Největší mýty o manželství, kterým bys neměla věřit

Máš pocit, že jediná cesta k harmonickému vztahu a celkové milenecké pohodě vede přes pravdomluvnost, absenci hádek a romantické večery při svíčkách? Tak na tuhle ideu rovnou zapomeň, všechno je jinak!

manzelstvi-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Co nevidět se staneš vdanou paní? Pak určitě ze všech stran posloucháš cenné rady, jak si pojistit partnerské štěstí, a co v manželství nedělat, aby to nemělo drtivé následky. Jde ti z toho hlava kolem? Dej si pozor, ne všechny pokyny jsou pravdivé. Které mýty můžeš zvesela hodit za hlavu? Nech si poradit od zkušených!

Mýtus č. 1: Pravdomluvnost je nejlepší politika

Zapomeň na přísloví, že s poctivostí nejdál dojdeš a že lež má krátké nohy. V každém vztahu přijdou chvíle, kdy pravda potřebuje trochu „učesat“. Třeba když se tě tvůj protějšek zeptá, co si myslíš o jeho nově objevené vášni ke hře na kytaru. Zní to sice jako tahání kočky za ocas, ale copak tohle můžeš říct nahlas?

„Existuje hodně věcí, které mohou být pro vašeho partnera úžasné, a dělá je s radostí. Jisté malé lži ochrání jeho pocity,“ radí americká terapeutka a autorka úspěšných knih o manželství Terri Orbuch na svém blogu s tím, že malé mlžení skutečnosti není až takový hřích.

Mýtus č. 2: Nechoď spát dřív, než po hádce nastane příměří

Tradiční moudrost praví, že když dvojice uléhá do postele rozhádaná, bojový stav zajistí bezesnou noc a dusno minimálně na týden. Taky sis vždycky myslela, že je to tak? Chyba lávky!

„Když jste rozrušení a podráždění, je téměř nemožné vyřešit vzniklý problém efektivně. Ve skutečnosti je hodně pravděpodobné, že řeknete něco, co vás později zamrzí. Následující ráno ale budete odpočatí a lépe naladění k vyřešení vašeho sporu,“ vysvětluje zmíněná expertka na lásku. A když už jsme u toho…

Mýtus č. 3: Časté výměny názorů přivedou vztah do záhuby

Rozepře rozhodně nejsou znakem špatného manželství. Ten, kdo to tvrdí, kecá! Po pravdě – je to přesně naopak, i když to může znít poněkud divně. Bouřky jsou prostě potřeba! A stejně to vidí i koalí páreček, který ti ukáže, jak to chodí ve zvířecí říši…

Hádky a argumenty jsou důležitou součástí zdravého partnerství. Dokonale odhalují problémy, na kterých opravdu záleží. Má to však jedno pravidlo – ať už se dohadujete o penězích, nebo o neschopnosti přesunout hrnek od kávy do myčky, vždy zachovejte úctu k druhé osobě a vyslechněte si její názor,“ doporučuje britský vztahový kouč, ve svém bestselleru Mám tě rád, ale zamilovaný už nejsem, Andrew G. Marshall.

Přečti si také:

Mýtus č. 4: Místo televize si udělejte čas na sebe

Jó, vždycky se říkalo, že by se dvojice měla zříct vší techniky a televizi raději vůbec nezapínat – vždyť je to zlo, které brání v komunikaci! I tahle rada má pořádně velké trhliny, na které upozornila jedna nedávná studie. Její závěry totiž naznačují, že společné sledování filmů vztah jen posiluje. Vědci jsou také toho názoru, že tahle činnost je prospěšná hlavně pro páry bez přátel. Televizní postavy prý nahradí reálný sociální kruh, což prospívá sbližování. Takže houby večeře při svíčkách, lepší efekt má seriál a miska popcornu!

A tady máš hned tip na jeden seriál:

 

18.10.2023 2:00| autor: Lucie Feiková | zdroj: americká terapeutka a autorka úspěšných knih o manželství Terri Orbuch, vztahový kouč Andrew G. Marshall

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist