Jak to vidí chlap: Nedokážu už asi věřit mužům

Zklamání v lásce se asi někdy v životě nevyhnulo nikomu z nás. Jenže je zklamání a zklamání. Z jednoho se otřepeme a jdeme dál, z toho druhého se nám otřepat moc nedaří a přestaneme mít v další vztah důvěru. Stejně to má i čtenářka Renata a ptá se našeho chlapa, co s tím má dělat.

jak-to-vidi-chlap-1-1100x618.png Zdroj: Shutterstock

Dotaz čtenářky Renaty:

Dobrý den Tome,

je mi 50 let, ale podle svého okolí vypadám na méně a velice dobře. Jsem 10 let rozvedená a za tyto roky jsem měla jednoho milence (2 roky – v té porozvodové době jsem nebyla připravena na vážný vztah) a teď pětiletý vztah, o kterém jsem si myslela, že by mohl vyjít. Ale bohužel. Srdce miluje, ale hlava po všech podrazech říká už jasně NE! Velice jsem se zklamala a momentálně nejsem schopna lásku brát ani dávat. Vím, že to přebolí, ale co potom? Potřebuji k životu muže, ale jde vůbec rozpoznat, abych nenalétla? Říká se, že žena si vybírá muže, ale jak? Jak mám dát najevo sympatie muži, když nevím, zda je volný a aby to bylo přirozené? V mládí jsem za kluky nemusela běhat, oni běhali za mnou. No prostě to asi neumím a nechci ztrácet čas s ženatými nebo těmi, kteří si dělají jen zářezy.

Děkuji za odpověď, přeji hezké dny

Renata

Odpovídá Tomáš Erben:

Ahoj Rendo,

jelikož se ptáš chlapa, odpovím ti statisticky: byla jsi vdaná, předpokládám, že alespoň pár roků a za posledních deset let jsi měla co do činění se dvěma muži. Čili za možná pár dekád tři chlapi. Z čehož by se ještě pro účely průzkumu dal odečíst ten dvouletý milenec, který ani neměl figurovat ve vzorku chlapů na vztah.

Čili ses zklamala ve dvou lidech. Asi už víš, kam můj břitký sociální průzkum směřuje – že bys svůj postoj nemusela, nebudeš-li chtít, nijak dogmaticky zakládat na tomhle malém výběru. Tolik zklamání, o kterém píšeš ty, má za sebou většina z nás, možná už v mnohem ranějším věku.

Tím to ale nechci bagatelizovat. Třeba jsi nedbala tolik na kvantitu, zatímco ses zklamávala velice kvalitně, může být. Dát někomu pět let prostor na to, že ti opakovaně, dokola něčím ubližuje, je úctyhodná vytrvalost.

A teď trochu provokativní otázka – kdo má hlavní zodpovědnost za to, že se ti to tak dlouho a tak výživně dělo?

Možná že na tu mou provokaci zareaguješ tím, že jsem taky vůl, a proto se ho zastávám. ANEBO… na chvilku odvrátíš oči od textu v zamyšlení, že možná si opravdu většinu věcí, jako své hranice, svou cenu, koho do života pouštíme, kdo se k nám jak chová… určujeme sami.

A v tom je ta výborná zpráva. Ty, místo aby ses ve svém smutku proplížila další padesátkou, jsi natolik uvědomělá, že víš, co chceš. Chceš chlapa. Tak svým hormonům i srdci poděkuj, protože ony ti jsou zdroji tvé motivace. Chceš! Základ. A teď prostě koumat, jak dál. Myslím, že v první řadě bude fajn uvědomit si, že nehledáš otce svých dětí. Nebo někoho, předpokládám, kdo tě ekonomicky zabezpečí, jinak budeš hladovět. Nic tedy nemusíš, naopak všechno můžeš. Vybrat si úplně jiný typ chlapa, než cos zkoušela doposud. Zaexperimentovat s tím, ne všichni se musí podobat tvému bývalému manželovi. Může to být i docela dobrá hra, když získáš ten správný nadhled. Nejít do toho se smutkem a obavami, ale s nadšením. Kdo tě asi další čeká.

Přečti si také:

Možná se něco od tvého útlého mládí změnilo, ale určitě ne to, že my, kluci, chceme být těmi lovci. Tisíciletou genetiku nepřebijí ani ta klišé, že dnes jsou všichni chlapi neskutečně zženštilí. Ruku na srdce – neznám moc chlapů, za kterými by běhaly ženy. Vy máte daleko diskrétnější a mocnější nástroje. Takový pohled, kterým své vyjádření sdělíš jen tomu chlapovi, který je s to ho přijmout. Pokud ne, odrazí se od něj a ty, bez ztráty květinky, můžeš jít o dům dál. I my chlapi se chceme seznamovat. Jen protože se chvíli nic neděje, nepřestaňte nám, prosím, být těmi sladkými pevnostmi.

Má-li to stát za to. Jasně, setkáš se po cestě i se ženatými, možná většina bude stát o zářezy, ale v tom je ta hra. My, muži, se necítíme ublížení, že nás chcete pojmout do vztahu. Vás se stejně tak nemusí dotknout, že náš cíl je zase jiný. Zvesela se tím probírej, až se ta očekávání protnou. Jestli se octneš na rande se dvěma ženáči, můžeš se tomu zasmát, aniž bys ztratila iluze, a poupravit svůj algoritmus hledání. No… končím trochu chlapským přístupem .

Padesátileté kočky jsou vzácná a žádaná kategorie, řekl bych. Schválně, napiš mi, co za balíček takovému potenciálnímu chlapovi nabízíš. Možná budeš překvapená, když se nad tím zahloubáš, jaké všechny kvality tě napadnou. Pak budeš vědět, že jedině takhle adekvátního partnera k sobě chceš. Tím budeš mít cíl a usnadníš si tak váhání na cestě.

Jak jsme na tom se sexem podle horoskopu, si poslechni ve videu:

22.11.2023 2:00| autor: Tomáš Erben vztahový kouč

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist