Jak to vidí chlap: Nikdy mi neřekl, že mě miluje

Asi každá žena touží slyšet od svého milovaného ta dvě slůvka. Vyznání lásky, které zahřeje u srdce a dodá jí jistotu ve vztahu. Jenže, co když se muž nemá k tomu, aby ti řekl „Miluji tě“? Stejný problém řeší čtenářka Katy a ptá se našeho chlapa, Tomáše Erbena, na radu.

jak-to-vidi-chlap-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Dotaz čtenářky Katy:

Dobrý den,

mám přítele a jsme spolu už rok, ale on se pořád nevyslovil… Ta dvě pro mě moc důležitá slůvka – miluji tě. Nevím, co mám dělat. Co s tím?

Děkuju Katy

Odpovídá Tomáš Erben:

Milá Katy,

šel bych na to chlapsky, analyticky – vylučovací metodou. Jsou dvě možnosti. Buď tě nemiluje, anebo ano. Myslím, že když si tohle uvědomíš, spadne z tebe minimálně břímě nějaké nejistoty. A potřeby něco udělat, abys to rozštípla.

Je zajímavé, že pro ženy jsou tahle dvě slůvka tak zásadní. Přitom jsme to my, chlapi, kteří jsme poměrně zabednění, odstíny lidských emocí chápeme asi podobně, jako že je barva buď červená nebo modrá, nic moc mezi tím. Samozřejmě nejsi jediná žena, která tohle kouzelné slovní spojení žádá slyšet. Jako by to mělo být nějaké ujištění, vytržení z nejistoty. Jako podpis smlouvy. A přitom se tím fakticky nic nezmění. Ta půlvteřina vyslovení nemá žádnou vyšší moc překonat, přerovnat to, co se odehrává po celou dobu vztahu. Není ve tvé otázce schovaná nějaká významnější nejistotka?

Zkus se sama sebe zeptat, jaký význam to má v důsledku pro tebe. Docela by mě to zajímalo, protože mi tím vlastně, pokud sáhneš dost hluboko do svého nitra, dokážeš vyjasnit i mou úvahu. Napiš mi, pokud se k něčemu dobereš. Co se tím pro tebe změní?

Vrátím se k té vylučovací metodě. První možnost je, že tě nemiluje. A představ si, že si to přeci jen vydyndáš a nějak ho přiměješ své vytoužené „miluju tě“ říct (když se ve svém krátkém dotazu ptáš „co dělat“, zní to, jako že bys ho do těch slůvek klidně i vmanévrovala. Kdybych ti snad dal nějakou účinnou radu, jak to udělat), pak uslyšíš lež. Možná tě to na chvíli uspokojí, on tě tím odbyde. Představila sis to?

Anebo tě miluje. Jenže při troše filosofování „co to vlastně to milování je?“, „ta Katy, ta mě asi jasně miluje, ona ví, když mi to tak často a tak nadšeně říká“… Prostě tomu neumíme, nebo nechceme dát tu nálepku. Polovina žen, která se na mě obrací, se se zlou potáže ve chvíli, kdy svého partnera tlačí k nějakému závazku. „Tak jak to s námi tedy je?“, „Chodíme spolu nebo ne?“, „Co pro tebe znamenám?“… moudré ženy se neptají, neutahují smyčky a užívají si náklonnosti, které se jim dostává. Nikdo tvého přítele nenutí s tebou být, dělá to ze svobodné vůle. Každý nový den, každou chvíli s tebou je, protože chce.

Čtěte také:

Ještě existuje třetí možnost, že si svým citem není jistý. V takovém případě je tvé chování asi nejkritičtější, protože jsi na pomezí, ve kterém se rozhoduje, do které z předchozích dvou kategorií spadneš. Respektive spadnete. Jestli do tebe zamilovaný je, pak jsi asi v suchu, jestli jasně není, vaše společná budoucnost je nejspíš dost nevalná. Ale pokud tápe, což je po roce pořád klidně možné, protože vztahy, a s nimi i pocity, se přeci vyvíjí, pak ti doporučuju se uvolnit a unášet se na vlně hezkých okamžiků. Jestli něco skutečně MŮŽEŠ UDĚLAT, pak je to tohle.

Rozumím ti, nemysli si, že ne. V kolika komediích už zaznělo „já tě tak miluju“, „jéé, děkuju“. Jenže každý máme jiný způsob vyjadřování lásky. Dokonce existuje kniha, myslím nazvaná Pět jazyků lásky. Nečetl jsem ji, ale zkus to ty. Ve zkratce hovoří o tom, že každý, asi podle založení, výchovy… jsme zvyklí vyjadřovat lásku jinak. Někdo o ní mluví, jiný dělá zamilovaná gesta a projevuje náklonnost činy, další své emoce zase vyjadřuje fyzicky, potřebou s tím druhým být neustále… Pointa je, že nemusíte mluvit stejným jazykem, abyste se mohli milovat. To uvědomění ti pak postačí ke klidu.

A jak to vnímáš ty? Cítíš se ve vztahu jistá i bez hmatatelných důkazů? Máš potřebu posouvat vztah někam dál? Znáš svůj jazyk lásky? Co bys Katce poradila ty? 

Jestli potřebuješ sama něco nutně probrat, ozvi se mi na info@tomaserben.cz nebo tel. 730 803 353.

text: Tomáš Erben, vztahový kouč, foto: shutterstock, Tomáš Erben

29.9.2022 2:00| autor: Tomáš Erben

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist