9 důvodů proč je slunce zdravé

Slunce už konečně vykouklo zpoza mraků. Většina z nás vítá léto s nadšením, ale i obavami z čím dál škodlivějších slunečních paprsků. Ale sluníčko působí na lidské zdraví i velmi pozitivně, jen platí, že méně bývá více.

O škodlivosti slunečního záření, které je s příbývajícími lety čím dál silnější a o tom, že je záhodno nosit sluneční brýle, klobouky a mazat pokožku krémem, ví každý. Ale také se říká, že slunce léčí. Máme pro vás 9 důkazů, že je toto tvrzení pravdivé.

Posiluje zuby

Podle některých studií vám slunce vylepší úsměv. Nedostatek vitaminu D, který pomáhá tělu produkovat sluníčko, totiž může způsobit záněty dásní, paradontózu a kazy.

článek

Kontroluje tělesnou teplotu

Když si zvykneme na horké počasí, naše tělo se začíná efektivněji potit. Pocení je přitom nezbytné, protože pomáhá organismus ochlazovat.

Posiluje zrak

Samozřejmě je nezbytné chránit oči před slunečními paprsky brýlemi. Déčko ale může zrak i ochránit například před makulární degenerací, která je spojena s vyšším věkem.

Chrání před rakovinou prsu

Kanadští vědci z torontské univerzity přišli na to, že ženy, které tráví více času na sluníčku, jsou méně ohroženy některými druhy rakoviny, včetně rakoviny prsu. Riziko se snížilo konkrétně u žen, které se vystavily od dubna do října slunečním paprsků na dohromady 21 hodin.

Zlepšuje sex

Slunce zvyšuje produkci mužského pohlavního hormonu testosteronu. Síla mužského libida je silně ovlivněna tím, kolik má tělo vitaminu D. A tak mají pánové větší chuť na sex v červenci než v březnu.

článek

Pomáhá vyčistit tělo

Více slunečních paprsků usnadňuje játrům detoxikaci. Ta je důležitá například, berete-li léky.

Snižuje riziko rakoviny ledvin

Muži, kteří jsou častěji na sluníčku, jsou méně ohroženi rakovinou ledvin, konkrétně o 38 procent. Potvrzuje to studie amerických vědců, za vším lze hledat opět vitamin D.

Posiluje imunitu

Sluneční svit dává imunitnímu systému sílu v boji s různými infekcemi a viry. Slunce posiluje T buňky, které jsou potom odolnější.

Snižuje tlak

Po dvaceti minutách na sluníčku začnou cévy vylučovat nitrický oxid – chemickou látku, která snižuje krevní tlak a tím i riziko infarktu či mrtvice.

Foto zdroj: profimedia.cz

19.6.2013 10:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist