Byl ti partner nevěrný? Rady odborníků, jak se vypořádat se zradou: Dej si čas a zapracuj na ztracené důvěře

Základem každého vztahu je především komunikace a důvěra. Partner by měl být někým, s kým se cítíš v bezpečí, komu můžeš důvěřovat. Máloco zamává s důvěrou ve vztahu tak moc jako nevěra jednoho z partnerů. Dosavadní představy o ideálním vztahu jsou pryč a v srdci zůstává hořkost zrady.

nevera-1-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Tři scénáře po nevěře

Když se lidé ptají, co mají dělat v případě, že je jejich partner podvádí,  překvapivě nehledají ani tak odpověď na to, zda nevěru odpustit nebo ne. Na to ostatně stejně žádné pravidlo neexistuje. Zda partnerovi nevěru odpustíš či nikoli, to je jen na tobě. Ta zásadní otázka nastává po tomto rozhodnutí: A co teď? Jak se s tím vyrovnat dál?

Psychologové z poradny Mojra pro tebe dali dohromady to nejdůležitější pro všechny případy – ať se rozhodneš ve vztahu setrvat, ukončit ho nebo stále ještě netušíš, co vlastně chceš…

Scénář č. 1: Když chceš dát vztahu ještě šanci

Důvěra: Pokud se rozhodneš ve vztahu zůstat, bude to chtít znovu začít pracovat na vzájemné důvěře. Žádné lži ani polopravdy. Buďte k sobě upřímní. Nastavíte-li si s partnerem jakákoli pravidla nebo hranice, měli byste je ctít oba.

Tlustá čára: Člověk není robot, a tak je jasné, že partnerovu nevěru z hlavy jen tak nevymažeš, pokud se ale rozhodneš dát vztahu ještě šanci, je třeba udělat za ní tlustou čáru. Pokud se k ní budeš stále vracet a bude opakovaným zdrojem hádek, váš vztah se nejspíše nikam neposune.

Pomoc odborníka: Rozhodnete-li se s partnerem na vztahu po nevěře pracovat, možná narazíte na to, že se vám to tak úplně nedaří. Ještě ale neztrácejte naději! Pomoci pak může psycholog  a párová terapie.

Scénář č. 2: Je konec!

Prostor pro emoce: Nemůžeš nevěru překousnout? Je to pro tebe konečná? Rozhodnutí je vždy na tobě. Každopádně nepotlačuj své emoce, naopak jim dej prostor. Klidně plač, křič, zanadávej si…

Čas: Emoce jsou rozhodně důležité, nicméně často vedou k unáhleným rozhodnutím. Na vše si proto dej dostatek času, nereaguj v prvotních emocích, zvaž všechny možnosti. Čas je také tvým nejlepším pomocníkem, který ti pomůže vyrovnat se s šokem, zklamáním a smutkem.

Scénář č. 3: Nevím, co mám dělat

Pro a proti: Ne vždy je situace úplně jasná. Někdy zkrátka nevíš. Risknout to a věřit znovu, nebo to raději úplně zabalit? Pokud si nejsi jistá, co vlastně chceš, zkus si sepsat pro a proti obou možností, poté si představ, že ses pro jednu z možností rozhodla: jak se cítíš?

Zkus a uvidíš: Mysli také na to, že žádné rozhodnutí nemusí být konečné. Ať už se rozhodneš tak či onak, vždy své rozhodnutí můžeš vzít zpět. Loučení tedy nemusí být definitivní, stejně tak nemusíš zůstávat ve vztahu, pokud tě partner znovu zklame.

Nespěchej na sebe: Nic nemusíš rozhodovat hned. Nech si čas a vše si promysli. Zhodnoť celou situaci, klidně se poraď s někým blízkým.

Přečti si také:

Pozor!

Ať už se rozhodneš jakkoli, měj na paměti, že do hry vstupují také další strany. Vztah je vždy o dvou lidech, v případě nevěry dokonce o třech. Pokud chceš za vztah bojovat a zachránit ho, je potřeba, aby stejnou snahu projevil také partner. Je také možné, že milenec/milenka nebude chtít o tvého partnera přijít a rozhodne se bojovat všemi možnými zbraněmi. Stejně tak se může stát, že zatímco pro tebe je nevěra partnera jasnou stopkou pro vztah, partner se bude snažit vztah za každou cenu zachránit a získat si tě zpět. Jedno je jisté, cesta k normálu nebude jednoduchá ani krátká.

Jak jsme na tom se sklony k nevěře podle znamení, si poslechni ve videu: 

 

24.10.2023 2:00| autor: online psychologická poradna Mojra.cz | zdroj: autorský článek PhDr. Michaela Miechová online psychologická poradna Mojra

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist