou ven, dělal na mě psí oči, že prý si myslel, že budeme mít romantický večer a pak odněkud vytáhl krásný náramek a políbil mě. Kámošku jsem tedy zrušila s tím, že si s ní vyrazím jindy, ale vlastně k tomu už nedošlo.

Facku si zasloužím

Po půl roce jsem otěhotněla, a když se nám narodil syn, jeho moc nade mnou začala být větší a větší. Těžko se to vysvětluje, ale on prostě dokázal ze mě udělat neschopného blbce, který si ničeho neváží, a který chce všechno hezké, co je mezi námi, zkazit. Prala jsem, vařila, uklízela a pořád jsem měla pocit, že dělám málo. Vždy se totiž našlo něco, co bylo špatně. Připálená večeře, špatně umyté nádobí nebo nepovedený nákup. Měla jsem pocit, že si zasloužím jeho výtky. Vždyť má pravdu, zapomněla jsem koupit chleba, na skleničce byly opravdu šmouhy a vařit jsem moc neuměla.

Takže když přišla první facka za to, že jsem mu prý špatně vyprala košili, sklopila jsem omluvně oči. Jak kvůli mně na pracovní schůzce vypadal! Druhá facka přišla, když jsem se údajně koketně podívala na jednoho muže na ulici. Častoval mě nevybíravými nadávkami a já jsem opět uvěřila, že to byla moje chyba. Pak přišlo na řadu ponižování a podrývání sebedůvěry. Upozorňoval na mé nedostatky, kterých bylo po porodu dost. Vzhledem k tomu, že jsem se nestýkala s žádnými přáteli, tak jsem mu uvěřila. Byla jsem prostě ošklivá, nemožná a zcela na něm závislá.

Jsem neschopná. Kdo by o mě stál?

Když mi skončila rodičovská a já se chtěla vrátit do práce, klepal si na čelo, že jsem se zbláznila, kdo by o mě stál. Navíc vodění a vyzvedávání malého Ríši ze školky bylo na mně. Totálně mě vynervoval a namluvil, že se do práce už nehodím. Tak jsem zůstala doma a byla na něm dál finančně závislá a tehdy začal s fackami a ranami přitvrzovat. To už bylo ze mě klubíčko neštěstí. Bil mě vlastně pořád, ale vždy z jiného důvodu. Nebyla teplá večeře, bylo doma moc přetopeno nebo naopak zima, zbytečně utrácím a tak podobně. Jednou mě zbil, protože nemohl najít svou kravatu. Řval na mě, že jsem neschopná kráva, shodil mě v koupelně na zem a vší silou mi šlápl na prsty levé ruky. Tři mi zlomil.

V tu chvíli mi došlo, že musím od něj. Jenže on byl nejen lstivý, ale měl vše dobře promyšlené. Řekl mi, že jestli mě někdy napadne odejít, postará se o to, aby dostal našeho syna on. Že prý jeho kamarádi potvrdí, že jsem špatná matka. Pochopila jsem, že jsem v koncích. Kdo potvrdí mně, že tomu tak není? K nám domů nesměli ani mí rodiče. Soud by uvěřil jemu. Byl přeci tak šarmantní, měl plno přátel a vydělával. Já byla troska.

Přečti si také:

Opět na vlastních nohou

A tak jsem se nechala mlátit a pak přišel opět surový útok, po kterém jsem skončila v nemocnici. Ze strachu jsem řekla, že jsem spadla. Asi mi neuvěřili, ale nechali to být, a já bych se opět vrátila domů ke svému tyranovi, kdybych na nemocniční chodbě nepotkala svou kamarádku, které jsem tenkrát odmítla schůzku. Šla navštívit svou nemocnou matku. Když mě uviděla, vše jí došlo. Nenechala si ode mě nic namluvit a začala jednat. Zkontaktovala organizaci, která pomáhá obětem domácího násilí, a přestěhovala si mě i mého syna ke mně domů. Nenechala se vystrašit Richardovými výhružkami a dokonce na něj poslala policii. Přihlásila mě na setkání s dalšími obětmi domácího násilí, kde jsem pochopila, jak jsou všichni násilníci stejní a jak my, oběti, skáčeme na stejné finty. Vždyť všichni mají nějaký svůj problém, jsou v podstatě slaboši a na ženské si vylívají zlost. Došlo mi, že jsem se mu měla postavit už dávno. Ale nikdy není pozdě a já jsem teď silná a soběstačná žena. Našla jsem si práci, byt a někdy časem možná si najdu i muže. Tentokrát ale budu opatrnější.

Myslíš si, že ten tvůj má také sklony k násilí? Poznáš to snadno. Tady máš malý návod.

Deset signálů, podle kterých máš doma násilníka:

  1. Nestýkáš se s přáteli.
  2. I když máš doma pečlivě naklizeno, vždy ti něco vyčte.
  3. Dělá žárlivé scény.
  4. Musíš se zpovídat, kde jsi byla.
  5. Za všechno špatné můžeš ty.
  6. Nikdy nemůžeš odmítnout jeho plány.
  7. Z práce spěcháš domů, protože se bojíš přijít pozdě.
  8. Kontroluje ti mobil, poštu, maily.
  9. Namlouvá ti, že bez něj nejsi nic.
  10. Vyhrožuje ti nebo dokonce bije.

Pokud ses v těchto bodech našla, rozhodně neváhej a najdi pomoc dřív, než bude pozdě!

Skvělým pomocníkem pro všechny ženy, které prochází podobným osudem jako naše čtenářka, je aplikace, která rozpozná násilí. Víc si poslechni ve videu: 

23.10.2023 2:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist