Vitamíny ve formě doplňků stravy. Opravdu je k životu potřebuješ, nebo je to jen nafouknutá bublina?

Na internetu na tebe neustále skáče obrovské množství článků a reklam, které ti nabízí hromadu doplňků stravy, které si prý potřebuješ nutně zakoupit, abys byla zdravá a tvé tělo správně fungovalo. Je to ale opravdu tak, nebo je to jen snaha dostat z tebe peníze?

vitaminy-2-1100x618.png Zdroj: shutterstock

Naše tělo vitamíny potřebuje, ale…

O tom, že naše tělo ke správnému fungování vitamíny potřebuje, není pochyb. Vitamíny spolu se sacharidy, tuky a bílkovinami slouží jako katalyzátory biochemických reakcí, jsou nesmírně důležité pro obnovu a výstavbu tkání, je dokázáno, že zpomalují proces stárnutí a hlavně posilují imunitní systém.

V rámci fungování lidského těla rozlišujeme základních 13 typů vitamínů, které ještě dále dělíme na vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E, K), které se v lidském těle ukládají v játrech a můžeš se jimi předávkovat. Dále pak vitamíny rozpustné ve vodě (vitamíny skupiny B – B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 A B12 a vitamín C), ty se v našem organismu neukládají a nadměrné množství je vylučováno ve formě moči, proto je potřeba je pravidelně doplňovat.

Nedostatek vitamínů ti může způsobovat nejrůznější komplikace související se zdravím, ale i nadbytek, zejména vitamínů rozpustných v tucích, může působit na náš organismus také negativně. Proto je nutné v tomto směru udržovat jistý balanc. Není v našich silách si kontrolovat jednotlivé denní dávky všech vitamínů, takže základem správného příjmu vitamínů by měl být náš jídelníček, který by měl být velmi pestrý a obsahovat především dostatek ovoce, zeleniny, ale i dalších potřebných potravin, jako jsou vejce, popřípadě kvalitní maso, ryby nebo celozrnné pečivo.

Když vitamíny tělu chybí

Když tělo vitamíny nepřijímá, dochází k takzvané hypovitaminóze, kdy tělu chybí konkrétní vitamín, případně k avitaminóze, kdy tělu chybí vitamíny kompletně. Nedostatek vitamínů poznáš podle oslabené imunity, často se potýkáš s nachlazením a skolí tě kdejaká viróza, s nedostatkem vitamínů v těle přichází také únava, kožní problémy, bolest kloubů a svalů i po sebemenší námaze, nesoustředěnost nebo třeba poruchy vidění.

Přečti si také:

Ačkoliv máme dnes skvělé možnosti, jak si udržovat zdravý životní styl i jídelníček, stále jsou u zdravých lidí některé vitamíny nedostatkové. V zimních měsících tomu tak je zejména u vitamínu D, který normálně čerpáme ze slunečních paprsků, ten se vyplatí dodávat ve formě doplňků stravy. Další, kdo by neměl zapomínat na doplnění vitamínu ve formě doplňků stravy, jsou příznivci nejrůznějších výživových stylů, jako je třeba veganství nebo vegetariánství.

Pokud mezi zmíněné skupiny patříš, pak mysli na to, že je potřeba tělu dodávat vitamín B12, který se nachází zejména v živočišných potravinách. Pokud víš, že tvůj jídelníček není úplně ideální a ke zdravému životnímu stylu má daleko, pak věz, že nakoupit si hromadu doplňků stravy není řešení. Ideálním řešením je upravit svůj jídelníček, protože potraviny obsahující potřebné vitamíny často obsahují další zdraví prospěšné látky a jsou v tomto ohledu rozhodně vhodnější volbou.

Když doplňky stravy, tak po jakých sáhnout?

Pokud víš, že svému tělu ze stravy vitamíny nedopřáváš, pak je samozřejmě vhodné po nějakých doplňcích sáhnout. Dbej však na to, abys je dobře užívala. Nejvhodnější způsob přijímání vitamínů v tabletkách je získávat zvlášť vitamíny rozpustné ve vodě (vitamíny skupiny B a vitamín C), které by se měly přijímat na lačno, zatímco vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E, K) bys měla přijímat zásadně po jídle, protože přijímání společně s tuky zvyšuje jejich vstřebatelnost.

Často se prodávají vitamínové komplexy, které obsahují kompletní spektrum vitamínů, což může senzitivnějším lidem způsobit žaludeční potíže. Důvodem potíží je právě to, že se každá skupina má podávat jinak – některé na lačno, jiné před jídlem, další po jídle. Záleží pak už čistě na tobě, v jaké formě si vitamíny pořídíš, jestli ve formě tablet, želatinových kapslí či rozpustné ve vodě.

I když je to mnohem jednodušší sáhnout po krabičce s pilulkami, jedno je jisté, nejvhodnější formou příjmu vitamínů je dopřávat tělu vitamíny v podobě pestré stravy v nutričně hodnotných potravinách.

 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist