Otok, opar, popraskané koutky? Podle rtů poznáš, co ti chybí

Polibky? Rtům bychom měli poděkovat za víc. Upozorní tě totiž, že už je čas vyhodit starou rtěnku, nebo že máš trable se slabou imunitou. Vyznáš se v jejich varovných signálech?

rty-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

To by bylo něco! Místo návštěvy doktora se jen tak mrknout do zrcadla a hned vědět, o co jde?! Počkat, to není jen takové tlachání. Stav tvých rtů je opravdu něco jako radar. Všímej si, co se s nimi děje a odhal diagnózu. Značka: Na počkání.

1. Otok jako „mega duck face“

Tvá ústa jsou najednou větší než obvykle a taky pěkně brní. Velká nepříjemnost a peklo na zemi. A co se děje? Stihla tě alergie jako vyšitá! Buď jsi měla k obědu něco, co tvoje tělo nemůže ani cítit, nebo za to může starší a prošlá kosmetika. Rtěnky, lesky, balzámy, zkrátka všechno, co používáš ke krášlení. Asi není od věci zkontrolovat poklady kosmetické taštičky a jejich spotřební lhůtu. A to hodně rychle!

2. Praskliny v koutcích a suchý zip

Nevrhla ses náhodou v poslední době na dietu? No, tak to jsme doma! Radikální hubnutí mnohdy znamená, že se připravuješ o důležité živiny, které ti běžná strava poskytuje. Jenže ty jsou pro tělo klíčové a jejich nedostatek se projeví právě na rtech. Jsou v první linii!

Máš pocit, že když zavřeš pusu, rty už od sebe kvůli suchu neodlepíš a popraskané koutky tě bolí jako čert? Podle přední americké dermatoložky Diane Madfes ti pravděpodobně schází železo, zinek, vitamín B3 nebo vitamín B6.

Protože nám počasí přeje, máme pro tebe variantu, jak si dopřát pořádnou dávku zmíněného železa a zinku. Co třeba takové grilování? Dej si steak z červeného masa! To je jeden z nejbohatších zdrojů. Pokud nejsi moc nakloněná téhle pochoutce, stejný efekt bude mít i svačinka v podobě lososa, vajec a listové zeleniny.

3. Opar jako pětikoruna

Asi se shodneme na tom, že mít opar je něco jako nejtvrdší trest. Navíc ten blázen se vždycky objeví, když se to hodí nejméně. Před pracovním pohovorem, nebo když se chystáš na důležité rande. Proč se to děje? Keith Arbeitman, estetický zubní lékař a dermatolog v jednom, který působí na jisté newyorské klinice, je toho názoru, že opary způsobuje stres a fyzické vypětí. Ovšem nutno dodat, že tímhle způsobem může volat o pomoc i imunita, protože je v ohrožení. Další spouštěče těchto kulatých prevítů jsou nachlazení, vysoká teplota nebo menstruace.

Rada nad zlato? Chce to trochu zvolnit, a pokud to alespoň trochu jde, nestresovat se. K tomu konzumovat doplňky stravy posilující obranyschopnost – a brzy budeš zase k zulíbání!

4. Odlupující se šupinky kůže

Vypadat jako vysušená treska? To nechceš! Ke všemu si nemůžeš pomoct a kůži si ještě neustále okusuješ, protože tě tam šíleně rozčiluje. No, každý má nějaký zlozvyk, co si budeme vyprávět. Jenže co si raději posvítit na příčinu a nezhoršovat důsledky?

Keith Arbeitman upozorňuje, že za bídnou vlhkostí rtů stojí buď studený vzduch (což je teď trochu pasé), ale i to, že jsi strávila příliš mnoho času na slunci a vybodla ses na odpovídající příjem tekutin. Jsi dehydrovaná. No jo, opět jsme u pitného režimu. Na něm to tady stojí a padá. Takže pít, pít a zase jenom pít…

Zdravé a sexy rty jsou dneska naprostý základ existence. Nevěříš? Bez pověstného „duck face“ se totiž už pomalu kde kdo ani nevyfotí. Mrkni na tyhle kachní selfie. Některé jsou teda dost brutální!

A co ty? Už ses někdy setkala s těmito varovnými signály? Napiš nám o tom do diskuze pod článkem, budeme se těšit na příspěvky!

Foto: Shutterstock.com,

9.6.2021 2:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist