Sezóna šípků je tu! Opravdu posilují tvé zdraví a umí zatočit s podzimním nachlazením?

Taky už tě štve, jak kolem tebe neustále všichni kašlou a smrkají? Dnes ti poradíme báječný způsob, jak se vyhnout typickým podzimním virózám. Pošli je k šípku!

sipky-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Šípek neboli růži šípkovou zná snad úplně každý. Dnes ti představíme všechny jeho přednosti a na závěr přidáme ještě chutný recept na báječný šípkový likér, který je jako stvořený pro chladné podzimní dny.

Pro zdraví i v kuchyni

Šípky jsou využívány jako potravina i léčivo. Průmyslově se u nás nepěstují, protože jejich spotřebu bohatě pokryjí planě rostoucí šípkové keře dosahující výšky asi dva metry. Šípek najdeš na okrajích lesů, podél cest a v houštinách. Jde o nenáročnou a skromnou plodinu, ale běda tobě, pokud by sis jej chtěla přesadit domů. Má totiž sklony nekontrolovatelně růst a velmi rychle dokáže zaplevelit celou zahradu.

Kdy a jaké plody sbírat?

Při jejich sběru spojíš příjemné s užitečným. Nejen že si užiješ příjemnou podzimní procházku, ale ještě navíc uděláš něco pro své zdraví. Sbírej ale jenom vyzrálé a pěkně vybarvené šípky, ideálně v období prvních podzimních mrazíků, kdy jsou plody nejsladší. Nejčastěji mají červenooranžovou až červenou barvu, ale výjimkou nejsou ani černofialové plody. Pokud se vydáš na sběr šípků, vyraz za suchého a slunného počasí. Právě tehdy totiž plody obsahují nejvyšší obsah vitaminu C, pro který je šípek tolik ceněný. Vyhni se však přezrálým a vlhkým plodům, ty by mohly rychle zplesnivět. A jistě by se nejednalo o ušlechtilou plíseň.

A co s nimi dál?

Poté, co si je přineseš domů, je usuš v troubě při teplotě cca 60 stupňů a nech pomalu vychladnout. Po vychladnutí je přendej do vzduchotěsné nádoby, kde vydrží zhruba rok. Tedy za předpokladu, že je budeš skladovat na tmavém a suchém místě. Ale pozor, k sušení se hodí jenom takové plody, které nejsou přemrzlé.

Přečti si také:

A proč je šípek tolik oblíbený?

Mezi jeho největší zdravotní benefity patří vysoký obsah vitaminu C. Proto je skvělým prostředkem pro posílení imunitního systému. Dále obsahuje vitamin A, ale i vitaminy B, K a P, neboli rutin, který pomáhá zpevnit cévy. Díky tomu jsou šípky velkým pomocníkem např. při léčbě paradentózy. Mezi další látky, které obsahují, patří také železo, fosfor, vápník a draslík. Na lidský organismus působí šípek velice příznivě, jeho účinky popisuje už anglosaský herbář z 11. století. Po staletí býval nedílnou součástí lidového léčitelství. Má blahodárné účinky na močové cesty, působí močopudně a pomáhá při léčbě zánětu ledvin. Kromě toho také snižuje „zlý“ cholesterol a používá se jako podpůrný prostředek při léčbě aterosklerózy, ledvinových a žlučových kamenů a při nejrůznějších kolikách. Jeho užívání má význam také při chudokrevnosti. A ještě ke všemu zázračně odvádí z organismu škodliviny.

Z jeho dužniny si můžeš uvařit čaj, který je obzvlášť na podzim a v zimě tím nejcennějším zdrojem vitaminu C. Kromě toho se z plodů šípku vyrábí marmelády, kompoty, vína, likéry, nebo sirupy. Kdo holduje zvěřině, jistě zná chutnou šípkovou omáčku, podávanou např. ke kančímu masu. Určitě si vzpomeneš na film Slavnosti sněženek, kde je předmětem sporu právě to, jak připravit divočáka. Se šípkovou! Se zelím!

A na závěr připojujeme slíbený recept:

Šípkový likér s citronem a pomerančem

Budeš potřebovat tyto ingredience:

  • 0,5 kg šípků
  • šťáva a kůra z 1 pomeranče
  • šťáva a kůra z ½ citronu
  • 1 litr vodky
  • skořice, hřebíček
  • cukrový sirup (ten připravíš svařením jednoho hrnku vody s cukrem)

A jaký je postup? V první řadě musíš očistit šípky od stopek a okvětí. Je s tím trochu práce, ale výsledek stojí za to. Očištěné šípky vlož spolu s kůrou z pomeranče a citronu do skleněné nádoby, zalij alkoholem, nádobu zakryj a nech luhovat minimálně 1 týden, ale klidně i déle. Potom sceď šípky, přidej do vzniklého nálevu šťávu z citronu a pomeranče, smíchej s cukrovým sirupem a nech krátce povařit. Po vychladnutí přelij do nějaké pěkné ozdobné lahvičky a máš dárek k Vánocům jako hrom. Je ale docela klidně možné, že na likér budeš tajně chodit do spíže tak dlouho, až budeš muset udělat novou várku. Může tě ale utěšovat, že jsi udělala něco pro své zdraví, tedy když si odmyslíš ten litr vodky.

Tak jak ty? Se šípkovou nebo se zelím? 🙂

text: autorský článek Alena Haas Kubátová, Foto: Shutterstock.com

 

15.9.2022 3:00| autor: Alena Haas Kubátová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist