Jak poznat, že ti někdo lže? Super manuál na odhalení lháře

Co znamená, když ti ten tvůj při rozhovoru kouká přímo do očí a kamarádka zase přehnaně gestikuluje rukama? Odpověď je jasná – oba z tebe dělají blbce a bez výčitek svědomí ti lžou, až se jim z pusy práší! Jak to poznáš?

jak-poznat-lhare-1100x618.png Zdroj: Shutterstock

Jak bezpečně odhalíš každého lháře?

Nalijme si čistého vína. Dnes lžou tak nějak všichni a kdo tvrdí, že nelže, kecá taky. Chceš znát zaručený způsob, jak odhalit pachatele při činu, aby ti nevěšel bulíky na nos? Žádný problém, jeden bychom měli. A je dokonce posvěcený vědou! Vzešel totiž z jedné hodně netradiční studie…

Největší tma je vždycky pod lampou

Nový americký výzkum provedený na univerzitě v Michiganu se lhaní jako takovému podíval pod pokličku. Tamní výzkumníky zajímala především jednoznačná gesta těch, kterým pravdomluvnost absolutně nic neříká. No sláva, konečně průzkum, který se hodí! Vykutálení vědci však neztráceli drahocenný čas s nějakými dotazníky, takže se pro potřebná data vydali přímo ke zdroji. Respektive na místo, kde se mlží o sto šest – k soudu! Co se dělo potom?

Klam versus realita

Už po pár přelíčeních s vysokou účastí bylo jasné, že na této půdě se to výmysly jen hemží, vždyť co by obžalovaní neudělali pro podstatně menší tresty, že? Pak už jen stačilo analyzovat získané poznatky a unikátní příručka na rozpoznání lháře poprvé spatřila světlo světa. Takže, jak přesně se chová „žvanil“? Na tohle si dej velký pozor…

1. Oční kontakt, výstražné znamení

I když by se mohlo zdát, že ukecaný člověk se při hovoru raději zaměří na špičky svých bot, opak je pravdou. Čím déle ti dotyčný zírá do očí, tím větší je pravděpodobnost, že z tebe dělá blbce. A důvod je jasný!

„Lháři se logicky snaží vypadat co možná nejpřirozeněji. Proto racionálně využívají vše, co zdůrazňuje jejich důvěryhodnost a soustředí se na oční kontakt,“ vysvětluje profesorka psychologie působící na Michiganské univerzitě Rada Mihalcea.

2. Podezřelé zvuky jako hra o čas

Když tvůj společník v jedné větě řekne třikrát „hm, ehm, nebo oh“, nekouká z toho nic dobrého. Tohle jsou totiž učebnicové znaky signalizující lež jako věž! Podvodník si při jejich vyřčení zatím chystá argumenty, které na tebe vybalí.

„Když říkáte pravdu, používáte v dialogu slova rozumná a logická. V opačném případě vám však z úst mohou vyklouznout nekontrolovatelné zvuky, což je vlastně promyšlený krok, který narychlo pomáhá vytvořit další strategii,“ říká výše zmíněná odbornice.

Čtěte také:

3. Divadlo v podobě neverbálních projevů

Přehnaná gestikulace rukou, ohnutá záda, zkřížené nohy… Jo, řeč těla dokáže mnohé naznačit. A v tomhle případě si můžeš být jistá, že máš co do činění s pokrytcem upravujícím skutečnosti pro vlastní dobro.

Má to co dělat s tím, že lhář se vlastně snaží lež postavit. Ve většině případů potřebuje během hovoru obě ruce, jež dávají vytvořenému a pestrému příběhu patřičný důraz,“ varuje Rada Mihalcea, na kterou si falešní jedinci rozhodně nepřijdou! Uznej sama, že tenhle spolehlivý manuál vniveč nepřijde…

Co ty na to, myslíš, že na těchto signálech vážně něco je? A jestli chceš být v odhalení lháře ještě jistější, podívej se na video a vtipnou scénku ze seriálu Teorie Velkého Třesku, ta mluví fakt za vše!

 

12.10.2023 2:00| autor: Lucie Feiková | zdroj: Rada Mihalcea

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist