Jak to vidí chlap: S partnerem si chceme užít každý s někým jiným

Ač to asi většina z nás nechápe, některé páry si vzájemně dávají svobodu, aby si oba partneři mohli občas užít s někým jiným a pak se zase spokojeně sejdou spolu doma. Možná ti to připadá přitažené za vlasy, ale přesně takový je dnešní dotaz čtenářky Jany na našeho chlapa…

chlap-1100x618.png Zdroj: Shutterstock

Dotaz čtenářky Jany:

Ahoj Tomáši,

s mým mužem už pár let zkoumáme možnosti toho, jak náš vztah více otevřít a dovolit si mít něco s někým jiným. Zatím se nám ještě nepodařilo najít zcela bezpečný způsob, jelikož dochází k menšímu, a někdy i zásadnějšímu ohrožení našeho jinak velice láskyplného vztahu.

Pro své i manželovo bezpečí jsem navrhla, že jeden i druhý budeme moci kdykoliv partnera od někoho jiného odvolat, abychom nezůstávali sami s případnou bolestí… Můj muž však argumentuje tím, že přeci tu ženu hned neopustí, že by to vypadalo, že poslouchá svoji ženu. No a já mu naopak říkám, že takhle se můžu dostat do většího klidu a menšího strachu, že přijdu o vztah a tím pádem mu v klidu více dopřát. A hlavně to beru tak, že náš vztah je primární, a tím pádem by měl mít přednost. Dokud se nerozhodneme ho ukončit. Co si o tom myslíš? Jak můžu svému muži vysvětlit, že mi jde o pocit bezpečí a ne o touhu ho ovládat?

Jana

Odpovídá Tomáš Erben:

Milá Jani,

to je moc zajímavý dotaz. Přiznávám, že pro mě, a věřím, že i pro spoustu čtenářek, je tvá otázka exkurzí do něčeho neprobádaného. Je jasné, že váš vztah musí mít obrovský náboj, který by vám leckdo asi mohl závidět. Zároveň, co je takhle nabité, může být i třaskavé. Proto celkem chápu, že to v tobě zároveň vyvolává obavy o pevnost svazku. Zvlášť když bys riskovala velkou lásku, kterou zmiňuješ.

Nemám svou zkušenost, neznám tvůj vztah, tebe, ani tvého muže. Proto, spíš než abych ti radil, položím ti pár dotazů, které si zkus zodpovědět a uvidíš, jestli tě někam navedou.

Co pro tebe obecně ve vztahu je moc důležité? Klidně si své priority sepiš na papír podle důležitosti. Zkus se co nejvíc vyvarovat klišé a jednat skutečně podle svého přesvědčení.

Co ti tenhle životní styl dává a co bere? Bere ti toho víc než tvému muži? Jste v rovnováze? Je jeden z vás, který spíš iniciuje a ten druhý se spíš přizpůsobuje?

Jak naplňuje tvůj sen o ideálním vztahu? Sedí na ty důležité priority, které jsi vyjmenovala?

Co bys mohla vylepšit? Je to ve tvých silách?

Jak si myslíš, že se cítí tvůj muž, pokud jsi to ty, kdo zrovna využívá své volnosti?

Můžeš jemu s něčím pomoci, aby on pomohl na oplátku tobě?

Jaký vidíš hlavní rozdíl mezi pocitem bezpečí pro tebe a tou touhou ho ovládat? Kdybys ho mohla víc ovládat, cítila by ses bezpečněji?

Co jiného, krom „červeného tlačítka“ (já ti volám, opusť jinou ženu a přijď ke mně – tak já si to mimochodem představuji, budu rád, když nám to třeba v diskuzi ještě lépe objasníš), by ti přivodilo pocit bezpečí?

V případě, že by tvůj muž na tenhle způsob odvolání přistoupil, cítila by ses naprosto bezpečně? Jak bezpečně na škále od jedné do deseti?

Čtěte také:

Tvůj text na mě působí poměrně pragmaticky. „Dokud se nerozhodneme náš vztah ukončit.“ Nejhorším scénářem, který by ti ohrožení ve vztahu mohlo přinést, je tedy jeho rozpad. Umíš se do té situace vžít? Jak by ses cítila? Když si v duchu představíš to nejhorší možné východisko, možná se ten strach umenší, protože právě obava často bývá horší než samotná realita.

No anebo se zkus, když jste oba tak osvícení, s jinou ženou podělit, abys viděla, že váš vztah zůstává primární. Tím si to osaháš, nebudeš nic domýšlet a budeš v klidu.

22.2.2023 12:00| autor: autorský článek Tomáš Erben

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist