Piha nebo rakovina?

Je tu léto v plném proudu a s ním i typické letní hříchy na pleti a kůži. A hlavně na pihách a pigmentových skvrnách… Zpytujete svědomí, zda je nějaké to letní spálení neposunulo do kolonky „rakovina“?

Stát se to může, ale děsit se předem, je zbytečné. Náš článek by měl objasnit základní informace.

Pih přibývá

Osobně mě velmi překvapil fakt, že pihy se tvoří i v průběhu života, a to nejen na těle, ale třeba i ve vlasech. Pigmentové skvrnky mohou být stejně tak světle hnědě jako zcela tmavé. Pihovatí či zrzaví jedinci mají ke vzniku nových pih větší sklony.

Podezřelé bývají častěji nové

Většina nebezpečných nádorů vzniká na nepigmentované kůži, čili jsou to útvary zcela nové. Takže i těmto novým pihám je dobré věnovat pozornost a máte-li jakoukoliv pochybnost, zajděte na kožní, kde vám pihu zkontrolují. Raději 100x zbytečně, než 1x pozdě.

Podezřelé pihy

Je zažitým pravidlem, že na kožní se chodí především s krvácejícími znaménky. To však bývají spíše pozdní stadia, s výjimkou znamének, u kterých krvácení vyvolalo zranění. Samovolně krvácející znaménko je již vážným stavem.

Prvotními znaky mohou být například tyto úkazy:

–   pokud ztrácí pigment po okraji, vypadá rozpitě
–   znaménko se zvětšuje
–   začínají na něm být různá načervenalá ložiska
–   mění se jeho struktura, začíná být hrbolatě plastické

Větší riziko vzniku rakovinového bujení je u znamének v průměru větších než 0,5 cm a tmavších barev, hnědočerných.

I na netypických místech

Nejen přímo na kůži mohou vznikat podezřelé útvary. Nejzhoubnější melanom vzniká nejen na místech vystavených slunečnímu záření, ale také na zádech, na břichu a ve vzácných případech i pod nehty, mezi prsty nebo na sliznicích a to je velmi zrádné, protože to může dlouho unikat naší pozornosti.

Hříchy mládí

Nejnebezpečnější jsou z hlediska vzniku rakoviny kůže rozsáhlá spálení zejména v dětském věku a v mládí, proto před sluníčkem chraňte zejména děti. Taková častá spálení mohou podnítit vznik rakovinového bujení v dospělosti.

Nejohroženější jsou lidé se světlou kůží a lidé s rezavými vlasy, stejně jako lidé, kteří mají na těle větší množství mateřských znamének, pigmentových skvrn a pih. V některých rodinách se rakovina kůže objevuje častěji, zdá se, že existuje i nějaké to genetické zatížení.

K lékaři raději stokrát zbytečně

Určitě se nestyďte chodit k lékaři zbytečně. Jakékoliv znaménko se vám bude zdát podezřelé, nechte ho vyšetřit kožním specialistou. Raději přijít stokrát zbytečně, než jednou pozdě. Nebojte se ničeho, na tuto prevenci jsou lékaři nejen připraveni, ale také ji rádi vidí.

13.7.2009 12:00| autor: Renata Petříčková
Více o tématu: ochranapihyrakovinaslunce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist